iPhone X'in Türkiye Fiyatı ve Genel Yorumumuz


Pahalı ama bir sor neden?

Girişi uzatmayacağım. Apple’ın 10. yıla özel telefonu olan iPhone X’in (iPhone 10 olarak okunuyor) Türkiye satış fiyatı belli oldu. Apple’ın sitesinde listelenen fiyatlar ile keşke bu rakmaları görmeseydik dediğimiz iPhone X’in fiyatları şöyle;

  • iPhone X 64 GB; 6.099 TL
  • iPhone X 256 GB; 6.899 TL

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Apple iPhone X Tanıtıldı, Gerçek Canavar Oyuna Döndü!

İsterseniz diğer yeni iPhone fiyatlarını da bir kez daha gösterelim;
iPhone 8;

  • 64 GB: 4.149 TL
  • 256 GB: 4.949 TL

iPhone 8 Plus;

  • 64 GB: 4.699 TL
  • 256 GB: 5.499 TL

iPhone 8 ve 8 Plus, 20 Ekim’de satın alınabilir olacak ancak ülkemizde iPhone X’in ne zaman raflarda olacağı bilinmiyor. Ama büyük ihtimalle Kasım sonu olacaktır.
ABD’de ise 3 Kasım’da çıkacak. ”Ben bekleyemem gidip ABD’den alırım” diyorsanız şimdilik ABD’ye gitme ihtimalinizin olmadığını da belirtelim. İki ülke arasında vize yasağı bulunmakta.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

iPhone 8 ve iPhone 8 Plus Türkiye Fiyatları Belli Oldu

Böylece iPhone X, şimdiye kadar üretilmiş en hızlı ve en iyi telefon olmasının yanında en pahalı da anaakım telefonu oluyor. Ancak hemen ”bu fiyatlar ne yahu” demeden evvel zaten pahalı olan telefonun TR fiyatının niye daha pahalı olduğunu açıklamamız gerek.
Evet, bu fiyata öküz alabiliyoruz ancak iPhone X’in ABD fiyatı da 999 Dolar ve gelin şuna 1000 Dolar diyelim. Yani bu telefon her yerde pahalı. Bizde sadece daha pahalı o kadar. Çünkü bunun nedeni yüksek vergiler. Dün, iPhone 8 ve 8 Plus haberimizde vergi hesabını yapmıştık, şimdi tekrarlamaya gerek yok sadece vergi oranlarını ve ham fiyatı vermemiz yeterli.
999 Dolar = 3.650 TL. Bu fiyat üzerinden %10 TRT Bandrol, %25 ÖTV ve bu toplamdan %18 KDV alınıyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.