iPhone 8 Tüm Detaylarıyla Görüntülendi; Efsane Olmuş


10. yıla özel

Apple’ın kuvvetle muhtemel Eylül ayında tanıtacağı iPhone 8’in artık gizlisi saklısı kalmamış durumda. Tasarımsal açıdan artık cihazın nasıl olacağı yüzde yüz kesinleşti diyebiliriz. Bununla birlikte donanım tarafında da birkaç bilgimiz bulunuyor.
Üreticiler, kılıf üreticilerine cihazlarını piyasaya sürmeden önce bir maket gönderir ve kılıf üreticileri buna göre özel kılıflar tasarlarlar. YouTube’da EverythingApplePro kanalının yayınladığı bir videoda da yüksek kaliteli iPhone 8 maket modeli gösteriliyor. Bununla birlikte bir başka video da sızıntı uzmanlarından @Onleaks tarafından paylaşılmış durumda.

Farklı Tasarım

iPhone 8 tasarımsal olarak günümüz trendini yakalıyor olacak. Ön yüzünde tamamıyla cam ekrana yer veren Apple, cihazın sadece alt bölmesinde çerçeveye yer vermiş durumda. Üst tarafta ve yanlara baktığımızda ise çerçevesiz tasarımı görüyoruz. Boyutsal olarak iPhone 7’den çok az daha büyük olan iPhone 8, muhtemelen 143.50 x 71.03 x 7.46 mm  ebatlarına (ya da benzer) sahip olacak.

Ekrana Entegre TouchID

Kafalarda tek soru işareti ise TouchID. Telefonun alt kısmındaki çerçevenin içine mi ya da ekranın içerisine mi entegre olacağı konusunda kesin bir bilgi yok ancak videolarda göründüğü kadarıyla muhtemelen ekrana entegre şekilde elimize ulaşacak. Zaten daha önceden gelen bilgilerde ToucID’nin ekrana gömülü olacağını gösteriyordu.
Kamera tarafındaysa iPhone 8’de bu sefere dikey (iPhone 7 Plus’da yatay) şekilde dizilmiş çift kamera görüyoruz. Bu tasarım aklımıza Apple’ın, arttırılmış gerçeklik işine mi gireceği sorusunu getirmiyor değil doğrusu. Tabi belirtmemiz gerekir ki kamera modülünün yapmış olduğu çıkıntı bizleri üzdü… hatta kamerayı ayrı verselermiş dedirtti…

Beklenenden Daha Güçlü Olabilir

Şimdi, yakın zamandan Apple’ın yeni iPad Pro modellerinde kullandığı A10X yongalarına şahit olmuştuk. Snapdragon 835 ve Exynos 8895 (Galaxy S8’de olan) yongalarına hem tek hem de çoklu çekirdekte fark atan A10X zaten an itibariyle mobil işlemci sektörünün en güçlüsü.
Ancak, iPhone 8’de ve muhtemelen iPhone 7s modellerinde A11 yongaları kullanılacak. Apple A11 SoC, hakkında şimdiye kadar hiçbir teknik detay öğrenebilmiş değiliz ancak TSMC tarafından A10X’in olduğu gibi 10nm sürecinde üretileceğini ve bu yongadan daha güçlü olacağını biliyoruz. Kısaca canavara hazır olun.
Yeni detaylar çıktığında sizlerle paylaşacağız.

Kaynak; OnLeaks YouTube MacrumorsBGR


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.