Japonya, Resmen Bitcoin Borsalarını Tanıdı!


Güzel.

Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda Çin, ülke genelindeki Bitcoin ticaretini yasaklamıştı. Bu yasaklama kararından sonra ticaret Çin’in biraz daha doğusundaki Japonya‘ya kaymıştı. Gelen son bilgiler de gösteriyor ki Japonya, Çin gibi bir hamleden ziyade kucaklayıcı bir yol izlemiş durumda.
Japonya, bir süre önce kripto para piyasasının yakından takip edileceğini duyurmuştu. Son olarak ise Japonya Finansal Hizmetler Dairesi (FSA), ülkede bulunan 11 Bitcoin borsasına işletme lisansı verdi. Bu durum, Bitcoin borsalarının devlet düzeyinde resmen tanındığı anlamına geliyor.
Elbette Japonya bunu babasının hayrına yapmıyor. Bu sayede Bitcoin borsa ve ticaretinde denetimi sağlayacak. Japon yetkililer borsalara, yüksek güvenlik, müşteri kimlik doğrulaması ve hesap ayrılığı gibi zorunluluklar getiriyor. Özellikle güvenlik noktasında Japonlar oldukça hassas bir tutum içerisinde.
FSA ayrıca diğer BTC Borsalarının lisasn için başvurularını da değerlendiriyor. Bununla birlikte FSA, ülkedeki bazı borsaları da kapatıyor. Son verilere göre 12 adet borsa kapatılmış durumda. Dolayısıyla tüm bunlar Japonya’nın, kripto paralara önem verdiğini ve kripto para piyasalarını düzenleme niyetinde olduğunu gösteriyor. Devletlerin BTC ve diğer kripto paraları düzenlemesi, bunlara olan güveni de arttıracaktır.
#Kaynak; CNBC


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir