iPhone'da ekran videosu kaydetme


Herkese merhaba, bu yazıda herhangi bir iOS cihazınızın ekran videosunu nasıl kaydedebileceğinizi anlatacağım. Bildiğiniz gibi AppStore’da bir ekran videosu kaydetme uygulaması yok bu yüzden biraz farklı bir yol izleyeceğiz. Yapacağımız işlem “jailbreak” gerektirmiyor.
Uyarı : Aşağıda anlattığımız yöntem her ne kadar kolay bir şekilde ekran kaydı yapmanıza olanak sağlasa da indireceğimiz uygulamayı Apple Store’dan indirmeyeceğimiz için oluşabilecek sorunlardan sorumlu değiliz. Ne olur ne olmaz.
1- İlk olarak telefonunuzdan emu4ios.net adresine giriyorsunuz. Karşınıza aşağıda resimdeki gibi bir ekran gelecek. “ShouTV” uygulamasının yanındaki “Get” butonuna basıyoruz.
1
 
2 – Yüklemek isteyip istemediğinizi sorduğunuzda yükle diyorsunuz daha sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir uyarı çıkıyor. Burada da “Güven” butonuna basıp devam ediyoruz. Böyle bir uyarı çıkmasının sebebi uygulamayı AppStore’dan indirmiyor olmanızdan kaynaklanıyor. Çok fazla endişelenmenize gerek yok.
2
 
3 – Uygulamayı indirdikten sonra “ShouTV” uygulamasına girerek sisteme üye olmamız gerekiyor. Üye olduktan sonra “Shou” uygulamasını kullanmaya başlayabiliyoruz.
IMG_3165
 
4 – Üyelik işlemlerini gerçekleştirdikten sonra “Shou” uygulamasına girip “Record Screen” butonunu seçiyoruz ve ayarlamalarımızı yaptıktan sonra “Start Record” diyerek ekran videomuzu kaydetmeye başlıyoruz.
5
 
5 – Ekran kaydı başladıktan sonra resimdeki gibi üst köşede kırmızı bir bar oluşuyor ve kaydı bitirmek istediğinizde bu bara basıp kaydı durdurabiliyorsunuz.
IMG_3169
 
iOS cihazınızın ekran videosunu kaydetmek bu kadar basit. Apple henüz ekran videosu kaydetme SDK’ini geliştiricilere sunmadığı için AppStore’da bu tarz uygulamalar bulamıyoruz. iOS 9’da bu durumun değişmesini bekliyoruz. Bu yöntemle ekran videonuzu sorunsuzca kaydedebilirsiniz ama başta da belirttiğimiz gibi ne olur ne olmaz güvenlik meselesi üzerine çok titizseniz eğer tavsiye etmiyoruz.


10 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. Teşekkürler rehber için, yanlız android cihazlarında root gerekiyor. Onun için de önerdiğiniz bir şey var mı?

  1. Android 5.0 ve üzeri için root gerektirmeden ekran kaydı yapabileceğiniz uygulamalar mevcut (liteCam gibi) ancak 5.0 ve altı için ekran videosu kaydetmek root’suz mümkün görünmüyor.

  2. T50 kullanıyorum, root yapsam sorun olur mu? Garantiden çıkıyor diye biliyorum, ayrıca root konusu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

  3. Root yaparsanız cihazınız garanti dışı kalır. Root hakkında detaylı bilginiz yoksa yapmanızı önermiyorum. Kişiselleştirme dışında fazla bir kazancınız olmayacak.
   İyi geceler.

 2. ekran kaydı yaptıktan sonra kaydı kırpmaya çalışıyorum ama görüntü bozuluyo napabilirim ?

 3. Airshou indiriyorum fakat uygulamayı açtığımda tutuapp çıkıyor iptal dediğimde proğram kapanıyor bir türlü işlem yapamıyorum. Normal olarak indirdiğim airshouda ise kayıt yapıyor fakt sadece shou tv de izleyebiliyorum yani hiçbir şekilde faydası olmuyor. Yardım edecek birisi varmı arkadaşlar?