İşte Karşınızda Android M


Uzun süredir beklenen yeni Android sürümü Android M bugün Google I/O Geliştirici Konferansı kapsamında tanıtıldı. Genel olarak tasarımsal bakımdan Lollipop’dan çok fazla fark barındırmayan Android M, daha çok kararlılığa, performansa ve ek olarak yeni özelliklere ağırlık vermiş durumda.
androidm-3-1024x570
Kullanıcıların en çok şikayet ettiği uygulamaların izinleri artık tarih oluyor diyebiliriz. Android M ile birlikte uygulamaların her iznini denetleyebileceğiz ve istediğimizi kabul etmeyebileceğiz.  Uygulama yüklendikten sonra bir daha bu izinleri bize anımsatmayacak. Diğer bir özellik ise artık tıkladığımız link bizi doğrudan ilgili platform uygulamasına gönderecek. Yani gelen mailde bulunan Facebook veya Twitter linkine tıkladığımızda ilgili uygulama açılacak.
androidm-4-1024x571
Android M’de parmak izi okuyucusu özelliği de eklenmiş. Parmak izi okuyucusu ile Google Play’dan uygulama indirilebilecek. Ayrıca Android Pay ödeme sistemi de bu sürümde olacak. 700.000 üstünde mağazada kullanılabilir olan özellik NFC üzerinden çalışacak.
google-io-20150097 (1368 x 912)
Batarya performansında 2 kat‘a varan gelişmeler iddia ediliyor. Doze adında geliştirilen güç yönetimi ile Nexus 9 cihazı üstünde 2 kat enerji tasarrufu sağlanabilmiş. Doze, cihazı kullanım şeklinizi ve zamanlarını ezberleyip gerektiğinde cihazı tasarruf için hafif ya da derin uykuya sokabiliyor.
doze
Akıllı telefonların baş belası şarj sorunu da çözüme kavuşuyor.  Ayrıca Android M’de USB Type C giriş desteği de bulunabilecek. Bu sayede şarj cihazımızı her iki ucuyla da telefonumuza bağlayabileceğiz.
androidm-2-1024x572
Dediğimiz gibi  Android M tasarımsal açıdan büyük yenilikler sunmasa da çalışma bakımından yenilikler ile karşımıza çıkıyor. Sürüm, asıl ismi ile birlikte dağıtımına sonbahar aylarında  başlayacak. Ayrıca kısa süre içerisinde Nexus 5,6,9 ve Player için ön izleme sürümü yayınlanması bekleniyor.

Android M Güncellemesi Alacak Cihazlar

HTC: One M9, One M9+, One M8, One E8, Butterfly 2, Desire Eye, Desire 820 ve Desire 826
cihazlarını güncelleyecek. One M(7) beklenmiyor, sürpriz olabilir belki.
Bu liste bilgiler geldikçe güncellenecektir. Takipte kalınız.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.