İnternet Engellendiğinde Torrentlerden Nasıl İndirme Yapılır?


İnternet yaygınlaşmaya başladığından beri onlarca mesleğe ve işletmeye ev sahipliği yaptı. Yüzyılın en büyük olayı aslında ağları insanları birbirine bağlayan internet oldu. Öncelikle kocaman bilgisayarlar sonrasında evlerimize kadar giren PC denilen kişisel bilgisayarlar son zamanlarda da cebimize kadar giren akıllı telefonlar hayata dair deneyimlerimizi tamamen değiştirdi.

Cihazların gelişimine paralel internet hızlarının artması, alt yapı yatırımlarının genişlemesi son kullanıcıların penetrasyonunu artırdı. İnternet Servis Sağlayısı (IPS) firmaların avantajlı tarifeleri rekabeti de geliştirdi, böylece her eve ve cebe internet bağlatısı uygun fiyatlara girmiş oldu.

Tabiki internetin yaygınlaşması alt yapı ve tekniğin dışında tüketilmesi muhtemel içeriklerle de ilgili. Siz istediğiniz kadar bağlantı hızlarını artırıp ucuza internet verseniz de tüketilmeye değer içerik yoksa hiçbir kullanıcı internete girmek istemez. Girse de zaman geçiremeyeceği için internet çok can sıkıcı bir hal alabilir. Tüm bu gelişmelerin birbirine uyumlu ilerlemesi sayesinde OTT denilen internet üzerinden çalışan birçok kategoride servis oluştu. Bazı OTT servisleri hayatlarına elveda darken bazıları hala çok büyük kullanıcı kitleleri tarafından severek kullanılıyor. OTT alanındaki servis kategorilerini başta video, mesajlaşma, müzik ve sosyal medya gibi eğlence odaklı servisler alıyor.

Facebook, Instagram ve Snapchat sosyal medya alanındaki OTT servisleri. Whatsapp, Facebook Messenger ve BIP anlık mesajlaşma kategorisindeki bilinen OTT’ler. Youtube ve Netflix video, Spotify ve Apple Music ise müzik alanındaki OTT’ler olarak ele alınıyor. Bu servisleri sizler de kendi çevrenize ve deneyimlerinize göre çoğaltabilirsiniz. Şuan binlerce servis kuruluyor ve ayakta kalmaya çalışıyor bir ipucu vermek gerekirse sadece müzik ve video alanında eğlendirici servisler ve içerikler büyük beğeni topluyor.

İnternet servis sağlayıcısı firmalar bazen internet engelleyebiliyor ya da AKK (Adil Kullanım Kotası) denilen bazı sınırlamalar getirebiliyor. Türkiye’de hangi internet servis sağlayıcısı ile çalışırsanız çalışın Turkcell, Türk Telekom ya da Vodafone hepsinde AKK (Adil Kullanım Kotası) bulunuyor. Bu durumda interenetten ve torrentler aracılığı ile indirilen video ve filmler aylık olarak kotanızdan harcıyor.

Ülkelerin zaman zaman bazı olaylara karşı gösterdiği hassasiyet yüzünden internete engel gelebiliyor. Türkiye’de hatırlarsanız en başta Youtube olmak üzere bazı servis ve uygulamalara engel gelmişti. Atatürk’e hakaret videoları olduğu gerekçesiyle Youtube uzun süre Türkiye’de kapalı kaldı ve bloklandı. Yine aynı şekilde Twitter da engellenen servisler arasında yerini aldı. Türkiye, Çin ve İran gibi ülkeler dünyada internet engellerinin en fazla olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Devletler çoğu zaman güvenlik ve ticari sebepler gerekçesiyle uygulamaları ve web sitelerini engelleyip erişimi kısıtlayabiliyor.

Yakın zaman önce dünyaca ünlü online ansiklopedi ve bilgi kaynağı sitesi Wikipedia da Türkiye’de engellendi ve hala erişime kapalı halde. Erişime kapanan sitelerin ve servislerin yerini lokal servisler hemen doldurmaya çalışıyor. Bu bazen yerli girişimler için iyi sonuçlar doğursa da servisi kullanan son kullanıcılar açısından oldukça olumsuz bir durum olarak göze çarpıyor.

İnternete erişim bazı sitelere ve uygulamalara engellendiğinde en basit çözüm eskiden DNS numarası değişikliğiydi. Bilgisayarımızın ağ ayarlarındaki DNS numaralarını değiştirmek işe yarıyordu ancak artık özellikle mobil akıllı telefonlarda bu durumu kullanamıyorsunuz. Güvenilir ve hızlı çalışan size yarı yolda bırakmayan bir VPN uygulamasına geçiş yapmanız gerekmektedir.

VPN servislerinin çalışma mantığı çoğu zaman internet için farklı bir sunucu üzerinden istediğiniz siteye bağlanmanızı sağlar. Yani engellenen sitelere ve torrentlere indirme ilşlemlerinizi devam ettirmek için VPN kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz VPN uygulaması hızlı, güvenli ve torrent indirme konusunda başarılı olmalıdır. Kişisel güvenliği ön plana çıkaran very gizliliğine özen gösteren VPN servislerini bu listede sizler için derledik.

Çoğu VPN servisi size yarı yolda bırakabilir ancak ExpressVPN, NordVPN ve CyberGost VPN gibi çözümler oldukça başarılı. İnternet Servis Sağlayıcı (ISP) hızlarından bağımsız olarak hem hızınızı düşürmez sürekli yüksek hızda torrent indirmenizi sağlar. Hem de kişisel gizliliğinizi koruyarak internet dünyasında anonym olarak gezinmenizi sağlar. Size güvenli bir ortam sunarak video, film, dizi ve müzik indirme işlemlerine torrent üzerinden ara vermeden keyifli şekilde devam edebilirsiniz.

Sizin için önerdiğimiz VPN uygulamalarını bilgisayar ya da akıllı telefonlarınızda kolaylıkla deneyip kullanmaya başlayabilirsiniz. Kimsenin torrent indirme zevkinin yarıda kalmasını ve internetteki engellere takılmasını istemeyiz.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir