Intel İşlemci Kullananlar Dikkat!


Güvenlik araştırmacısı ve analizcisi Christopher Domas, Intel’in işlemcilerinde önemli bir güvenlik açığı buldu. Intel işlemcilerin büyük bir kısmını içine aldığı güvenlik açığı milyonlarca kişiyi etkileyebilir ve hatta bu işlemcileri kullanan şirketler de etkilenebilir.

Intel tarafından üretilen 1997 ve 2010 yılları arasında bulunan tüm işlemcilerde bu açığın var olduğu ancak yeni nesil işlemcilerde bu gibi bir açığın olmadığı, Intel’in önceden açığı fark edip yeni işlemcilerinde bu açığı düzelttiği söyleniyor. İlgili açık işlemcinin System Management Mode’u (SMM – Sistem Yönetim Modu-) hedef alıyor. BIOS üzerinden bu bölüme yüklenen zararlı yazılım bilgisayarınızın neredeyse her alanına erişebiliyor. Hatta yazılımın, firmware sıfırlama, disk sıfırlama, disk verilerine ulaşma, yeni işletim sistemi kurma gibi işlemleri gerçekleştirebileceği söyleniyor.

Açık çok eski işlemcilerde de olduğu için güvenliği tam anlamıyla sağlamak çok zor olacaktır. Zira anakart üreticileri BIOS update yapmalılar ki yapacaklarını sanmama aradan uzun yıllar geçti ve garanti süreleri doldu. Yada kullanıcılar çok daha dikkatli olacaklar.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.