JEDEC, GDDR5X Bellek Standardını Duyurdu!


Endüstri standardını belirleyen JEDEC, resmen GDDR5X bellekleri duyurdu. Geçtiğimiz kısa zaman zarfında HBM2 bellekleri de onaylan kuruluş GDDR5X özelliklerini de açıkladı.
GDDR5X-clock-rates-and-bandwidth-635x198
GDDR5X bellekler maliyet bakımından  HBM2 ve HBM1 belleklerine göre çok daha avantajlı durumda. Onlar kadar hızlı olmasalar da GDDR5 belleklere göre 2 kat daha fazla hız vaat ediyor. 10-14Gbps veri aktarım hızlarına olanak sağlayan GDDR5X bellekler 448GB/s bant genişliği sunabilecek. Belleklere erişimin 64bit seviyesine çıktığı yeni teknolojide güç tüketimi de düşürülüyor.
gddr5x
GDDR5X bellekleri bu yıl içerisinde AMD ve Nvidia‘nın giriş ve orta seviye ekran kartlarında ve mobil GPU’larında göreceğiz. Üst seviye ekran kartlarında ise HBM2 belleklere sahip çok daha efektif ekran kartlarına göreceğiz. Hatta her iki bellek teknolojisinde de ekran kartlarının boyutunun küçüleceğini söyleyebiliriz, özellikle HBM kanadında.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir