iOS 9.3 İle iCloud Yedeklerini Geri Yükleyebilmek İçin Şifreleme Sistemi Geliyor!


Geçtiğimiz günlerde Apple’ın FBI ile birlikte ufak bir savaş içerisinde olduğundan bahsetmiştik. Apple cephesinde, verilerin güvenliği üzerine ciddi bir adım atılıyor diyebiliriz. Bildiğiniz gibi iCloud, gündeme birçok kez özel verilerin internet ortamına sızdırılmasıyla gelmişti. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi ise, iCloud yedeklerinin iPhone cihazlarının içindeki veriler kadar güvenli bir şekilde saklanmıyor oluşuydu.
Bugün, 21 Mart’ta yapılacak olan Apple sunumunda iOS 9.3’ün çıkarılması bekleniyor. Bu sürümle birlikte iCloud için farklı bir şifreleme yöntemi tasarlanmış. iCloud üzerinden şifrelediğiniz bir yedeği geri yüklemek istediğinizde, sizden bir “Passcode” girmeniz istenecek. Yedeğinize erişmek istediğiniz zaman: “Hesabınız iPhone için oluşturulmuş passcode tarafından korunuyor.  Parolanız şifrelenmiştir ve Apple tarafından okunamaz.” gibi bir uyarıyla karşılaşacaksınız. Yani Apple bile artık iCloud şifrelerinize ulaşamıyor. (Ne kadar samimi oldukları konusunu size bırakıyorum)
Şifreleme sisteminin detaylarını, bugünkü sunumda öğrenmeyi umut ediyoruz. Yinede parolaların bile şifrelenmesi konusunda ciddi bir adım atılması sevindirici.


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir