JEDEC, HBM2 Detaylarını Açıkladı, 32GB Ekran Kartları Yolda!


Geçtiğimiz yıl bildiğimiz gibi ekran kartlarında HBM yani High Bandwith Memory adlı yüksek bant genişliği sunan yeni nesil bellekleri görmüştük. Bu bellekler GDDR5’lere göre daha hızlı olmalarının yanı sıra hem daha az güç tüketiyor hemde çok daha az yer kaplıyordu. Kısa süre önce JEDEC firması HBM2 standardının duyurusunu yaparak detayları paylaştı.
hbm-comparison
HBM2 bellek standardı 2,4 ve 8 yığın imkanı sunacak. Bu yığınların her bir katmanı minimum 512MB, maksimum 1GB kapasite sunabilecek. HBM1 standardında ise 4 yığın paketi bulunuyordu be yığındaki katmanlar maksimum 256MB kapasiteye sahipti. AMD, Fury X kartında bu yığınlardan 4 adet kullanarak kartın bellek kapasitesini 4GB HBM yapabilmişti.

hbm2, hbm1, gddr5
Her neyse, özetle artık ekran kartlarında teorik olarak 32GB bellek görebilmemiz mümkün. Bunu sağlamak için üreticiler her bir katmanı 1GB kapasite sunan 8 katmanlı yığınlardan 4 adet kullanması gerekiyor. Totelde 32GB belleğe ulaşılmış oluyor. Ancak gelen bilgilere göre 32GB kapasiteli kartların iş istasyonlarında kullanılacağı yönünde. Tüketiciye ise maksimum 16GB HBM2 kapasiteli kartların geleceği söyleniyor ki bu da oldukça iyi bir değer. Nvidia’nın Pascal mimarisinde ve AMD’nin Polaris mimarisinde HBM2 bellekleri göreceğiz.
kaynak1, kaynak2


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir