iOS, Android'e Göre Daha Sorunlu


Mobil işletim sistemleri tarafında uzunca bir süredir iOS‘un çok daha stabil ve kararlı bir işletim sistemi olduğu ve Android‘den bu anlamda daha iyi olduğu belirtilmekteydi. Fakat yapılan son araştırmalar ve analizler gösteriyor ki Android bu alanda iOS’u geride bırakmayı başarmış durumda.
Blancco Technology tarafından yapılan yeni araştırmadan firma kendi performans uygulamalarını kullandığını belirtiyor. Yaptıkları testler etrafında iOS cihazlarda çıkan yazılımsal sorunların oranı %58 olarak gerçekleşirken Android’de bu rakam %35 seviyesinde kalmakta.
fa-aiOS cihazlarda yaşanan temel sorunlar uygulama çökmesi, WiFi problemleri,  ahize sorunları, mobil veri sorunları ve sinyal kalitesi olarak gerçekleşmekte. iOS cihazlar arasında en çok hatayla karşılaşılan cihaz olan iPhone 6’nın hata oranı %29 seviyesinde. İkinci sırada %23 ile iPhone 6S, üçüncü sırada ise %14 ile iPhone 6 Plus yer almakta. iOS cihazlarda karşılaşılan en sık problem ise %65 ile uygulama çökmeleri.
Android ekosistemi tarafında ise en çok hata barındıran firma tahmin edeceğiniz üzere Samsung olmuş. Samsung telefonların %26 oranında yazılımsal hatalarla karşılaştığı belirtilmekte. Samsung’u sırasıyla Lenovo, LeTV ve Motorola takip ediyor. En sık sorun yaşanan cihaz ise %10 ile Le 1S modeli. Yine bu modeli sırasıyla Le 1S Eco, Lenovo Vibe K5 Plus, Lenovo P1m ve Lenovo K3 Note takip ediyor. Test kapsamında Android’de yaşanan en büyük sorun yine uygulama çökmeleri. Cihazların %23’ünde karşılaşılan bu sorunda en çok çöken uygulama ise Google Play Servisler. Öte yandan 3. part uygulamalar Android’de daha stabil.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.