İsveç Oyun Endüstrisi 1.54 Milyar Dolar Gelir Elde Etti; İnanılmaz Bir Büyüme Var | Dijitaller

İsveç Oyun Endüstrisi 1.54 Milyar Dolar Gelir Elde Etti; İnanılmaz Bir Büyüme Var


Oyun deyip geçmeyin

Oyunların sadece oyun olmadığını İsveç bizlere birkez daha gösterdi. Oyunlar sadece eğlence değil aynı zamanda ülkelere önemli bir ekonomik destek sağlayan birer dinamo olabiliyor.

2017 İsveçli Oyun Geliştiricileri Index  tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan rapora göre İsveç’in oyun gelirleri 2010’dan günümüze kadar %950 oranında artış gösterdi. 2010 yılında 147 Milyon dolar olan endüstri geliri son rapora göre 1.54 Milyar dolara yükselmiş durumda. Bu durumu İsveç Oyun Rönesans dönemi olarak ifade edebiliriz herhalde.

İsveç sektörünün toplam gelirinin %25’lik kısmını küçük veya orta ölçekli işletmeler (50 veya daha altı çalışan/ 50-250 arası çalışan) oluşturuyor. Küresel oyun endüstrisinin önemli bir ayağı haline gelen İsveç, Microsoft, Ubisoft, Bethesda, Electronic Arts, ve Rovio gibi şirketlerin oyun stüdyolarına ev sahipliği yapıyor.

Kadın çalışan sayısı

Ülkedeki oyun stüdyoları sayısı da önemli bir artış içerisinde. 2012 yılında 145 olan stüdyo sayısı 2016 yılında 287’ye çıkmış. Aynı şekilde 2012 yılındaki çalışan sayısı 1967 iken 2016 yılında bu rakam 4267 olarak gerçekleşmiş.

Sektördeki kadın çalışan sayısı da önemli artış yakalamış. 2012 yılında kadın çalışan sayısı 293 iken 2016’da 786’ya yükseldi. 2016 yılında sektörde çalışanların %18’ini kadınlar oluşturmakta. 2012 yılına göre %3’lük bir artış var.

Dünya genelinde her 10 oyun tutkununun 1’i İsveç firmalarının ürettiği oyunu oynadığı raporda belirtilirken ülkedeki stüdyoların %10’unun Sanal Gerçeklik (VR) alanında çalışmalar yaptığı aktarılıyor. Geliştiricilerin, PC, konsol, mobil, indie, middleware ve daha farklı alanlarda üretim yaptığının da altı çiziliyor.

Bu arada İsveç’te geliştirilen oyunlar arasında Battlefield 1, Minecraft, Candy Crush Saga, Goat Simulator, Tom Clancy’s The Division, Mad Max, Star Wars Battlefront, Europa Universalis IV, Bait!, ve Payday 2 gibi çok popüler oyunlar yer alıyor.

#Kaynak; SwedishGamesIndustry

#Via; VentureBeat

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İsveç Oyun Endüstrisi 1.54 Milyar Dolar Gelir Elde Etti; İnanılmaz Bir Büyüme Var

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz