iPhone X'in Üretim Maliyeti de Fiyatı Gibi Yüksek


Üretmek ve tüketmek

Apple’ın çiceği burnunda iPhone X modelinin üretiminin maliyetli olduğu esasında gizlenen bir sır değil zira yeni şeyler maliyeti getirir. Ama bu maliyet tam olarak ne kadar? Çinli endüstri gözlemcileri bu konuyu araştırdı ve iPhone X bileşenlerinin maliyetlerini ortaya çıkardı.
Buna göre iPhone X’in üretim maliyeti yaklaşık olarak 412 Dolar. Bu, 999 Dolar olan 64 GB iPhone X’in satış fiyatından %59 daha ucuz.
iPhone X’in şaşırtıcı olmayan bir şekilde en pahalı parçası Samsung tarafından üretilen Super Retina OLED ekran. Apple sadece bu parçaya 80 dolar ödüyor. Bazı kaynaklar, ekran maliyetinin 100 doları aştığını söylüyor ancak geneli 80 dolar konusunda birleşiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Apple iPhone X Tanıtıldı, Gerçek Canavar Oyuna Döndü!

Bunun dışında tamamı Apple tarafından tasarlanan ve sektörün en güçlüsü olan A11 Bionic yongası 26 dolar, Qualcomm modemi 18 dolar, ön yüz paneli 18 dolar, Face ID sensörü 25 dolar, Tashiba yapımı 256 GB NAND bellek 45 Dolar, 3 GB RAM 24 dolar, RF anteni 5 dolar, kamera 33 dolar, batarya 9 dolar, PCB 15 dolar ve haptic’ler 10 dolar. Liste bu şekilde devam ediyor.
Elbette tüm bu donanım maliyetleri %59 oranında bir kar marjına neden olmuyor. Donanım maliyetlerinin yanında pazarlama, ar-ge ve lojistik gibi yönetimsel maliyetler de bulunuyor. Tüm bu maliyetlere ek olarak şirketin belirli oranda kar majı da maliyete ekleniyor. Aşağıdaki tabloda diğer iPhone ve Galaxy S8’in tahmini maliyeti ve satış fiyatını görebilirsinzi.

#Kaynak; PhoneArea ichunt


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir