iPhone 7 ve iPhone 7 Plus Özellikleri Detaylandı, İşte Tüm Bilinenler!


Apple’ın yeni iPhone ailesini tanıtmasına sadece 3 gün gibi çok kısa bir süre kaldı. iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini kendi düzenlediği bir etkinlikte tanıtması beklenen Apple’ın yeni canavarlarının özellikleri şimdiden belirginleşmiş durumda. Oldukça güvenilir bir kaynak olan KGI Securities analisti Ming-Chi Kuo iPhone 7 ve iPhone 7 Plus hakkında yeni bir rapor yayınladı.

Daha Hızlı İşlemci, Daha Yüksek Bellek

Yayınlanan raporlara göre iPhone 7 ve iPhone 7 Plus‘ta kullanılacak olan Apple A10 yongası oldukça yüksek bir hızda çalışacak. Apple A10 işlemcisinin çalışma frekansının 2.4 GHz seviyesinde olması bekleniyor. iPhone 6s ailesinde kullanılan A9 yongası 1.8 GHz değerinde çalışıyordu. Sadece bu frekans yükselişi bile önemli bir performans artışı gösterecek. Öyle ki performans anlamında iPhone 7, %20 bir artış vaat edecek sadece işlemci düzeyinde.RAM konusuda artık netleşmeye başladı diyebiliriz. Raporda yer alan bilgilere bakacak olursak iPhone 7’de yine 2 GB RAM miktarını görüyoruz ancak iPhone 7 Plus’ta ise 3 GB RAM‘i görmemiz muhtemel.

Güçlü Kameralar

iPhone-7-Plus-Prototype-17-1280x853
Bunun dışında iPhone 7 Plus hakkında daha fazla detay var. Şimdiye kadar iPhone 7 Pro olarak adlandırılan çift kameralı model aslında iPhone 7 Plus olacak. Arka tarafında çift 12 MP kamera barındıracak olan iPhone 7 Plus’ın merkez kamerası 6 katmanlı lense sahip olacak. Diğer sensör ise 5 katmanlı lens ile donatılacak. Bunun yanında OIS, gelişmiş ortam ışığı sensörü yer alacak. iPhone 7‘de de ise bir tane 12 MP kamera bulunacak ve onda da benzer özellikler yer alacak.

16 GB Depolama Seçeneğine Son

Günümüz şartlarını düşündüğümüzde hatta bundan 2 sene önce bile bizler 16 GB’ın yetmeyeceğini söylüyorduk. Apple nihayet 16 GB inadından iPhone 7 ailesiyle beraber vazgeçiyor. Bununla birlikte 64 GB depolama seçeneğide yine rafa kalkıyor. iPhone 7 ailesiyle beraber  32 GB/128 GB/256 GB seçenekleri geliyor. Ek olarak 5 farklı renk seçeneğide geliyor. Gümüş, Altın, Rose Gold, Koyu Siyah ve Piyano Siyahı olmak üzere 5 farklı renk seçeneği olacak.

Suya Dayanıklılık ve Gelişmiş Force Touch

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus’ın ekran boyutları ve çözünürlükleri iPhone 6s ailesi ile aynı olacak ancak ekranın renk yelpazesi daha gelişmiş olacak ve daha canlı renkler sunacak. Bunun yanında Force Touch özelliği yeni sensörler ile daha gelişmiş olacak. Bir diğer konu ise suya dayanıklılık. iPhone 7 ailesi IPx7 sertifikası ile geliyor ve 1 metreye kadar suya dayanıklılık vaat ediyor (dayanıklılık diyoruz, geçirmez demiyoruz ve tatlı su için).

Güle Güle Kulaklık Girişi

maxresdefault
Uzunca bir süredir bilgileri gelen kulaklık girişi bu raporda da birkez daha karşımıza çıkıyor. 3.5mm kulaklık girişi artık iPhone 7 ailesiyle beraber yok oluyor. Bundan böyle EarPod kulaklıklar Lighting portu üzerinden takılacak. Tabi bu durum biraz eleştiri çekebilir. Cihazı şarj ederken kulaklık ile bir şey yapamayacaksınız. Belkide bluetooth kulaklıklar gelir?
Evet, şimdilik bildiğimiz tüm detaylar bunlar. Daha önce yaptığımız önemli iPhone 7 haberlerini de yine yukarıda yazı içerisine serpiştirdik, onlarada bir bakmanızda fayda var. Bununla birlikte 7 Eylül’de sizlere hızlı bir şekilde iPhone 7 haberlerini aktaracağız.
Kaynak; 9to5mac.com


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir