Intel Kaby Lake İşlemci Ailesi Duyuruldu, İşte Tüm Detaylar ve Fiyatlar


Intel kısa bir süre önce yeni işlemci serisi Kaby Lake ailesini resmen duyurdu. 7. Nesil Core işlemci ailesi beraberinde yenilikler ve çeşitli optimizasyon kazanımlarını getiriyor. İlk olarak taşınabilir bilgisayarlar için çıkacak olan Kaby Lake ailesi şimdilik U serisi ve Y serisi işlemcilerden oluşuyor. Bildiğinizi gibi Y serisi işlemciler çok düşük güç tüketimine sahip ve 2si1 arada laptoplar için tercih ediliyor. U serisi ise biraz daha güçlü laptoplarda kullanılacak. Dilerseniz işlemci ailesinin detaylarına geçmeden bir iki cümle daha kuralım.

Tick-Tock Bitti, Yerini PAO Aldı

Intel bu nesle kadar Tick-Tock adını verdiği bir iş geleneğini sürdürerek yeni nesil işlemcileri piyasaya sürmekteydi. Burada Tick, ilk mimariyi temsil ederken Tock asıl güçlü mimariyi temsil ediyordu. Bu işlem planı uzun bir süre devam etsede artık 14nm sürecinde her iki yılda bir yeniliğe gitmek oldukça zor.
Intel PAO (1811 x 533)
Dolayısıyla verim düşük oluyor bu halde. Bu bağlamda Intel, PAO (Process-Architecture-Optimisation) adını verdiği yeni iş geleneğine geçiş yapıyor. Buna göre önce üretim, sonra mimari geliştirmesi en son ise optimizasyonlar hedefleniyor. Daha net belirtirsek P kısmı Broadwell, A kısmı Skylake ve O ksımı ise Kaby Lake ailesini temsil ediyor. Gelecek yıl ise 10nm sürecinde Cannonlake gelecek ve yeni P kısmı başlayacak.

Kaby Lake Ailesi

Kaby Lake anlayacağınız üzere yoğun performanstan çok verimliliğe odaklanan bir seri. Verimlilik hem performans hemde enerji alanını da kapsıyor. Hatta Intel’in belirttiğine göre Kaby Lake, SkyLake ailesinden 2 kat daha verimli watt başına performansta. Dolayısıyla 7. Nesil Core ailesi için en verimli işlemci serisi diyebiliriz. Bu verimlilik taşınabilir sistemlerin pil süresini daha da arttıracaktır.
7th Gen Intel Core m3 badge (1628 x 1640) (3248 x 812)
Bunun yanında dediğimiz gibi performans konusunda artış elbette var ancak bu çılgınlık yaratacak seviyede değil. Yine Intel’in verilereine göre Kaby Lake ailesi web performansında önceki nesle göre %19‘a varan daha iyi sonuç vermekte ve yine işlem verimliliği konusunda da %12 civarında performans artışı söz konusu. Tabi normal saha koşullarında Skylake’e oranla ciddi artış yaşanmayacaktır, bu yüzden elinizde güçlü bir Skylke işlemcisi varsa bu yeni seriye geçmeye pek ihtiyacınız yok.

Kaby Lake İşlemcileri

7th Gen Intel Core_Briefing_final-08 (1333 x 750)
Dediğimiz gibi ilk olarak 7. Nesil Core ailesi taşınabilir sistemlere yönelik olacak. Bu bağlamda ilk olara U ve Y serisi işlemciler piyasaya girecek. Eylül ayından itibaren erişilebilir olacak yeni işlemcileri sonrasında Ocak ayında masaüstü işlemciler takip edecek.
Kaby Lake Y serisi
Kaby Lake Y serisi içerisinde üç yeni işlemci yer alıyor bunlar; Core i7-7Y75, Core i5-7Y54 ve Core m3-7Y30. Üç işlemci de 2 çekirdek ve 4 izlek birimden oluşuyor. Taban frekans hızları bakımından 1-1.3 Ghz seviyesindeki işlemcilerin boost hızları ise 2.6-3.6 GHz arasında değişiyor. İşlemciler dual chanel DDR3L bellekleri desteklerk hepsi 4.5W TDP değerine sahip.
Kaby Lake U serisi
Kaby Lake U serisi işlemciler ise Core i7-7500U, Core i5-7300U ve Core i3-7100U üyelerinden bir araya geliyor. Yine bunlarda 2 çekirdek ve 4 izlek birimlere sahipler. Taban frekansları 2.4-2.7 GHz seviyesindeyken boost hızları ise 3.1-3.5 GHz seviyelerinde dolaşıyor. İşlemciler çift kanal DDR3L ve DDR4 bellekleri desteklerken TDP değerleri 15W düzeyinde.
Tüm bunların yanında U ve Y serisi USB 3.0, 4K HEVC/VP9, PCIe 3.0 x4 NVMe, Thunderbolt 3, 4 adet SATA 6Gbps, 360 derece video ve VR içerik, 3 adet 4K ekran: DP 1.2, HDMI 1.4, eDP 1.2 gibi özellikleri destekliyor.
cpu-comp-3
Ek olarak Kaby Lake ailesi ile birlikte çok daha ince yapıda dizüstü bilgisayar görmemiz muhtemel. Öyle ki söylenenlere göre 10mm’den daha ince dizüstü bilgisayarlar görmemiz muhtemel. Ayrıca 100 civarında yeni taşınabilir cihazında üretimde olduğu ve yıl sonuna kadar piyasaya gireceği bildiriliyor.
kaby lake
Son görseller;


 
Kaynak; Anandtech.com


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.