Intel'den İşlemcilerdeki Sorun Hakkında Açıklama Geldi


‘Çarpıcı’ bir gelişme değil

Birkaç gün önce Debian’ın yayınladığı raporda Intel işlemcilerde meydana gelen bir hata ortaya çıkmıştı. Veri kaybı ve sistem kararsızlığına neden olabilecek bu hata için UEFI/BIOS ayarlarında Hyper Threading (HT) özelliğinin kapatılması tavsiye edilmişti.
Skylake ve Kaby Lake yani 6. ve 7. Nesil işlemcilerinde görünen bu sorun için bir süre önce Intel tarafından bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada bu sorunun önceden fark edildiği ve geçtiğimiz Nisan ayında da bir BIOS güncellemesinin yayınlandığı belirtildi. Ayrıca Intel, sorun ile karşılaşma ihtimalinizin de oldukça düşük olduğunu belirtiyor.
Bir sorunun çözümü varsa o artık pekte sorun değildir. Dolayısıyla BIOS sürümünüzü kontrol etmeniz ve üreticinizin sitesinden gerekli sürümü indirip yüklemeniz, yapamıyorsanız da üreticiniz ile bağlantı kurmanızı tavsiye ediyoruz.
Son olarak bu durum bizlere gösteriyor ki güncellemeler oldukça önemli. Sisteminiz hali hazırda sorunsuz çalışıyor olabilir ancak bir anda bu hata yüzünden başınız fena derecede ağrıyabilirdi. Aynı şey Windows içinde geçerli. Bildiğiniz gibi fidye yazılımı Wannacry eski sürüm işletim sistemlerini etkilemiş ve Windows 10’a fazla bir zarar verememişti. Ayrıca gerekli güncellemelerden sonra sistemler korunaklı hale gelmişti.
Özet; Cihazlarınızın güncellemelerini yapın… Mutfak robotu olsalar bile.
Kaynak; TomsHardware


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.