Juno, Jüpiter'den Görülmemiş Fotoğraflar Gönderdi!


Jüpiter’e ulaşmasıyla büyük bir heyecan yeratan Juno uzay aracı, 27 Ağustos’ta gezegene en yakın geçişini yaptı (4200 km). Geçiş sırasında yakalanan inanılmaz fotoğraflar bilim insanlarını bile şaşırttı. Geçiş sırasında Güneş Sisteminin en büyük gezegeninin kuzey kutbunu görüntüleyen Juno daha önce hiç görmediğimiz hatta düşünmediğimiz görselleri bizlere ulaştırdı.
Juno hali hazırda 53 günlük yörüngelerine devam ediyor. Zaman zaman yörünge nedeniyle Jüpiter’den oldukça uzaklaşan Juno bazende oldukça yaklaşacak. İlk 53 günlük yörüngesini 27 Ağustos’ta tamamlayan Juno, 19 Ekim’de ikinci kez gezegene yaklaşacak. 2018 yılının başlarına kadar yaklaşık 36 tane daha yakınlaşma gerçekleşecek.

Juno'nun gönderdiği bu kızılötesi görselde gezegenin güneyindeki aurora görünüyor. Bu görüntünün Dünya'dan elde edilmesi imkansız.
Juno’nun gönderdiği bu kızılötesi görselde gezegenin güneyindeki aurora görünüyor. Bu görüntünün Dünya’dan elde edilmesi imkansız.

Jüpiter’i şimdiye kadar o hep şerit halindeki resimleriyle tanıdık. O şeritler devasa fırtınaları içerisinde barındırırlen gezegenin kutuplarıyla ilgili bir şeyler bilmiyorduk. Juno’da tam ihtiyacımız olan bu bilinmezi bizlere aktardı. Yetkililer Jüpiter’i bu resimlerler tanımanın çok zor olduğunu belirtiyor. Aktarılan bilgilere göre kutup bölgesi beklenenden daha fırtınalıymış. Hemen aşağıda Jüpiter’in kutup bölgesinin çekilmiş fotoğraflarını görebilirsiniz.
pia21030_main_2_north_polar_full-disk_a (1200 x 1200)
195.000 Km uzaktan çekilen Jüpiter kuzey kutbu.

 
pia21031_3_figa_npoleterminatorview2_figa (1816 x 2380)
94.500 kilometre uzaklıktan çekildi.

Tüm bunların yanında Jüpiter’in auroralarının sesleri de kaydedildi. Gezegenin güçlü radyo dalgalarını kaydeden Juno bu dosyaları NASA’ya gönderdi. NASA ise bunları ses kaydına çevirdi. Hemen aşağıdaki videodan dinleyebilirsiniz.

 
Son olarak birde gezegenin kızıl ötesi ışınlar kullanılarak elde edilmiş görüntüleri bulunuyor. NASA bunlarıda bir videoya dökmüş durumda. Onu da yine hemen alttan izleyebilirsiniz.


Metin Akpınar
Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir