iPhone alınmalı mı? Neden iPhone?


Merhabalar,
Bir iPhone 6 kullanıcısıyım ama alana kadar o kadar çok şey okudum ki insanın kafasını karıştırmaktan ileriye gitmediler. Ben de bu cihazı almayı düşünen kişilere kendi gördüklerimi aktarmak ve alacak kişinin kriterlerine göre daha isabetli bir seçim yapmasını sağlamak (en azından iPhone alıp almama kararını vermesi) için bu yazıyı yazıyorum. Yazacaklarıma başlamadan önce belirtmeliyim ki iPhone tecrübem iPhone 4 ‘ü Türkiye’de resmi çıkışından 3 ay sonra aldım. İkinci ise Samsung tarafında s3mini ve s4 tecrübem oldu (s4 yaklaşık bir hafta idi bu sebeple tecrübe olarak sayılmayabilir). Son ve en önemlisi bir fanboy değilim sadece Apple şirketinin başarılı kararlarını tebrik ederim bu sebeple biraz sempatim vardır kendilerine 🙂 ama kesinlikle savunmacısı değilim bu yazının sonu nereye gidecek bilmiyorum iPhone için mantıklı mı mantıksız mı kararını ben değil siz vereceksiniz. O zaman başlayalım umarım sıkılmadan okursunuz 🙂
Apple ile nasıl tanıştım?
Apple’a yönelme sebebim klişe olacak ama bir komşu çocuğu sebebiyle oldu. iPod touch 4. Nesil kullanıyordu. Bir gün modemlerindeki sorun sebebiyle internetlerinin olmadığını için bize gelip işini halledip halledemeyeceğini sordu işte benim için dönüm noktası buydu. Geldi iPod touch ı çıkardı ve jailbreak işlemi yapmak için bilgisayarda çeşitli şeyler yapıyordu ben de onu izliyordum. Gerçekten hayran kalmıştım. Sonra araştırmaya başladım, iPod touch’ın telefon özelliksiz ve kamerası kötü olan bir iPhone olduğunu öğrendim. Sonra iPod touch’ı araştırmaya başladım. Bir gün kullandığım hat olan avea nın reklamında iPhone 4 100tl (4gb internetli 250 dk her yöne falan dahil şekilde) olamsını öğrenmem ile satın almış bulundum ve çok memnun olarak kullanmaya başladım. Sonrasında Samsung memnuniyetsizliği ile iPhone 6 ya geçtim

Apple son tüketici için nasıl bir şirkettir?
Apple benim için üç dönem halindedir. Steve Jobs dönemi, Steve Jobs ile Türkiye mağazası açılması arasındaki dönem ve Türkiye mağazası açıldıktan sonraki dönem.
Steve Jobs ile Türkiye mağazası açılması arasındaki dönemde son kullanıcı için ürünler haricinde hatırda kalır bir şey olmadı diyebilirim. Steve Jobs dönemi, iOS cihazlar (iPhone, iPad ve iPod touch) için çok katı ama güzel bir dönemdi. Steve Jobs çok fazla dediğim dedik kişiydi skandal olan iPhone 4 anten vakasındaki cevabından da bunu anlayabilirsiniz fakat günümüzdeki şirketin dış ortamla mücadelelerine bakarsak maalesef Steve Jobs zamanındaki devrimler azaldı. Türkiye mağazasının açılması ile ise bizim için gerçekten çok fazla şey değişti. Cihazların geliş süresi ve fiyatlarından (iPhone 5’in 3-4bin TL’ye getirildiğini hatırlıyorum) tutunda teknik destek ve aksesuar konularına kadar. Fakat bu bütün dönemlerinde Apple için bir şey değişmedi o da müşteri memnuniyetiydi.
iPhone 4 kullandığım zamanlarda telefonun konuşma sırasında kullanılan hoparlöründen ses gelmeme sorunu oldu. Sonra klasik garanti ile uğraşmamak için Google’da arama yoluna başvurdum ama çözülemedi. Garantiye verdim mecburen ama 1 ay sonra tamir edilir gelir dedim içimden. Bir hafta geçmişti ben de bana verilen takip kodundan internetten durumuna baktım. Ama ürün değişimi yazıyordu. Ekranda çiziği olan (belirgin) benim iPhone sıfırıyla değişiyordu 🙂 . Yaklaşık aldıktan 18 ay sonraydı tabi ki insan mutlu oluyor. Tertemiz bir iPhone 4’üm olmuştu ve hâlâ annem tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca Türkiye’ye mağaza açıldıktan sonra ekranı kırık iPhone 6’yı 300TL karşılığı sıfırıyla değiştirmeleri veya internetten alımlarda 14 gün koşulsuz iadenin pürüzsüz bir şekilde gerçekleştirilmesi gerçekten bu firmayı çok üstlere taşınmasına katkı sağlayan en önemli etkenlerden biriydi. Bu sebeple bazı kişilerde sorunlar çıkmış olsa da benim için Apple müşteri memnuniyeti işini gerçekten başarıyor.

Peki iPhone almayı düşünüyorum almalı mıyım?
Bunun cevabını ben veremem zaten birisi size “bu ürünü alın” diyorsa o bir satış temsilcisi, reklamcı veya firmadan kazancı olan biridir. Belki bazı kişiler bana kızacak ama ne yazık ki bazı editörlerimiz bile bazen isteyerek bazen istemsizce (!) bunu yapıyorlar. Ama der ki şu şu şu sebeplerle bunu öneriyorum o olur ama bunu kaçırmayın alın gibi cümleler bu işin ticaretidir. Bence basın veya editörlük ahlakı açısından hiç hoş olmayan hareketler.
Bu çerçeven bakarsak ben size sebeplerini bir iPhone modeli üzerine değil de genel olarak bütün iPhone modelleri üzerinden soru cevap şekline açıklayacağım (gerçi firmadan sebeplere başladım ama neyse).

iPhone Son model mi alınmalı yoksa önceki modelleri almak mantıklı mı?
Bu bence en önemli soru. iPhone’dan memnun olmayanların bence en büyük kısmını en üst modeli almayanlar oluyor. Bana göre şuan iPhone 5c ve alt modellerini almanın bir anlamını yok tamam size söyleyecekler bak çok güzel çalışıyor sıkıntısı yok diye ama bir yıl sonra yeni iOS çıktığında cihazım yavaşladı diye Google’da arama yapmaya başlanılıyor. Eğer eski model bir iPhone alacaksanız da bence kesinlikle güncellemeyin ama iPhone’un en güzel yönlerinden birini kaçırmış olacaksınız.

Peki nedir bu iPhone’nun güzel yönleri?
Bunu şöyle açıklayayım şimdi siz diyeceksiniz ki güzellik göreceli değil mi? İşte bu sebeple genel olarak insanların dışarıdaki görüşlerini ele alacağım.
1- Güncelleştirmeler: iOS’un güncellemeleri (tek cihaz olması sayesinde) tüm dünyaya aynı anda verilir. Bu konuda tavsiyem fazla acele etmemeniz yönünde. Biraz başkaları yüklesin görün çünkü son dönemde maalesef Apple bayağı hatalı sürümler çıkarmaya başladı. Ama yine de tüm dünyaya aynı anda sunulması çok güzel.
2- Basitlik: Gerçekten çok kısa sürede kolayca temellerini çözersiniz.
3- Stabilite: Şuanda iOS 8 sürümüyle bu konuda biraz gerilemeler olsa da bu konuda hala çok başarılı.
4- Geniş uygulama marketi: Gerçekten iOS un yapısıyla uyuşan çok iyi hazırlanmış ve kullanışlı uygulamalar var.
5- Hatalarla az karşılaşma: Sistem tamamen olması gerektiği gibi çalışıyor herhangi bir hatayla anca büyük bir güncellemenin sonrasında karşılaşıyorsunuz. Ama bu Apple tarafından hemen çözülüyor.
6- Aksesuarlar: Gerçekten aramadığınız kadar çeşitte aksesuar var piyasada.
7- Güzel düşünülmüş ayrıntılar: Bunu nasıl açıklayabileceğimi bilmiyorum ama kullandıkça ne demek istediğimi anlayacaksınız.
8- Sabit fiyat ve ikinci el piyasası: Diğer firmalar pazara hep yüksek fiyattan girip fiyatı düşürüyorlar fakat Apple’da böyle bir durumu anca 1 yıl sonra görebiliyorsunuz. Bu sebeple “şimdi mi alsam fiyatı düşer mi?” endişeniz olmasın. İkinci elde de satışta minimum zararla cihazınızı satabilirsiniz.
9- Kullanıcı memnuniyeti: Bazı kişiler sıkıntı yaşasa da ben ve birçok kişi gayet memnun.
10- Yanındaki sessize alma fonksiyonu: Aniden sessize almak istediğinizde veya çok fazla sessize alıyorsanız gerçekten kullanışlı.
11- Prestij: Aslında yazmayacaktım da toplumun ortak görüşü olunca yazayım dedim. Bunun için bu telefonu lütfen almayın!
 
Peki iPhone’un kötü yönleri neler?
Bunu şöyle açıklayayım benim açımdan pek bir sıkıntısı yok daha doğrusu modellerle kısıtlı ama genel olarak dış dünyanın görüşlerini ele alacağım.
1- Özelleştirme: Bu konu jailbreak ile çözülebiliyor ama tema yüklemek Android dünyasında uygulama marketi kadar uzaktayken iOS da biraz uğraştırıyor ama buna bu açıdan yok da denilebilir. Bana sorarsanız bir eksikliğini hissetmiyorum.
2- Pil: Her ne kadar son dönemde düzelmeye gidilse de rakiplerinden geride.
3- Bluetooth ile dosya paylaşımı: Bunu iPhone’da yapabilmeniz için jailbreake başvurmanız gerekiyor.
4- Fiyat: Aslında Android’in tepe modelleri bunun fiyatlarına yetişse de iPhone’un fiyatı 3000TL’yi buluyor. Tabi problem mi zaten almayı düşünen için değildir.
5- Hafıza kartı: Hafıza kartı girişi bulunmuyor uzun süre kullanacak iseniz yüksek kapasitelere bakabilirsiniz (128gb a kadar artması güzel ama fiyat da doğrusal olarak artıyor.)
6- USB giriş ucunun Apple’a özgü olması: Dünya mikro USB standardı kullanırken Apple “lightning” diye diretiyor ama iki ucunun da kullanılabiliyor olması gerçekten güzel.
Not: Bu biraz fazla göreceli olduğu için daha fazla yazamayacağım.

iPhone bana uydu peki aldıktan sonra dikkat etmem gerekenler neler?
Aslında pek fazla bir şey yok. Daha çok tavsiye diyelim.
1-Güncellemeleri hemen yüklemeyin bakın bakalım bir sorun olacak mı?
2-Eğer cihazınız 3 yıllıksa (ikinci yılını doldurduysa) bence güncellemeyin ama çok istiyorsanız da bir sorup soruşturun.
3-Lütfen şu telefona kılıf diye zırh almayın tasarımını kapatmayın yani çok abartmayın. Az da dikkatli kullanırsa sıkıntı olamaz.
4-Hava atma aracı olarak görmeyin! Zaten pek fazla da değil ama yine de sokakta bazıları sorabiliyor eğer modeliniz yeniyse. Özellikle de küçük illerimizde.
5-Bir internet paketi alın en az 1GB tabi fazlası da tadından yenmez 🙂 . Eğer internetsiz iseniz gerçekten tam kullanamıyorsunuz.
6-Kılıflar markasız ise çok para vermeyin bence çünkü bazı kişiler insanlara kazık atmayı çok seviyor. 2-5$ maliyeti olan kılıfı 20-25TL ye satmaya çalışıyorlar.
Evet sonunda yazının bitimine ulaştınız 🙂 eğer kafanızda bir soru varsa kesinlikle sorun. Bu sebeple başlıklara böldüm ki istediğiniz yeri okuyabilin. Eğer beğendiyseniz veya beğenmediyseniz lütfen yorumlarda belirtin. Okuduğunuz ve bana katlandığınız için teşekkürler 🙂
 


209 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Öncelikle yorumların için sağol hangi yılda yazdın bunu ondan da emin değilim. Benim bir sorum olacak ki biraz bahsetmişsin ama sence eski segment bir telefon alıp bir iki yıl kullanmaktansa son model bir iphone 6 yı alıp daha fazla kullanabilmek akılllı bir tercih mi olacaktır?

  1. Yazı 2-3 ay önce yazıldı yani bu yıl. iPhone konusunda tecrübelerime dayanarak şunu söyleyebilirim, her zaman alabiliyorsanız en son modeli alın. iki yıl önceki derken Apple’dan bahsediyorsak iPhone 5-5c modeline denk geliyor. Bu belki beni memnun etmez ama sizi memnun edebilir. Buradaki önemli soru şu sizin beklentiniz nedir?
   Size bir örnekle açıklayayım. iPhone 5 zamanında kuzenim iPhone 4 alıyor ve bu ne kötü telefon diyerek Galaxy S4 alıyor. ama iPhone 5 alsaydı belki de memnun kalacaktı. Yazıda yazdığım gibi ben ise kuzenimin aksine iPhone 4 ile çok mutlu olmuştum. Gücünüz var ise son çıkanı almak sizi daha çok mutlu edecektir ama unutmamalısınız ki beklenti her şeyi belirler. 5s belki kabul edilebilir ama bence 5s’in altındaki bir modeli almak bu noktadan sonra mantıksız. Hatta eğer alabiliyorsanız 6 alıp 5s almak bile mantıksız.
   Uzun oldu, biraz özetleyeyim. Bütçe ve mantığınıza göre hareket edin 🙂 Umarım açıklayabilmişimdir. Sorularınızı gönül rahatlığıyla sorabilirsiniz.
   Yazımı uzun olmasına rağmen okuduğunuz için teşekkür ederim.

 2. Ben uzun süredir Apple kullanmayı denemek istiyordum çünkü bir yargı oluştu bende, Apple’ı sevmiyorum kullanımı zor/pahalı, şeklinde. Bir şeyi kullanmayı denemeden sevmemek de mantıksız. Ve 5s istiyordum. Özellikle 6’nın tasarımını pek beğenmemiştim ben. Ama bazı sorularım olacak. Öncelikle fiyat değişmiyor demişsiniz ama duyduğuma göre yeni bir model çıktığında eskisinin fiyatında bir düşme oluyor, bu doğru bir bilgi mi? (Belki Apple Store’da olmuyordur ama zaten Apple Store fiyatlarıyla almam mümkün değil.) Yani 5s almak için birkaç ay daha 7’nin çıkmasını beklemeli miyim?
  Ve 5s’ten memnun kalır mıyım? Ben Samsung S3 kullanıcısıyım. Yani İOS kısmında sıkıntı çeker miyim, bilmiyorum? Yoksa illa bir üst modeli mi almak gerekir. Aslında bütçe konusundan pek emin değilim, belki uzun süredir ailecek Samsung ürünleri kullanmamızdan belki de başka bir şeyden dolayı, ben bir telefona 2000den fazla verilmesini pek mantıklı bulmuyorum. Belki ürünün markasından belki de benden dolayı 2-3 kere servise götürdüm. O yüzden çok fazla para verip kullanamamak da istemiyorum.

  1. Çevremde bulunan ve Apple ile tanışan insanlar genellikle alt modellerle tanıştıklarından bu telefon donuyor, bu telefonda bir şey yapılmıyor gibi yorumlarla iPhonelardan soğudu. Kullanımı zor mu bence Android’den daha kolay. Bu sebepten denemeden yargılamamanız gerektiği fikrinize sonuna kadar katılıyorum. 6’nın tasarımını beğenmemiş olabilirsiniz tabi ki saygı duyarım ancak ergonomi açısından tuşun da Samsung’larda ki gibi (alıştığınız için) yan tarafında olması artan ekran boyutuyla daha da kullanılır kılıyor.
   Şimdi “sorularım olacak” dediğiniz yerden itibaren sorduğunuz sorularınıza cevap vermeye çalışayım.
   – Fiyat değişmiyor dediğim dövizde ki aşırı artış ya da aşırı azalma olmadıkça geçerli ve yeni model çıkana kadar geçerli. Yani Apple yeni telefonu eskisinin yerine koyarak fiyatlandırma yapıyor. Bu sistemle de sırayla fiyatları aşağıya doğru kaydırıyor. Yeni model çıkana kadar olağan dışı ekonomik hareket olmadıkça fiyat düşmez diyebiliriz.
   – 5S almak için eylül ayında tanıtılacak olan iPhone’u beklemeniz sizin yararınıza olur ancak 6’nın fiyatı çok yükseldi 5S’te oynama hemen olmayabilir.
   – 5S alınır mı sorusuna gelecek olursak neden alınmasın 5 alınmaz. 5S, 6’ya donanımsal olarak çok yakın oldu. Bu sebeple 4S’te olduğu gibi 5S de uzun ömürlü olabilir ancak unutmamalı ki çıkalı 2 yıl dolacak. Eğer bir iPhone alma arefesinde iseniz ve aciliyetiniz yoksa bence eylül ayındaki yeni iPhone’u bekleyin (muhtemelen 6S olacak).
   – 2000 tl sınırınız da tamamen sizin ekonomik durumunuzla alakalıdır. Buna benim yorum yapmam yanlış olur sonuçta iPhone 6’yı (64Gb seçerek) 2600 tl fiyata aldım. Maddi olarak sıkıntı çekecekseniz almayın ancak pişman da etmez 🙂
   – Samsung konusunda S3 zaten biraz problemli olan cihazdı ayrıca şuna 6’nın da çıktığını düşünürsek 3 yıllık cihaz. Servis konusu üründen de kaynaklanır markadan da. Biraz şans meselesi. iPhone4’üm hala çalışmakta ve sadece 1 kere servise götürmem gerekti onda da telefonu yenisiyle değiştirdiler. Apple yedek parça pek üretmediği için genellikle telefonları değiştirmeyi tercih ediyor.
   Son olarak telefonların yaşı piyasaya çıkış yılı olarak değerlendirilir. Sizin aldığınız değil. Bu sebepten şuan yeni telefon aldım diye sevinen (sıfır) 4S sahipleri maalesef eski bir telefon almış oluyorlar 🙁 Uzun oldu fakat ayrıntısıyla açıklamak istedim. Kafanızda yanıt bulamayan soruları cevaplandırmaktan mutluluk duyarım. İyi günler diler, yorum için teşekkür ederim.

  2. Peki iPhone 6 kullanan arkadaşlarımda da sorunlar olduğunu, ekran donmasının falan olduğunu duydum, siz aldığınızdan beri böyle bir sorun oldu mu? Ya da bu sorun olsa bile zamanla düzelir mi? Yani paraya kıyıp iPhone 6 16gb alsam memnun kalır mıyım performansından? Aralarındaki en büyük fark boyut diye biliyorum ve ben de boyuttan çekiniyorum açıkçası çünkü S3 ele tam oturan bir telefon ve ben onun boyutuna alıştım şimdi 5s beni boyut konusunda hayal kırıklığına uğratır mı emin değilim, mağazalardaki kilit yüzünden de elime alamıyorum, duruşunu göremiyorum.

  3. Ben sorun yaşadığımı pek söyleyemem hatta hiç söyleyemem. Daha çok youtube’da sorun yaşadım o da uygulama çökmesi şeklinde oldu 1 kere de Facebook uygulamasında ancak çok fazla güncelleme aldı onun üzerine. Problem yaşamıyorum denilebilir ayrıca iPhone 6 üzerine kafanıza takılan soruları videomuzu izleyerek azaltabilirsiniz.
   https://www.youtube.com/watch?v=k6DaQHJeLyU
   İstanbul’da yaşıyorsanız Zorlu AVM veya Akasya AVM’de ki Apple Storelara giderek alarmsız olarak deneyebilirsiniz. Ancak boyut olarak S3’ten sonra 6 daha iyi bir seçim olacaktır. 16 GB konusu ise size bağlı ancak ben her zaman 64GB olan versiyonu tavsiye ederim. Eğer her şey için bir veya daha fazla uygulama indirme ve telefonda film dizi depolayıp izleme gibi planlarınız da yoksa yetecektir. 64GB 55,9GB olarak geliyor. Bende şuanda 13,9 GB yer kaldı. Ancak 3 sezon dizi ve bir sürü uygulama var içerisinde. Çevremdeki çoğu insana yetiyor. Çok video ve fotoğraf çekiyorsanız da bilgisayarınıza fotoğraf ve videolarınızı aktarabilirsiniz. Genelde alan kişiler müzikleri itunes üzerinde aktarma konusunda sıkıntı yaşıyor. Yani alışma meselesi bence problem olmuyor.
   Kendinize çok güvenemiyorsanız 2. el alıp kullanamazsanız da çok zarar etmeden satabilirsiniz. Hatta çok beğenirseniz de satıp sıfır alabilirsiniz. Ama S3’ten sonra bence beğeneceksiniz. Sadece zaman tanımanız gerekiyor. 🙂

 3. Eline saglik cok guzel bir yazi olmuş.Bende iphone 5s almayi düşünüyorum.İkinci el olarak alicam.Yaklaşık 1.300 Tl bütçem var.Sizce ne yapmaliyim?Bu vakitten sonra iphone 5s alinirmi?Sizce iphone 5s en son hangi güncellemeyi alir? Ve ayrica bu benim ilk İOS deneyimim olucak.

