Juno, Jüpiter Yörüngesinden İlk Fotoğrafı Gönderdi


Geçtiğimiz hafta 4 Temmuz günü Güneş Sistemimizde ki en büyük gezegen Jüpiter’in yörüngesine giren Juno, uzay tarihinin sayılı başarılarından birine imza atmıştı. Jüpiter hakkında bize önemli bilgiler sunarak geçmişimize ve geleceğimize ışık tutacak olan uzay aracından ilk fotoğraf geldi.
JunoCam adındaki özel tasarlanmış kamerasıyla çektiği fotoğrafta Jüpiter’in büyük kırmızı noktası net bir şekilde görünüyor. Ayrıca Io, Ganymede ve Europa uyduları da görünmekte. Io’da güçlü volkanik aktivitelerin olduğu düşünülüyor. Ganymede ve Europa’nın ise yüzeylerinin altında gizli bir okyanus olduğuna inanılıyor.
PIA20707-16
Juno şuanda 53 günlük süren yörünge uçuşlarına devam ediyor. Bu uçuşlar sadece 2 defa yapılacak ve sonrasında 14 günlük yörüngelere geçilecek ve daha fazla veri elde edilecek. Bu fotoğraf çekildiğinde Juno, Jüpiter’den 4.3 milyon kilometre uzaktaydı ve daha da uzaklaşacak. Ağustos’un sonu gibi gezegene oldukça yaklaşacak. Juno ve görev hakkında daha fazla detay için şu alttaki yazımıza gitmenizi öneririz.

Tık Tık: Juno Jüpiter’de! NASA Jüpiter’e Juno İle Gitti, İşte Tüm Detaylar


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.