İşte Karşınızda Xiaomi Mi Notebook Air


Çin’in büyük teknoloji devlerinden biri olan Xiaomi‘yi farklı pazarlarda görmeye oldukça alışığız. Firma şimdilerde ise Mi Notebook Air serisi ile dizüstü pazarına adım atıyor. İyi tasarım, iyi donanım ve iyi fiyat anlayışının hakim olduğu seri doğruda Apple’ın Macbook Air serine rakip oluyor. En azından isim farklı olabilirdi Xiaomi.
Xiaomi, Mi Notebook Air serisinde iki tane model konumlandırmış durumda. Benzer tasarım dilinin hakim olduğu iki model donanım tarafında ise birbirinden ayrılıyor. Serinin en güçlü olan modeli 13.3 inç büyüklüğe sahipken serinin kısmen güçsüz modeli ise 12.5 inç büyüklüğünde. Tamamı metal gövdesinde oldukça ince bir yapı sunan modeller Windows 10 işletim sistemi ile beraber geliyor.

Mi Notebook Air 13.3”

Mi Notebook Air 13.3'' (1920 x 1080)
Ailenin büyüğü ve en güçlü olan modeli 13.3 inçlik Full HD çözünürlüklü ekran ile karşımıza çıkıyor. 14.8mm kasa kalınlığına sahip olan model, içerisinde çift çekirdekli Skylake tabanlı Intel Core i5-6200U işlemcisini ve 1GB GDDR5 bellekli GTX 640MX grafik birimini barındırıyor.
8GB DDR4 bellekler ve 256 GB PCIe SSD depolama biriminin yer aldığı cihazda genişleme yuvası olarak SATA portu boş vaziyette, yani oraya da bir depolama çözümü takılabilir ancak belirtmek gerekir ki bu slota sadece yetkili Xiaomi servisi müdahale edebiliyor. 9.5 saate kadar uzun bir pil ömrü sunan dizüstü, bataryasını USB Type-C üzerinden 30 dakika %50 doluluk seviyesine çıkarıyor.  2 adet USB 3.0 ve HDMI portlarına sahip olan modelin fiyatı ise  750$ olarak belirlenmiş. Fiyat bakımından baktığımızda rakibi Macbook Air 1400 dolar, Macbook Pro ise 2800 Dolar fiyata sahip. Yani çok iyi bir seçenek olabilir Mi Notebook Air.

Mi Notebook Air 12.5”

Mi Notebook Air 12.5'' (1920 x 1080)
Diğer 12.5 inçlik model ise yine Full HD ekrana ile geliyor. 12.9mm kalınlığa sahip olan cihaz abisinden biraz daha ince. Serinin güçsüz olan bu modeli internet gezintileri ve günlük kullanım için ortaya konmuş. Bu bağlamda modelde yer alan Skylake tabanlı Intel Core M3 işlemcisi tamda bu cihaz için biçilmiş kaftan.
4GB RAM ve 128GB SATA SSD‘nin bulunduğu cihazda bşr adet PCIe portu da boş vaziyette. Yine USB Type-C ile gelen cihaz 11.5 saatlik pil ömrü sunuyor ve  1 adet USB 3.0 ve 1 adet HDMI bağlantı birimlerine sahiplik yapıyor. Fiyatı ise 525$ değeriyle ilgi çekici. Her iki modelde 2 Ağustos tarihinde satışa çıkıyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.