  1. İlk iOS deneyimi için iPhone 5S biraz üzücü sonuç verebilir. 1300 tl ye de sanırım 2. el alacaksınız. Bu da çok sıkıntı olmasa da benim sevdiğim bir şey değil. O kutuyu açma hissini yaşayarak, ilk jelatinini açma hissini yaşayarak ürün almak bir başka… Neyse konuya dönecek olursak. iPhone 5S yeni almak için eski bir telefon. Ha yerine ne alınır 5S’i 1300 tl ye bulursanız alın eğer güveniyorsanız tabi ki. Benim savunduğum her zaman ilk iOS deneyimini en son modelle yaşamaktır. Ama doların bu kadar yükselmesinden ben size iPhone 6 dan fazlasını öneremiyorum. Eğer sonradan “iOS kullandım çok kötü abi” demek istemiyorsanız. Tamamen beklentinizle alakalı. Ne yapmaktan hoşlanırsınız bilmiyorum. Kimisi sadece facebook’ta gezer, kimisi sürekli resim çeker… Siz bana bu nasıl (örn. Fotoğraf çekmekten hoşlanıyorum şu şu nasıl yapılır, hafıza nasıl seçmeliyim, uygulamam mağazası hakkında bilgi gibi bilimum sorular) şeklinde sorarsanız daha kolay yardımcı olurum.
   Android ve iOS, ikisi de aynı işi görse de farklı yollardan insanlara hizmet veriyorlar yani aralarında kullanım farkı çok fazla.

 4. Ben faceye ara sırada inst ve twittere giriyorum fotoğraf çok çekiyorum bazen hiç çekmiyorum konuşmayıda günde 2-3 bazen hiç yapmıyorum ben iphone 5 5c 5s den birini alcam ve 2.el alıcam fiyat en düük olan 5c sonra 5 en pahalı 5s sence hangisini alıyım 6 alamam bu arada e postayla felan işim olmaz ama oyun oynarım fazla oynamamda günde yarım saat felan müzik dinlemeyide severim

  1. 5s ede param yetmedi limit düştü 🙁 ya 5c ya 5 alcam fiyatı hangisi düşükse onumu aliim bide 5c su testlerine baktım su geçirmedi hiçbirinde bir bilgin varmı

  2. 5c su geçirmeyebilir ancak iPhoneların ses girişi ve şarj girişinde gizli bantlar var. Su değdiği an renk değiştiriyorlar. Sonra da garanti falankalmıyor. 5 de metal kasa soyulabiliyor kılıfla kullanmanı tavsiye ederi onun dışında aynı telefonlar hangisi işine geliyorsa al ama 5c 5 in yerine geldiğinden daha yeni olma ihtimali var. Ama 5s ile çok fazla performans değişiyor. Bence biraz zorlayın. Tabi bu ürüne ve bütçenize de bağlı.

 5. abi ben samsung s6 kullanıcısıyım telefon bıraz kasmaya basladı ve benıphone 5s almayı dusunuyorum sence alınmalımı cevaplarsan sevinirim

  1. Galaxy S6 bariz şekilde iPhone 5S’ten daha hızlı. Eğer bir geçiş düşünüyorsanız iPhone 6/6s sürümlerine geçmek daha mantıklı olur.

 6. Merhaba, ben 8. Sınıfım ve Samsung s5 mini kullanıyorum. Ama iPhone 5s almayı düşünüyorum. Çünkü iPhone 6 donanımlı bir telefon ve ben onun tüm özelliklerini kullanabileceğimi sanmıyorum. iPhone 6 ve 6plus ablam ve abimde mevcut. O yüzden telefona aşinayım ama nedense 5s bana daha sıcak geliyor. Boyutu konusunda her ne kadar biraz zorlanacak olsam da bence hoş bir telefon. Özellikle bazı mağazalarda (teknosa, medimarkt vs.) şuan telefon 1500 tl. Ama ikinci seçenek olarak LG g4 de alabilirim. Sizce hangisi daha mantıklı olur 5s mi yoksa lg g4 mü?ya da biraz daha bekleyip 6 mı istesem? Ayrıca bir konu çok kafama takılıyor; bazı kişilerden de duydum apple da belli bir miktar para verip telefonun bir üst modelini (upgrade) almak diye bir seçenek var mı?

  1. Merhaba genç dostum,
   Biliyorsun ki 5S ile G4 farklı ekosistemlere sahip. Yani iki ayrı işletim sistemine bağlı, iki ayrı telefon. G4 Kamera, ekran ve hız konusunda oldukça başarılı bir telefon. 5S’den daha genç bir telefon. Çok daha yüksek donanım özelliklerine sahip. Bence bu kararı kendin vermelisin. Hangi işletim sistemini kullanmak istediğini belirlemelisin. Bu arada g4 kullanıyorum bende. Kullanıcı deneyimi videosu çekmiştim. Oraya da bir bakabilirsin: http://www.dijitaller.com/lg-g4-kullanici-deneyimi/
   Teşekkürler.

  2. merhabalar bende iphone 5s ile lg g4 arasındayımki daha doğrusu 1500 civarna tr grantli nette buldum ve g4 alıcaktım ama eski serilerinde kronik ekran yanma sorunu çıkıyormus yaklaşık 6 ay kadar sonrasında yeni serilerinde göya düzelmiş açıkcası güvenemedim siz ne kadar zamandır kullanıyorsunuz bu sorunla karşılaştınız mı ve bana öneriniz ne olur ?

  3. Ben ilk çıktığı zaman almıştım. Evet kronik sorunları olduğu doğrudur. Özellikle ghost screen sorunu mevcut. Açıkçası bu saatten sonra G4’ü pek tavsiye etmem. Hızlı cihaz ama niye risk alasınız ki?

 7. Merhabalar , telefonda 5 GB hafızadan sıkılmış ve hız, kamera gibi özelliklerin peşinde olan biriyim. Acil yardıma ihtiyacım olan bir konu var. Yaklaşık 3 senedir Galaxy win duos kullanıyorum. Şaşkınlığınızı görür gibiyim.. 🙂 Aslında teknomarkete gidene kadar iphone 5S almayı düşünüyordum. Fiyat olarak ve özellik olarak Galaxy Win den sonra bana gayet yeterli olacağını düşünüyordum. Ancak 5S in güncellemelerinin 7 den sonra biteceğinin tedirginliğiyle biraz daha araştırma yapmaya karar verdim. Şu ana kadar Samsung dışı telefon kullanmamış biri olarak artık Apple a geçiş yapmak istiyorum. Sorun şu ki 5S in yakında güncellemelerinin biteceği, iphone SE nin donanımsal olarak yeterli ancak çok küçük oluşu, ve iphone 6 yada 6S in fiyatlarının çok yüksek olması.( Bu arada 5S ve 6 arasında kararsızlığımda var.) Tutarın 2000 TL yi geçmemesi gerekli. Konu hakkında bana destek olursanız çok sevinirim. Yorumlarınızı bekliyorum.

  1. Öncelikle merhaba, sizinde dediğiniz gibi 5S artık güncellemelerde sıkıntı yaşayacak ve şuan zaten yaşıyor. Donanım olarak da eskidi. SE modeli güçlü olsa da küçük ekranı dezavantaj dediğiniz gibi. Bununla birlikte 2000TL olan bütçeniz sizi iPhone kanadında 16GB iPhone 6’ya yönlendirebilir ancak 16GB size yetmeyebilir, yeteceğini düşünüyorsanız güzel bir seçenek.
   Android tarafında aslında seçeneğiniz daha çok. 2000TL bandında Xperia Z5, Z5 Compact bulunuyor. Biraz daha uygun fiyata LG G4’te iyi bir seçenek, ayrıca yine 2000TL’den daha uygun fiyata Galaxy S6’da bulabilirsiniz. 2300 bandında Note 5’te bulabilirsiniz.
   Kısaca toparlamak gerekirse; iPhone almak istiyorsanız 16GB modellere pek yaklaşmayın derim ancak yettirirseniz iPhone 6 iyi bir cihaz her alanda. Karar sizde 🙂

  2. Bir andorid kullanicisiyim ve ilk kez karar ios a geçmek istiyorum yani ilk kez iphone almayı düşünüyorum ve bir aydan fazladır karar veremiyorum iphone 7 almayı düşünüyorum bazı almayın bazı arı alın bazilarida çoktan çıktığı güncelleme gelmez vesaire vesaire sana şunu sormak istiyorum iphone almalı mıyım alırsam en az kac kullanma ihtimalim var soruya aciklik getirirsen sevinirim tesekur ederim simdiden

  3. Fiyatı uygunsa tercih edilebilir. Denk fiyatta daha iyi Android telefonlar bulunuyor. Ek olarak iPhone 7 üzerine iPhone 8, X ve XS ailesi geldi.

 8. Abi android kullanıcısıyım ama iPhone 5S ile Sony Xperia Z5 arasında gidip geliyorum bana açıkca bi cevap verirsen çok makbule geçer 🙂

  1. Merhaba, tavsiyede bulunmayı pek istemesek de iki telefon arasında Xperia Z5 daha mantıklı duruyor. Zira iPhone 5S artık eskiyen bir cihaz ki bundan sonra gelecek güncellemeler de telefona çok bir şey katmayacaktır. iPhone 5S 16GB modelini almayı düşünüyorsanız zaten hiç almayın, yetmez.

 9. Merhaba ben iphone 6 almak istiyorum hayalimdeki telefon ama ablam almami tavsiye etmiyor çünkü iphone 6 tamiri filan coj pahalimia e malum bendede sakarlk var ablam lg G4 staylus kullaniyor sizce hangisini almaliim bu iki telefonun disindabisey siylerseniz ekrani buyuk olsun lutfen 🙂
  Teşekkürler

  1. İki telefon arasından elbette iPhone 6 çok daha iyi bir tercih olacaktır ve tamir kısmı biraz pahalı iPhone kanadında ancak biraz dikkatli kullanırsanız sorun olacağını düşünmüyorum. Galaxy S6 veya S7 modellerine de bakmanızı öneririm. İyi günler 🙂

 10. ben son kez bir telefon almayı düşünüyorum elimde sony expria z var uzun süredir android kullanıcısıyım ve son kez alacağım telefon olarak ıphone 6splus almayı düşünüyorum telefon kasmasın istiyorum uzun yıl kullanmak isterim ne dersiniz ıphone 6splus uzun yıllar dayanır mı 6s plus alınca bir daha degiştirmiyecegim.

  1. Uzun yıldan kastınızı bilmiyorum ancak iPhone 6s Plus 3-5 yıl sizi götürebilir. Bir tavsiye; 64GB model ve üstünü almaya çalışın.

 11. Benim size bi kaç sorum var. Ben lise öğrencisiyim ve lise bitimine kadar kullanmak istediğim yani 3 – 4 yıl kullanmak istediğim bir telefon almak istiyorum. Şu an Samsung kullanıyorum. iPhone 6 s ve 6 plus arasında kaldım. Ya da Samsung s 7 Edge düşünüyorum. Iphone ye alışmak zor olur mu sizce ve iPhone nin usb kablosu sadece apple bilgisayarlara mı uygun acer vs gibi markalara uymuyor mu ?

  1. Merhaba
   iPhonelarda yeni bir işletim sistemi olduğu için alışmakta ilk başlarda sıkıntı çekebilirsiniz. Bu arada kablo uyumunda problem yaşamazsınız. Bilgisayarınızın markasının herhangi bir önemi yok. Yani telfonunuzu illaki mac bilgisayarlara bağlayacaksınız diye bir kural yok. Sadece diğer kablolarla telefonunuzu şarj edemezsiniz. 🙂 Android ekosistemini seviyorsanız S7 Edge oldukça güçlü bir cihaz. Güzel kullanımda her türlü 3-4 sene götürür şüpheniz olmasın.

  2. Iphone 5 ve üstü alanalar pisman olmaz bende 9.sinif ögrencisiyim samsung kullaniyorum iyi ama android oldugu icinbufak tefek sıkıntı oluyor bazrn apple iphone 6s al tavsiyem

 12. Ben yeni bir telefon almak istiyorum İPhone 5s ve LG G3 arasında kaldım. 5s düşünme sebebim telefon stabil çalışıyor ayrıca touchİD özelliği ve kusursuz tasarımı da beni etkiledi fakat G3 düşünme sebebim ise ekranın büyük olmasi ve oyun filan değil oynadığım zaman rahat olacağını düşündüm sizin bana öneriniz nedir?

 13. ben telefona karar veremedim boyut 4 inç küçük geliyor yoksa iphone se alcaktım , iphone 6 düşünce hemen kırılıyormuş ,6s mi almalıyım yoksa samsung s6 yada z5 gibi telefonlarmı

  1. Zeynep Merhaba,
   Küçük ekranlı telefon istemiyorsanız SE almamanız mantıklı bir seçim olmuş. iPhone tarafı bildiğiniz gibi bir daha farklı. Bu zamana kadar Android işletim sistemli telefon kullandıysanız ve memnun kaldıysanız Samsung S7 yada Z5 gibi cihazları tercih edebilirsiniz. Sizi mutsuz etmeyecek 2 cihaz seçeneğidir bunlar. Fakat yeni bir deneyim yaşamak istiyorsanız, iPhone 6S tercihinde bulunabilirsiniz. Bu tamamıyla size kalmış bir durum.

 14. Merhaba , ıPhone 5s almayı düşünüyorum şu anda elimde s3 mini var yani ekran boyutunda ıPhone da sıkıntı yaşamam gibi yanlız ben genelde böyle senaryolu büyük oyunlar seviyorum face,insta da geziyorum sosyal ağ olarak sizce 5s almalımıyım ve tasarımını seviyorum 5s in veya başka 1300-1550 arası fiyatlarda ne öneriyorsunuz

 15. bir önceki telefonum 3.8 inçlikti aslında memnundum ama annemin falan büyük ekrandı onuda seviyordum yani aslında boyut çok sıkıntı değil ve iphone almak istiyorum bi önceki telefonum samsungdu ve memnun değildim
  bütçem iphone se 64 gb a yetiyi
  6s 64 gb istiyodum ona yetmiyo 6s 16 gb yetermi bana anca ona yetiyo

  1. iPhone SE gayet güçlü bir cihaz ve tercih edilebilir. Büyük ekranlı iPhone istiyorsanız 6S serisine bakmalısınız. 16GB yetmeyecektir.

  1. Küçük ekran mı? Büyük ekran mı? Önce bu soruyu kendinize sorun ve seçiminizi yapın. Pişman olmazsınız.

  2. iPhone SE almanı öneririm.Apple,iPhone 5S’in kasasına iPhone 6S sığdırdı.Bence almanı tavsiye ederim.

 16. Ben 5s ile note3 arasında kaldım. Sizce hangisini tercih etmeliyim? Şuan ki bütçem ikisinden birini almaya yeterli note3 1200e, 5s ise 1250-1300e sıfırları var. Ama burdaki yorumları okuyunca 5s i artık cok tavsiye etmiyosunuz. Lütfen yardımcı olur musunuz?

  1. iPhone 5s ve Note 3’ü tavsiye etmekten kaçınıyoruz zira artık ikisi de eski cihazlar. iPhone kanadında Eylül ayında iPhone 7 gelecek. Galaxy Note tarafından yakında Note 7 gelecek. Bütçenizi daha fazla arttıramıyorsanız ikisi arasından iPhone 5S’i tercih etmeniz daha sağlıklı olur.

  1. Aralarında şahsen LG G5’i daha önde buluyorum. Fakat bütçenizi biraz daha arttırıp Galaxy S7 almanız daha doğru olur.

 17. abi sana bir sorum olucak liseye başlıyorum ve 4 e kadar kullanmak istiyorum iphone 6 beni 4 yıl hiç kasmadan götürür mü?

  1. Teknolojinin o sürede ne kadar gelişeceğini tahmin edemem. Kullanım şeklini de bilmiyorum. Kendime göre konuşursam beni götürür. iPhone 6S alırsan daha iyi götürür orası ayrı tabi 🙂

 18. abi acil cevap verirsen çok sevinirim ben üni ögrencisiyim kendi paramla alıcam amacım beni işe başlayıncaya kadar götürsün öyle çok bozulmasın. şimdilik 5se 16gb almaya karar verdim. hafızası azmış biliyorum ama her ay pc ye yedeklerim artık boyutu da benim için sorun değil aksine avantaj bile olabilir öyle düşme şaşma çok olmaz diye ümit ediyorm sence almalıyım dimi ya

  1. Iphone 5SE esasında 4 yıl götürür ancak 16gb modeli sıkıntı yaratır. Bana 16gb(yaklaşık 12gb) yeter diyorsanız alabilirsiniz. Benim önerim 64gb almanız yönünde, kafanız rahat olur.

 19. Iphone 5s suan 1300 tl almakta tereddutluyum telefonla cok oyun oynayan biriyim fifa14 gibi oyunlar da isinma yada kasma yaparmi

  1. Kasma yapmaz. Ancak çok oyun oynuyorsanız cihazın pilinden memnun kalmazsınız.

 20. Sizin tavsiyeleriniz ile bi kaç gün önce ıphone 6 64gb aldım yarın elime ulaşacak çok heyecanlıyım doğrusu, ıphone 3 ve ıphone 4 kullanma fırsatım oldu büyük ekrana geçince apple, beni cezbettiğini söyleyebilirim teşekkür ediyorum önerileriniz için pişman olmayacağım gibi hissediyorum 🙂

  1. İyi günlerde kullanın 🙂 Deneyiminizi yine buraya mesaj olarak atın, diğer kullanıcılarda yararlanır 🙂

 21. Abi kolay gelsin se kle 6 arasinda kararsíz kald bazilari ios 10 gelince iphone 6 yavaslar diyorlar simdi ekrandan bagimsiz se de 2 gb 6 da 1 gb ram var 6 daki remin azlığı gelecek guncellemeler icin sorun teskil edermi

  1. Donanımsal olarak iPhone SE, iPhone 6’dan daha iyi. iOS 10 gelince iPhone 6 yavaşlar mı bilemem ama 1GB RAM’in azizliğini çekecektir ilerleyen dönemlerde. Ekran senin için bir sorun değilse iPhone SE almak mantıklı.

 22. Kolay gelsin ben uzun zamandır android kullanıcısıyım ve artık arkadaşların da tavsiyesiyle ve araştırma sonrasında apple a geçmeyi düşünüyorum. Fakat bütçem ancak se ye yetiyor gönül ister ki 6s almak. 6 da özellik olarak se den daha düşük. Sizce se modelini almak mantıklı bir hareket olur mu ?

  1. iPhone SE donanımsal açıdan iPhone 6S ile aynı. Yani oldukça güçlü bir cihaz. Küçük ekranı senin için bir sorun değilse alınabilir.

 23. Kardeşim öncelikle kolay gelsn diyorm ben iphone 6s plus 64 gb almayı düşünüyorum tavsiye edermisin ve ayrıca 64 gb yeterlimi bide plus modelinimi tavsiye edersin normal olanımı 6s

  1. Büyüklüğü bir sorun teşkil etmiyorsa 6S Plus alınır. 64GB yeterli.

 24. Öncelikle merhaba ben iphone5s almayi düşünüyorum 16gb lik alicam facebook inst twiter oyun olarakta kafa topu oynicam 100 200 tane müzik 50 60 tanede fotograf her hangi bir sorun cikarirmi

  1. Verileri belirli aralıklarla yedeklerseniz pek sorun yaşamazsınız. Ancak biz artık 16GB depolama alanını önermiyoruz. Zira hem güncellemelerde hemde normal kullanımda sorunlar çıkartabiliyor.

  2. nasıl sorunlar mesela ben de 5se 16 gb almayı düşünüyorum oyüzden soruyorum

  3. Sorundan kasıt depolamanın zamanla dolması ve yetmemesi. 16GB günümüz şartlarında çok küçük bir alan.

 25. Merhaba 6s almak istiorum ama bir iki tane soru isaretim var kafamda birincisi sarji cok youn olmayan normal bir kullanimda biraz internet biraz oyun biraz mesajlasma surecinde sarjim tatmin edici olurmu ne kdr gider ?ikincisi note 4 kullaniorum ve suanki kendi kullanim alanim telde 6,8gb filan 6s 16 gb mantik olarak yeter gibi duruor bana dorumudur? ?

  1. Merhaba Eda,
   Tam sana göre bir videomuz. Kafandaki tüm soru işaretlerini silecek.
   https://www.dijitaller.com/iphone-6-uzerine-sorucevap/
   İkinci sorunuza gelecek olursak, telefonunuzda resim ve video tutmayı seven biriyseniz yada çok çeken biriyseniz yetmeyecektir. Çünkü teknolojiyle birlikte kamera kalitesi artıyor ve dolayısıyla boyutlarda artıyor. Riske atmaya değer mi? Sorusunu kendinize sormalısınız. Bildiğiniz üzere SD kart takamıyorsunuz 6s’de.

  2. Selam tesekkurler cevabiniz icin ama vidyo 6 icin ben 6s demistimmm ? neyse bide note 5 var kafamda birturlu karar veremiorum

 26. Lg g4 mu iphone se mi yani benim lg g4 telefonum var garantiden gelicek yenisi değisim karari cikti onu kullanmaya devammi edeyim yoksa takasa girip se veya 6 mi alayim yardimci olursaniz sevinirim. Boyut onemli deil sadece artik garantilerle ugrasmak istemiyorum

  1. se’nin ekranı fazla küçük kalıyor G4’ün yanında. Ayrıca yakında iPhone 7’de çıkacak kararınızı ekran boyutuna göre vermelisiniz bence

  2. Abi cevaplarsan çok sevinirim. Abi iPhone 5S önerir misin şu an benim telefonum Asus Zenfone Max ben bu telefondan iPhone 5S geçmeyi düşünüyorum Sence nasıl buluyorsun yani Asus dan iPhone a geçilir mi abi cevaplarsan çok sevinirim

  3. Geçersin geçmesine de şimdiki şarj süresi lüksünü bırakacaksın. Bazı durumlarda tavsiye edebiliyoruz ancak iPhone 5S’in oldukça eskidiğini de belirtmek gerekir. Ek olarak 16 GB modelini düşünüyorsanız ilerde sıkıntı yaratacaktır.

 27. İyi akşamlar ben iphone se almayı düşünüyorum huawei g7 kullanıcısı idim küçük ekrana alışmak sizce sorun olur mu youtubedan ve twitchten video izliyorum ve sosyal aglari2 kullanıyorum sadece

  1. G4’ü servisteyken 5.5 inçlik telefondan 4.2 inçlik telefona geçen biri olarak söylebilirim ki, büyük ekranlı telefon kullanmak kesinlikle çok daha ayrı. Küçük ekranlar, büyük ekranlardan sonra hiçbir şekilde tatmin etmiyor.

  2. Peki bi müddet sonra alışabildiniz mi çünkü hızlı bi telefon istiyorum ve 6s veya 6s plusa param yetmiyor

 28. Merhaba bende Sony Xperia Z5 ve iphone 6/6s modelleri arasında kaldım sizce hangisi daha iyi bir seçim olur.

  1. Şahsen iPhone 6S 32GB alırdım.
   Ama önce iOS mu Android mi diye bir sormanız gerek kendinize. İki cihazıda elinizde deneyimlemeden almayın derim 🙂

  2. sonyden uzak dur kardeş servis olayı çok kötü KVK ile bu iş yürümez

 29. Benim s3 minim vardı 4 gb alanla geldi bana rahat yetti Acaba 64 GB Iphone 6s Mi Alsam Yoksa 16GB Iphone 6s Plus Mı Alsam Herkes Yetmez Diyor Hafızası Ama 4 GB s3 Mini Yetmişti Karar Veremiyorum

  1. 16GB’ın yaklaık 11-12GB’ı elinizde kalıyor. Kullanım şeklinizi değiştirmeyecekseniz ve size bu zamana kadar 4GB yetmişse neden olmasın? 🙂

 30. Merhaba. Iphone 6s plus almayı düşünüyorum. sizce beni 3 yıl idare eder mi?
  Bir de kasımda 7 çıkacak aralarında fark olur mu hem kalite hem de fiyat açısından. Sizce 7’yi mi beklemeliyim yoksa 6s plus mı almalıyım?

  1. Aralarında elbette performans ve fiyat farkı olacaktır. Kesin olarak 3 yıl götürür diyemem ama uzun bir süre mutlu eder iphone 6s Plus. Ek olarak Eylül’de iPhone 7 tanıtılacak, eski modellerde fiyat düşüklüğü veya kampanyalar olabilir.

  1. Kesinlikle iPhone SE tercih edilmelidir. Her yönden Galaxy A5’in üstünde bir cihazdır.

 31. iphone 7 çıktığında iphone 6’da tahmini olarak ne kadar bir fiyat düşüşü olur beklememe değer mi

  1. Çok fazla bir düşüş yaşanmayacaktır. Ancak kampanyalar ile cazip fiyatlar ortaya çıkabilir. iPhone 7, 7 Eylül’de tanıtılacak. Bekleyip görmenizi tavsiye ederim.

 32. Yeni bir telefon alacağım ve iPhone 6 düşünüyorum. Aklımdaki ilk telefon LG G5 ti. Ancak çevremdeki insanların android telefonlardan çektiklerinden sonra gerçekten soğudum ve apple almayı düşünüyorum. LG G4 servisi çok sıkıntılı G3 çok ısınıyor. S4 ve S5 1-2 yıl içinde kullanılamayacak seviyede donmalara başladı ve bu da benim Android’e olan sempatimi biraz kırdı. Çevremdeki apple kullanıcıları da çok memnun yani kafam bi hayli karışık. Tüm bunlara rağmen,ortalama 3 yıl civarı yetebilecek bir telefon önerisi istesem; G5 mi,iPhone 6 mı? Teşekkürler.?

  1. Ne yazık ki LG G5’in sizi 3 yıl götüreceğini pek düşünmüyorum ancak elbette kullanımınız bunda önemli faktör olacaktır. Bunun yanında iPhone 6’da aslında eskimeye başlıyor. Bir kaç gün içerisinde iPhone 7 çıkacak. Yerinizde olsam biraz daha bekler iPhone 6S modellerine veya iPhone 7’ye yönelirdim.

 33. Herkese merhaba ,
  Iphone 6s plus 32 gb fiyati düştü,iphone 7 plus ise muhtemelen pahalı butcem dışı olacaktır ki butce 3300 sizce iphone 6s plus mi almalıyım iphone 7 mi . Note 4 var artık apple gecmek istiyorum. En son 4s kullanmistim.
  Tavsiyrniz nelerdir ?

  1. iPhone 7 Plus bütçenizi evet aşacaktır ancak iPhone 7 o fiyatlardan girecek, onu bir düşünün derim. Zira iPhone 7 Plus’tan tek eksiği biraz daha küçük ekran ve çift kamera. Çekim kalitesi bakımından da son örnekler gösteriyor ki neredeyse aynı seviyedeler. Bence iPhone 7 almalısınız.

 34. merhaba, iphone 5s ile samsung a5 arasında tercih yapmak gerekirse hangisini önerirsiniz? teşekkürler

 35. 6s plus 32 gb sipariş verdim apple storedan, merak ettğim nokta şu bu 32 gblık model neden sadece apple storeda var, dışarda hiçbir mağazada ve internette sitelerde yok. Sipariş verdim ama endişelendim sıkıntılı bir şey yoktur değil mi?

  1. Merak etmeyin bir sorun olmaz. Apple, iPhone 7 ailesiyle beraber ürün gamındaki tüm 16GB depolama alanlı cihazları rafa kaldırdı. Artık minimum 32 GB modeller var, 6S Plus’ın daha önce 16/64/128GB modelleri vardı. O yüzden diğer mağazalarda olmaması doğal.

 36. Kolay gelsin onerebileceginiz telefon var mi iphone se lg v10 huewai g8 bunlar arasinda kaldim

 37. samsung galaxy s6 satıp ikinci el ıphone 6 alınır mı alırsam ya 64 yada 128 gb olucak sizce değer mi??

  1. iPhone 6 için değmez bence. iPhone 6S için belki yapılabilir.

 38. Merhaba Samsung Galaxy S6
  Samsung Galaxy S6 Edge
  LG G4
  LG G5
  İPhone SE
  Hangisini önerirsiniz ?

 39. galaxy s7 edge mi iphone 7 mi karar veremedim. eşim s7 edge kullanıyor çok memnun fakat ben kararsız kaldım tavsiyeniz ?

  1. Evet oldukça zor bir seçim 🙂 Bizim bile tavsiye vermemizi oldukça zorlaştırıyor bu iki seçenek.
   S7 Edge çok güzel, şık ve hızlı bir cihaz. Keza iPhone 7’de öyle. Bence her ikisi de sizi memnun edecektir. Ancak iOS mu Android mi diye bir karar vermeniz gerekmekte.

 40. söylediklerinin bazılarına katılıyor bazılarına katılmıyorum. 2007 yılında çıkan ilk iphone modelinden başladım 6s e kadar hep iphone kullandım. Arada Androide geçmeye kalktım olmadı alışamadım. Android ilk ay aşırı hızlı sonra uygulama yükledikçe yavaşlayan bir sistemi vardı Taki Galaxy s7 ile tanışıncaya kadar Galaxy s7 de öyle şeyler olmuyor artı bir iphonun rüyasında görmeyeceği işler başarabiliyorsunuz. herkes iphone prestij iphone şöyle iphone böyle diyor ama bence o prestij artık yerlerde geziyor. masaya koyduğun zaman tahtaravallimi oynayacaksın diye alay konusu olan bir telefon. arkadaşlarının birbirleri ile video resim hızlı bir şekilde paylaşırken mal mal baktığın bir telefondur iphone. iphone devri geçti dostum neden hala iphone kullanıyorsun diyor herkes utanç kaynağı oldu iphone dediğin cihaz ne prestiji onu anlamadım ben. hızından bahsetmişsin telefonda özellik yokki hızı kesecek hızı sınırlandıracak bir şey olsun. garantiden bahsetmişsin her cihaz iki yıl garantili olmak zorundadır. iphone gibi yarım cihazın tamamı değişse ne olacak herkesin telefonunu 23 ay sonra değişse bile zarar etmez apple neden? çünkü telefon yarım ram yarım işlemci yarım ekran yarım 326 ppi 😀 mono mikrofon yani tek yarım kalitesiz hoparlörler ucuz ve kalitesiz 4g ve wifi modem, sd kart yok diğerleri öylemi dual simler sd kartlar ip 68 özellikler 576 ppi ekranlar 3600 mah bataryalar. iphone batarya değeri nedir? 1800 mah. bazı şeyleri bırak yarım vermeyi vermiyor bile. yarım şeylere iki katı fiyat ödenmez. yarım şeylere yarım ücret ödenir. yarım şeylere iki katı fiyat ödeyen birisi enayidir. eskiden bu yarımlıkları ios kapatırdı artık bariz bir şekilde sırıtıyor. millet iphone konsept paylaşıyor umuyorlar. iyi bir iphone cihaz üretilmesi imkansızdır çünkü tüm parçalarını başkaları üretiyor yani o uçuk cihazları boşuna beklersin. s7 den bir yıl sonra telefon üretiyorsun kamerasının gerisindesin bu ne rezalettir böyle? kamera çıkıntısı Allah ım Allah ım one öyle. ucuz Alüminyum gövde. güncellemelerden bahsetmişsin iphone için güncelleme yenilik getirmek demek değildir aksine cihaz yavaşlatma politikasıdır. iphone 4 e şu anda facebook whatsapp kurabilirmisin? cevabı belli hayır. kursan bile düzgün işlermi? cevabı yine belli hayır. durum böyle iken güncelleme ne demektir? neyi güncelliyorsun? cevabı belli bilmiyorum. ios 6 da siri yoktuda ios 7 de sirimi verdiler iphone 4 e? cevabı belli hayır. Gözünüzü açın artık Android cihazlar notebook seviyesine geldi. iphone bu cihazlarla yarışacak seviyede değil. iphone 7 ilk hafta satış rakamlarını neden açıklamıyor Apple? çünkü %25 düşüş var kimse almıyor hiç kimse beğenmiyor takoz gibi kalitesiz cihazlar. Apple ın sonuda belli black berry gibi dalga konusu olup yok olup gidecek en sonunda.

  1. sizce s7 edge mi yoksa ıphone 7 mi almalıyım ikisininde kendine göre avantajları var sizce hangisini almalıyım cevap verirseniz sevinirim

  2. İkisi de pişman edecek telefonlar değil. Android veya iOS ikisindenbirisini tercih edip alın. Yazıda neden iPhone alınabileceği ile ilgili yeterince açıklama mevcut. Buradaki fikirlere göre hareket edebilirsiniz.

  3. 5S kadar ios kullandım daha sonra not 4 kullandım önce samsung kendi işletim sistemini bi çıkarsın ondan sonra tartışırız şimdi ıphone 7 geçiş yapıyorum tekrardan ios delisi değilim ama arada tartışılmaz farklar var her her şey kağıt üstündeki gibi olmuyor androidin 3 gb yapamadığın ios 1 gb ramle rahat yapıyor ayrıca fark ettiyseniz kimse ıphone aklama gibi çabaya girmiyor 2. el fiyatlarından da belli olacağı şekilde iphone hiç bir zaman en azından uzun bir süre prestijinden bişey kaybetmez …

 41. Merhabalar
  hiç iphone kullanmamis biri olarak size iphone 6s mi yoksa galaxy s7 mi diye sormak istiyorum.
  Ios ve android farkını hiç bilmiyorum. Telefondan fazlasıyla müzik dinleyen yeni farklı renkli işe yarar uygulamalar indirip kullanmak isteyen biriyim. fotoğraf video orta derecede ilgiliyim. Kullanım kolaylığı, kısa yollar benim için önemli. Hangisi benim için daha iyi olur karar veremedim.
  Yani iphone sadece gösteriş amaçlı kullanılır diye bir algi var doğru mu?
  androidde yapabilip de iphone da Yapamayacagim ne var bunları merak ediyorum. Simdiden teşekkür ederim

  1. Kullanım kolaylığı ise önceliğiniz ve yeni uygulamalara kolay ulaşmak ise iPhone iyi bir seçim olarak görünüyor. Ama s7 de oldukça güçlü ve güncel bir model. Bluetooth ile dosya resim aktarma gibi eski şeyler dışında daha çok eski ve bilindik sıkıntılar mevcut. Genelde de pek fazla farkları yok bana sorarsanız. iPhone daha stabil ve pek sorun çıkarmayan bir telefon android ise biraz daha elektroniğe meraklı ben telefonumu kurcalayayım telefonu. Ama iPhone 7 de seçimde seçeneğiniz arasında olmalı.

 42. merhabalar, ben apple online store sayfasından iphone 6s 32 gb siparişinde bulundum da, 6s in 32 gb modellerinin herhangi bir mağazada bulunmayışı kafamı karıştırdı bi sorun olur mu acaba

  1. Apple, iPhone 7 serisi ile birlikte cihazlarında en düşük depolama kapasitesi olarak 32GB’a geçiş yaptı. Dolayısıyla 16/64/128 GB depolama boyutları 32/64/128 olarak revize edildi. Yani kısa bir sorun yok merak etmeyin. 🙂

 43. merhaba elimde s4 mini var ve çok donmaya başladı öncden s3 mini vardı ve onu şu an kullanamıyorum içinde hiçbirşey olmamasına rağmen yani elime geçen her android donuyor 2 sene sonra yeni tel alacağım sizce şunlar arasından hangisini tercih edeyim ;
  1. iphone 7
  2. iphone 6s
  3. samsung galaxy s7 veya s7 edge
  4. asus zenfone 6 veya üstü çıktıysa onu (en son 6 yı duymuştum)
  5. htc 10
  6. sony xperia (en son çıkan model)
  7. lg g5
  bunlardan hangisini alayım ?
  beni 6-7 sene götürmesi lazım (en uzun süre hangisi götürür ? )
  donmasını istemiyorum ve ios a hemen alışırım
  şimdiden teşekkürler 🙂

 44. Ben yaklaşık iki ay önce iPhone SE 16 gb telefon aldım tahmini ne kadar süre kullabilirim çok fazla telefonla oyundur falan ilgilenen biri değilim z bazen kötü mü ettim acaba diye aklıma geliyor ? Ama değiştirme şansım yok artık zaten ???

  1. iPhone SE, performans ve yetenekleri anlamında iPhone 6S ailesinden çok farklı değil. Sadece ekranı küçük. Bunlar dışında ömrü kısa olmayacaktır cihazın. Tabi 16 GB depolama alanı zamanla dolacaktır bu yüzden fotoğraf ve videoları arada sırada yedeklemek gerekebilir. 🙂

 45. merhaba ben yeni bi telefon alacağım kaç gündür araştırma yapıyorum ama bir türlü krar veremedim hatta kafam iyice karıştı şu ana kadar hep samsung kullandım bu yüzden ıphone çok karışık geliyor bana j 7 kullanıyorum su an ama donma sorunu var sizce samsung s6 edge plus mı yoksa ıphone 6s mi hangisi daha iyidir benm için kamera önemli 🙂

  1. Kamera konusunda aslında ikisi de iyi cihazlar. O yüzden hangisini alsanın memnun olacaksınız büyük bir ihtimalle. Yine iki cihazda performans anlamında size sorun yaşatmayacaktır. ”iOS mu Android mi” diye seçiminzi yaptıktan sonra tercihinizi yapabilirsiniz. Şahsen iPhone 6S tercih ederdim 🙂

 46. Abi iphone 7 mi 6s plus mı Yoksa SM Tr garantili s7 edge mi
  İphone 7 3200
  İphone 6s plus 32gb 3150
  S7 edge 2650

  1. Sunduğun 3 cihazda çok kuvvetli cihazlar. iPhone 6S Plus’ı önceki nesil olduğu için eliyorum. iPhone 7 daha güçlü ve iyi bir cihaz. S7 Edge ‘de yine keza öyle. İkisi arasında tercih yapmanız daha sağlıklı olur.
   Tavsiye vermekte zorlanıyoruz çünkü bunların hangisini alsanız memnun kalacaksınızdır. S7 Edge’in tasarımını çok sevdiğim için ben olsam onu alırdım.

 47. İphone 7 mi htc 10 mu s7 edge mi s7 mi yoksa g5 mi android deneyimi yaşamak istiyorum ama en iyi şekilde ses kalitesi kamera kulaklık oyun performansı olarak ne önerirsiniz ?

  1. Bu listeledikleriniz arasında s7/s7 edge veya iPhone 7 arasında düşünebilirsiniz. Ses kamera kulaklık vs hepsi aynı seviyede denilebilir. Kulaklık için LG biraz önde ve samsung biraz geride. Apple fena değil ama kulaklık girisi adaptörlü oldu. Aslında adaptör sürekli kulaklığa sabit duracağını düşününce çok da hayatınızda bir şey değişmeyecektir. Burada önemli olan Android mi iOS mi? Ben iPhone 6 kullanıyorum gayet memnunum ve iPhone 7 seçerdim. Ama S7/s7 edge Android kulanacaklar için iyi bir seçim. İki telefonda piyasanın en iyilerinden karar sizin ikisi de üzmez
   S7 ve S7 Edge aynı telefonlar ama S7 edge yapılan testlere göre s7 ye göre ekranı çizilmeye biraz daha dayanıklı ve daha şık

 48. Merhaba öncelikle yazı için çok teşekkürler bence gayet bilgilendirici olmuş. Benim sormak istediğim şey, şu an G2 kullanıyorum ve donuyor kasıyor yetmiyor hafızası bende iPhone kullansam mı diye düşünüyorum ve 2500 tl’ye ikinci el temiz iPhone 6s Plus buldum. Sizce almalı mıyım? Ya da lg G4 alsam o da işimi görür mü ? Oyun oynayan birisi değilim bolca internet kullanıyorum sadece ?

 49. İyi günler. Ben iphone 7 almaya karar verdim fakat son zamanlarda iphone 7 32 gb ın performans düşüklüğü hakkında çok sayıda haner çıktı bunlar aklımı karıştırdı. Ayrıca iphone 7 patlama haberi de geldi bu haberler üzerine sizce iphone 7 32 gb almak mı mantıklı iphone 6s 32 gb mı?
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. Bunlar başka bir deyişle hurafeler pek dinlememek lazım. Zaten bir sıkıntı olsa Samsung örneği gibi ya toplatılır ya da çok olay olurdu.

 50. telefon almayı düşünüyorum ama ne alacağım konusunda kararsız kaldım alacağim telefon 1500 lira üstünde olmayacak. hangi telefonu önerebilirsiniz

  1. O fiyat bandında Xperia XA Ultra, Xiaomi Mi5, Lenovo Vibe P1 Pro var. Ayrıca ithalatçı garantili Huawei P9 hepsiburada’da 1600 civarı bulunuyor, harika bir telefondur.
   İthalatçı garantili istemiyorsanız XA Ultra iyi bir cihaz ve kare konusunda başarılı.
   Aslında tam beklentilerinizi yazarsanız daha iyi yardımcı olabilirim.

  2. ıphone 5s almayı düşünüyorum ama üretim durmus ilerde bir sorun olur mu ne gibi sorunlar olur

 51. Merhaba ! Bu aralar iphone almayı düşünüyorum. Aklımda iki seçenek var. 6s 64 gb veya 6s plus 32 gb. Sizce 32 gb olması ileride sıkıntı verir mi güncellemelerin gelmesiyle? Uzun vadeli kullanabilir miyim ? 32 gb 6s plus için yeterli mi ? Hangisini tavsiye edersiniz ?

  1. Kullanım şekline göre değişir. Şahsen bana 32gb yetiyor. Öte yandan iphone 6s Plus daha iyi bir performans veriyor.

  2. Cevabınız için teşekkür ederim. Iphone 6s plus 32 gb almaya daha yakınım. Güncellemelerden dolayı vs . ileride sıkıntı çıkarır mı ? Kasma sıkıntısı olur mu ?

 52. Merhabalar , öncelikle vakit ayırarak tavsiye Öneri ve yazısınızda belirttiğiniz detaylar için şahsım adına teşekkür ederim. 5s kullanıcısının , telefonumu ikinci el aldım biraz kandırıldım bir tanıdığıma 🙂 telefonun ekranı değişmiş ve kilit ekran tuşu joistik yapışkan kısmı düşmüş , neyse telefonun parmak okuyucusu çalışıyordu 2 yıldır kullanıyorum problem yaşamadım , satmak istediğimde 300 TL anca alıyorlar diyebilirim , şarjı 30 larda kapanıyor artık batarya sorunu var ve 16 gb alan yetmiyor , evet bu konuşmanın özü 6s mi alsam 7 mi bilemedim , haberler 7 ürün kalite anlamında kırılma gibi durumu 6s göre daha düşük , vodofone kampanyası var eski tel üzerine yeni telefon , benim 300 TL telefonumu 960 TL sayıyor bu benim kârım tabi ki , elimden çıkarmam lazım biran evvel bu Sebeple kampanya bitmeden Almam gerek , 7 128 gb 3000 TL gelmiş oluyor bana , garip olan 6s 64 gb fiyatı 240 TL 7 ye göre fazla , bu da insanı düşündürüyor . Sizce ne almalıyım ? 7 mi 6s mi / eğer 7 ise plus mı almayı tercih ederdiniz , ve renk ne olmalı ?
  Seher

  1. Öncelikle yazıyı okuduğunuz için teşekkür ederim. Soruya gelecek isek bence 7 güzel bir telefon ve yazıda da dediğim gibi iPhone modellerinde en son çıkan model her zaman daha iyidir. Ürün kalitesi ise her zaman sorunsuz denilemez belki ama internette okuduğunuz haberleri gerçeklik payı varsa Apple da okuyup üretim ürecinde değişiklik ve düzeltme yapıyor. Aslında bunu neredeyse her firma yapıyor. 6s pahalı olması tamamen stokla alakalıdır, 7 daha ucuzsa gidin onu alın diyebilirim. Plus alırsanız daha büyük ekran çift lensli bir kamera ve daha önemlisi daha uzun pil ömrünüz olacak o yüzden sizin için maddi açıdan sıkıntı yoksa ve büyük telefon sorun olmazsa -ki alışırsınız- bence plus alınabilir. Renk tamamen kafanıza göre alın hangisi hoşunuza giderse diyebilirim. Parlak siyah model şahsen hoşuma gitmiş olsa da ben tarzım gereği mat siyah olan modeli alırdım. Ama kullandığım iPhone 6 da space gray ve telefon alsam hep siyah aldım hayatım boyunca. Rose gold bile alsanız sırıtmıyor diyebilirim 🙂

 53. Merhaba ıphone se ve 6s arasındayım ekran açısından büyüklük küçüklük sorunum yok ıphone 6s için aradaki 700 tl fark değer mi yoksa ıphone se mi almalıyım?

  1. İkisi arasında ekran ve ön kamera dışında bir fark yok. Aynı altyapıyı ve donanımı kullanıyorlar. Hatta SE’de ekran çözünürlüğü düşük olduğu için kimi zaman performans açısından avantajlı bile oluyor. Sizin için ekran boyutu sorun değilse gayet tercih edilebilir bir cihaz iPhone SE.

 54. iyi günler ben iphone 6s 32 gb almayı düşünüyorumda beni düzgün kullandığım taktirde ne kadar götürür bide 6s ile 6s plus arasında ekran boyutu dışında fark var mı?

  1. 6s Plus’ın kamerasında OIS var sadece. 32GB size yetiyorsa 6s rahat 2 yıl götürür.

  2. 32 gb yeterli zaten çok hor kullanmıyorum 2 yıldan sonra kasmalar donmalar başlar mı Bide htc 10 la kıyasladığımızda hangisini tercih etmem daha doğru olur

 55. Merhaba ! Iphone 6s 32 gb almayı düşünüyorum. Hafızası yeter gibi geliyor ama acaba ileride donma kasma sıkıntısı yaşar mıyım yaşarsam da sizce ne kadar zamanda belli eder ?

  1. bu sizinle alakalı bir durum olsa da genelde 2. veya 3. yıldan itibaren hissedersiniz gibime geliyor. Ancak bu demek değil ki kullanılmaz hale gelir sadece fark etmeye başlarsınız.

  2. Cevabınız için teşekkür ederim. Peki fazla sıkıntı yaratacak, kendini kullanıcıdan soğutacak derecede mi olur ? yoksa az bir fark mı olur ?

 56. Merhabalar, öncelikle çok yararlı bir yazı olmuş. Ben iPhone 5s satın almak istiyorum, beni 2-3 sene götürse yeterli. Sizce 2016’da iPhone 5s satın alınır mı? Ayrıca ailemi de ikna etmem gerekiyor onlar cihazın eski olduğunu ve özelliklerinin yetersiz olduğunu savunuyor. Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Sizin ne yapacağınıza bağlı sadece sosyal medya ise amacınız yeter ama bana kalırsa 2-3 yıl kullanırım mantığıyla alıyorsanız yazı da belirttiğim gibi eski iPhone almanın mantığı yok. Kaç paraya aldığınızı bilmiyorum ancak Android bir alternatif daha mutlu edebilir.

 57. Benim bi kaç gündür kafamı meşgul eden bir soru var. Ben iphone 5s kullanıcısıyım gayet de memnunum annem düşük bir samsung modeli kullanıyor annem telefon almak istediğini söyledi pek anlamaz akıllı cihazlardan gelişmiş özelliklerle pek ilgilenmez ama whatsapp ve facebook kullanmak için yeni bir telefon almak istiyor. Benim düşüncem iphone 7 alıp 5s i anneme vermek bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz yani kullanabilir mi 2 3 yıl daha bir de iphone7 almalı mıyım bir sonraki sürümü mü beklemeliyim ?

  1. Pek anlamaz mantığını yanlış olarak düşünüyorum. Sonuçta kullandıkça öğrenir ancak siz ona fırsat vermezseniz tabi ki anlamaz. Mesela babam note 5 aldı yeni ilk amiral gemisi telefonu idi gitmiş kendi öğrenmiş şimdi benden daha iyi biliyor. Bizi büyüten annelerimiz her zaman iyiler hak ediyor. Neyse orası anneniz ile sizin aranızdaki mesele tabi ki. iPhone 7 güzel cihaz bence bir sonraki sürüm de yaklaşık 1 yıl sonra gelecek, sonra yine bir yıl sonra 8 gelecek bu böyle devam edecek. İhtiyacınız varsa alın en güncel telefon bu. Sonraki sürümü beklemenin sonu yok.

  2. meraba bende iphone 6 almak istiyorum ama fiyatları degişgenlik gosteriyo önerebileceginiz bi kriteri varmı?

  3. Fiyatlar ne kadar değişkenlik gösteriyor genelde çok fark olmuyor. Sıfır aldığınızı var sayaraktan, garantisi Apple Türkiye olsun, hafıza da 16GB olmasın başka bir şey yok 🙂

 58. Hiç iphone kullanmadım ve ilk defa kullanmak istiyorum bunun için İphone SE 64gb (2339tl) İphone 6S 32gb (2699tl) hangisi daha uygun olur. Birde İphone 5s 16gb (1369tl)’ye alınırmı.

  1. 5S bence almayın alınır da seneye üzmeye başlar. SE ile 6S aynı donanım sayılır. Ekran boyutuna göre düşünün eğer Android’den geçiyorsanız ve 4.5 inch ve üzeri telefon kulladıysanız SE küçük gelebilir gözünüze. Ben olsam 6S alırdım çok geliyor ve bütçenizi zorlayacaksanız SE yerine (iPhone şartınız yoksa) Note 5 ya da s7 alırdım.

  2. Samsung alınacak telefon değil isterse s7 edge olsun 2. Yıldan sonra çöp

  3. Büyük ekran seviyorsanız iPhone 6S, küçük seviyorsanız SE. Onun dışında donanım ve performans aynıdır.

 59. Bu yazınız ne zaman yazılmış bilmiyorum bnmde bi içimde ıphone isteği var bu yazıyı yazdığım aydan 2 ay once fln ıphone 7 çıktı benim param normal iPhone 6 ya kadar yetiyor, (yani 2000 TL) sımdı 6 alsam hemen seneyede 8 çıksa 6nın havası ortadan kalkarmı yda piyasadan gözden düşermi, 2000lirayıda önümüzdeki yılın haziran ayında bi işe girip calısıp kazanmak ıstıyorm o zamana sizce 8 çıkarmı, çıksada İPhone 6 gözden düşermi ?

  1. Havası konusunda emin değilim, bir şey diyemem ne yazık ki. Ayrıca iphone 8,seneye Eylül gibi tanıtılır.

 60. iyi günler bende ilk defa ios kullanacağım 3 seçenek arasında çok kararsız kaldım sizce i phone 6s 64 gb mi yoksa ,7 32 gb yada 128 gb mı almalıyım 7de 32 gb 3 bin civarı 128de şuan indrmde 3399,6s 64 gb da 3bine yakın bana sanki i phonelarda s serileri daha iyi oluyor gibi geliyor her ne kadar 7 en son olsa da 6s de beni üzmezmiş gibi geliyor,7de işletim sistemi yükselmesi suya dayanıklılık ve kamerada optik sabitleme olması 6s alınca aratır mı bilemiyorum.kamera 7 de mutlaka 6s den daha mı iyi çeker

  1. 6S 64GB yerine 7 32GB alırdım şahsen. Kamera daha iyi çeker ama ne kadar fark olur ve siz hissedersiniz tartışılır. Sadece o açıdan bakmamak lazım. Yeni ve 6s in üzerine konulmuş bir ürün. S serisi daha iyi oluyor çünkü 6’nın üzerine konulmuş bir sonraki modeli o şimdi de 7, 6S in üst modeli 6 an iyi 6S evet ama 7 den değil.

  2. teşekkür ederim yanıtınız için peki 6s plus 32 gb mi yoksa 7 32 gb mi desem yine 7 mi dersiniz? bir de 7 de 32 gb yeterli olurmu yoksa 128 gbmi düşünmeliyim performans farkedermi

 61. sizce ıphone 7 de 32 gb mi almalıyım yoksa 128 gb mi,bir de 7nin kamerasıyla ilgili bir sorum var bir arkadaşımda 7 var foto çekiyoruz gündüz dışarda süper bir sorun yok ancak akşam ev ortamında bariz iyi çekmiyor yakınlaştrınca iyice bozuk bende galaksi s4 var onla çekiyorum nerdeyse aynı çekiyor bi amiral gemi sıfatını almış telin böyle çekmesi normalmi üstelik düşük ışıkta bile iyi çekim vaadediyor mesela foto çekmeden kamera açık üstünüze tutsanız ekran karıncalı gösteriyor ama çekince normal çıkıyor bunlr i phone 7 için normalmi yoksa servise göstermek gerekirmi

  1. Bütün telefonlarda gece çekimi o kadar da başarılı değil zamanında htc one ile gece çekimi işini aşmışlardı ancak 4mp olması nedeniyle pek insanlar tarafından sevilmedi. Cihazlar fotoğraf çektikten sonra çeşitli algoritmalar ile fotoğrafları düzenler. Zaten çıktığını direkt verse gündüz fotoğrafları da sizi üzer. Bütün fotoğraf makinelerinde bu kural geçerlidir. Direkt çektiğini görmek istiyorsanız “raw” denilen çıktı formatıyla çıktı almalısınız ki iPhone da mümkün değil. Zaten çok az telefonda var bu raw çıktı profesyonel fotoğrafçılar dışında arayan olmuyor çünkü sonradan düzenlemeniz gerekiyor. Uzun lafın kısası o an görünene değil çıktıya bakmanız gerekiyor. Çıktıda sorun yoksa telefon normaldir.
   7 de 32 ve 128 size kalmış öyle her şeyin uygulamasını yüklerim yüklediğimi de silmem diyenlerdenseniz 128 ama 32 de böyle tam yeter bir miktar. Size kalmış hafıza problemim olmasın bir kere alıyorum diyorsanız 128 mantıklı olabilir.

 62. merhaba ben ıphone 5s ile samsung galaxy c7 arasında kaldım beni 3-4 yıl idare etsin istiyorum hiç ıphone kullanmadım ne tavsiye edersiniz

  1. Şahsen iki cihazda performans noktasında sorun yaşatmayacaktır. 3-4 yıl garantisini iPhone 7 ve Galaxy S7 için bile veremeyiz zira bu kullanım şeklinize göre belli olur.
   O yüzden, önce ”Android’mi iOS’mu?” konusunda kararınızı vermeniz gerekiyor. 5S’in de eskidiğini belirtmekte fayda var.

 63. Iyi aksamlar ben kafama takilan bir şey daha sormak istiyorum, i phone 7deki sar degeri hakknda ne düşünüyorsunuz 1.37 gbi bir degere sahip suanda piyasada nerdyse en yuksegi ,bu tel alrken dkkat etmemz gereken bir dger onemli ozellikmi szce sirf bu nedenle 7 dusunurken samsng s7 edgeye dgru yonelmeye basladm cnku en dusuk sar degeri onda 0.264 sizce ne yapmalym bu bir sorunmu iphone 7mi s7 edgemi almalym s7 edge beni memnun edermi?

  1. Bi cvp alabilirmiyim ltf ??ayrica bi elestiri olarak kabul ederseniz yazinizda olumsuz ozelliklere sar degerinide eklemenizi isterdim

 64. Merhaba kolay gelsin
  3 haftadır araştırıyorum iphone 6s 32 gb almayı düşünüyorum fakat kararsizim birkaç söylentiden dolayı şüpheye düştüm o yüzden sizlerede sormak istiyorum dokunmatik hassaslığı ölüyormuş acaba doğrumu
  Cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler

 65. Sony xa,
  Sony xa ultra,
  Iphone 6,
  Samsung note 4
  Samsung a5 (2016)
  Hangisini önerirsiniz?

 66. İyi günler Ben yaklaşık 1 yıldır I phone kullanıyorum geçtiğimiz aylarda telefonumda arıza çıktığı için Apple yetkili bayiye verdim ve bana cihazımın sıfırını temin ettiler. Ancak cihazımın IMEL numarası sisteme girilmediği için telefonumda sıkıntılıar yaşamaya başladım garanti telefonumu almıyor ve ben 1 aydır bu işin peşinden koşturuyom. Müşteri temsilcelirini her aradığımda 1 aydır hep bana 2 gün içinde sorunun giderileceğini söyleniyor lakin benim cihazım iyice arıza vererek yavaş yavaş kendini öldürüyor.
  IPK kaydı ne kadar sürede sisteme girilir ?
  (4 ayrdır girişi yapılmadı)

  1. IMEI numarası ile cihazınızın arıza vermesinin arasındaki bağlantıyı anlamadım. Ancak Apple Türkiye resmi servisine verdiyseniz (Apple mağazalarının içinde olan) Oraya tekrar gidin. Ayrı bir tamir merkezine verdiyseniz o zaman da oranın kapısını çalın. İki gün içinde çözeceğiz derlerse 4 ay geçti falan diye çıkışın.

 67. Ben ıphone 6s ya da 6s plus alıcam plus aklıma daha yattı ama büyüklüğü konusunda tereddütte kaldım sizce hangisini almalıyım?

  1. Şahsi fikrimi soracak olursanız, büyük ekranlı telefonlar benim daha fazla hoşuma gidiyor. Film,dizi,video izlemek daha keyifli oluyor. Ayrıca oyun deneyimi bakımından da büyük ekranlı telefonları daha etkili buluyorum. Dolayısıyla benim tavsiyem Plus modelini almanız yönünde olacaktır.

  1. Teknik açıdan iPhone SE daha güçlü bir cihaz. Ancak önce büyük ekran mı yoksa küçük ekran mı tercihini yapmanız gerek.

  1. Kullanıma bağlı olarak değişiyor. Eğer çok yoğun kullanılırsa günü zor bitirebilirsin. Ama normal kullanımda çok sorun olmayacaktır.

 68. Öncelikle merhaba ben samsung galaxy s6 edge kullanıyorum telefonun özelliklerinden gayet memnunum fakat kıvrımlı ekran olması beni çok kötü etkiliyor elimden cabuk kayıyor bende bu yüzden ıphone 6 almayı düşünüyorum sizce aliyimi

  1. Merhaba,
   Tek sorununuz kıvrımsa, ince slikon kaplardan almanızı öneririm. Ben de S7 Edge kullanıyorum, elimden çok kolay kayacakmış hissi oluyordu, ince slikon kaplardan alınca kıvrımla ilgili bir sorunum kalmadı.

 69. iphone ile ilgili çok fazla gözümü korkutuyolarlar yok bataryası dayanmaz yok şarj aleti çabuk bozulur çok ısınıca kapanır ne kadar kılıfı şusu busu olsada düştümmü param parça olur falan diye çok göz korkutuyorlar ne yapmam lazım

  1. Söylediklerinin hepsi yalan.
   1-) Bataryası 5s’den sonra oldukça iyi olmaya başladı. Android rakipleri ile rekabete giriyor o konuda artık. Yani bir soru işaretin olmasın.
   2-) Şarj aleti-kablosu-ısınıp kapanması da palavra. Belki tek eksik orijinal kablo ve şarj aletinin biraz pahalı olması denebilir.
   3-) Herhangi bir telefonu yere düşürünce olan şeyler iPhone’un da başına geliyor. Abartılacak bir şey değil, düşürmemek lazım.

 70. “en fazla üç yıl kullanırsın sonra telefon yeni model çıktığı için güncellemeye izin vermiyor” dedi kuzenim bu doğrumu ?

  1. iOS 7 ile çıkan iPhone 5s iOS 11 güncellemesi alacak. Eğer güncellemelerin geldiği bir telefon alacaksanız zaten iPhone’dan başka bir seçeneğiniz yok. Android’in lideri Samsung, güncelleme konusunda 3 nesil önceki telefonlarına pekte iyi davranmıyor.

 71. Merhaba ben iphone 6 almayı düşünüyorun ama bi yakınım tarafından daha üst modelin almamı iphone 6 nın zamanla sürümü kalkıp telefonun yavaşlayacağına ve bir şeyler örneğin instagram yükleyemezsin dedi acaba doğrumu ?

  1. Bunu tam anlamıyla söylemek yanlış. Apple genelde 4-5 sene boyunca cihaza yazılım güncelleme desteği sunuyor, bunun yanı sıra market uygulamalarının os sürümüne destek sağlaması Apple ile alakalı olan bir şey değil, uygulama yayıncısına bağlı bir durum. Yani spesifik olarak falanca uygulamaların desteği kesilecek diyemez, her an, herhangi bir bir uygulamanın geliştirilmesi bırakılabilir. Öte yandan iPhone 6 artık eskimek üzere olan bi cihaz. Zamanla ios güncellemelerini alamayacak hale gelecek, sadece uygulama bazlı düşünmeyin. Güvenlik açısından bu konu da oldukça önemli.

 72. oncelıkle merhaba ben ıphone 6 ıle samsung galaxy a5 2017 arasında kararsız kaldım sızce hangısı daha kullanıslı

  1. Açıkçası bu zor bir soru. Öncelikle iOS mu yoksa Android mi karar vermeniz gerek. Teknik açıdan her iki cihaz da üzmeyecektir. iPhone 6 eskimeye başladı, Galaxy A5 2017 yolun başında fakat yazılımsal destek açısından ikisi de benzer sürede ömrünü dolduracaktır.
   iOS ya da Android ve ya yazılımsal destek benim açımdan önemsiz diyorsanız en uygun fiyatlı olanı alınız.
   Sen hangisini alırsın diye sorarsanız; Ben iPhone 6 alırdım. 🙂

 73. 10 yıllık samsung kullanıcısıyım hayatımın hatasını yaptım ıphone almakla.. samsungun pratikliğinden eser yok

 74. Ya be 3. Telefonum olucak ve annem ıphone çok sorunlu bir telefon diyor sizce?
  Not: her telefonun kötülükleri vardır ama annem bunu bence abartıyor

 75. Çok geç oldu ama ben de şunun için soruyorum.Iphone kamerası çok güzel bence sahte değil çok kaliteli ve en çok ilgimi çeken bu belki de Android kameralardan güzel olanı ile karşılaşmadığımdandır .Mesela A serisi güzel belki ama çok sahte kamerası ben j6+ kullanıyorum ve kamerasını hiç beğenmiyorum odak için beklemek zorunda falan kalıyorum hızlı değil yani iyi kamera arıyorum abi kamera açısından nasıl

  1. Kamera açısından iyi telefon arıyorsanız iPhone iyi bir seçenek. Onun dışında üst seviye Android telefonlar da yine gayet güzel.