Intel ve AMD, NVIDIA Sorununa Karşı Ortaklık Yapabilir | Dijitaller

Intel ve AMD, NVIDIA Sorununa Karşı Ortaklık Yapabilir


Sektörün en büyük öncü firmaları olan Intel, AMD ve NVIDIA arasında ezelden gelen sürekli rekabet oratamı bulunuyor. Her ne kadar aralarında büyük rekabetler olsa da çeşitli anlaşmalar ile birlikte ortak hareket edebiliyorlar.

Öyle ki bildiğiniz üzere Intel ve NVIDIA arasında bazı problemler yaşanmış ve yaşanıyor. 2009 yılında NVIDIA ile Intel davalık olmuş ve dava 2011 yılında sona ermişti. NVIDIA bu dava sonucunda Intel’e Core i7’ler için Çipset yapmayı kabul etmişti. Sonuç olarak Intel Nvidia’ya lisans hakları için 1.5 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti. Şimdi, Intel’in bu problemlerin çözümünü ise AMD’de bulduğu iddia ediliyor.

HardOCP’un editörü konumunda bulunan Kyle Bennett’in yaptığı açıklamalar bu söylentileri adeta doğrular nitelikte diyebiliriz. Evet, durum şuanda sadece iddialardan ibaret olsa da aylardan beri bu söylentinin ortalıklarda dolaşması, Intel’in NVIDIA ile sorunlar yaşaması, AMD’nin konsollarda lider olması, Polaris ile çıkış yakalamış olması bir ortaklığı akıllara getiriyor.

Hatta durum o kadar ciddi ki, AMD ve Intel arasında lisans anlaşmasının imzalandığı ve AMD ekran kartları teknolojisinin Intel iGPU‘ya entegre edileceği söyleniyor. Şimdilik ne Bennett, nede AMD ve Intel konu hakkında yöneltilen sorulara cevap vermekten kaçıyor.

Anlaşma Olursa Ne Olacak?

Ancak, eğer söylentiler doğruysa, eğer Intel ve AMD bu anlaşmayı imzaladılarsa sektörün en büyük kazananı AMD olacak, en çok kaybedeni ise NVIDIA olacaktır. Öte yandan anlaşma sağlanırsa Intel, Radeon teknolojilerini kullanacağından NVIDIA ve CUDA güç kaybedecektir. Tabi bu anlaşma Intel için ucuz olmayacak fakat karlı olma olasılığı hayli yüksek. Zira Intel ve AMD arasında uzunca bir süredir devam eden çapraz X86 lisans sözleşmesi bulunuyor, benzer bir durum neden GPU tarafında olmasın?

Kaynak; Wccftech

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Intel ve AMD, NVIDIA Sorununa Karşı Ortaklık Yapabilir

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz