Kara Delik, 11 Yıldır Aynı Yıldızı Emiyor! | Dijitaller

Kara Delik, 11 Yıldır Aynı Yıldızı Emiyor!


Dünyanın en yok edici varlığı insanlardan milyarlarca kat daha yok edici olan kara delikler bilim dünyasının halen tam olarak çözemediği bir bulgu. Ancak bilim insanları çeşitli kara deliklerini gözlemlemeye devam ediyorlar. Bu gözlemlerin birinde tam 11 yıldır aynı yıldızı emen bir kara deliğin varlığı açıklandı.

Dünya’dan 1.8 Milyar ışık yılı (Uzaklığı anlamak için; 1 Milyar ışık yılı içerisinde 250.000 trilyon yıldız vardır) uzakta gerçekleşen inanılmaz yiyecek festivali!

New Hampshire Üniversitesi araştırma bilimcisi Dacheng Lin, yaptığı açıklamada 1990’lı yıllardan beri bilim dünyasında çeşitli kara delik yutmalarının gözlemlendiğini ve bunların 1 yıldan uzun sürmediğini belirtiyor. 2005 yılında beri yani 11 yıldır yıldızını emen bu kara deliğin bu anlamda rekor kırdığı belirtiliyor.

Lin ve ekibi kara deliği ve onun yutmaya halen devam ettiği yıldızı gözlemleyebilmek için X ışını teleskoplardan yararlandıklarını belirtiyor. Bunun nedeni, kara delik tarafından yutulan yıldızlardan geriye milyonlarca sıcaklığa ulaşan sıcaklıkların arta kalması ve bunların X ışını ile tespit edilmesinden kaynaklanıyor.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi araştırmacılarından James Guillochon ise kara deliğin sürekli büyüdüğünü söylerken Güneş’in iki katı büyüklüğündeki yıldızı yutmaya devam ettiğini belirtti. Ek olarak kara deliğin önümüzdeki 10 yıl içinde güzel, tatlı, kocaman yıldızını tamamen yutması bekleniyor.

Kaynak; CBSNews

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kara Delik, 11 Yıldır Aynı Yıldızı Emiyor!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz