Karşınızda AMD EPYC 7000 Serisi Canavar İşlemciler ve Tüm Özellikler


Büyük işlemciler

AMD bugün düzenlediği Finansal Analist Günü toplantısında yeni EPYC işlemcilerini duyurdu. EPYC işlemciler Mayıs ayında duyurulmuştu ancak bugün tüm özellikler ve detaylar açıklandı. EPYC 7000 serisi olarak adlandırılan işlemciler server-sunucu-veri merkezi- tarafına yönelik olacak. AMD’yi uzunca bir süredir sunucu tarafında görmemiştik ancak EPYC, AMD’yi tekrardan bu pazardaki yarışa güçlü bir şekilde sokuyor.
AMD’nin çiçeği burnunda sunucu işlemcileri EPYC 7000 serisi, Intel’in Xeon işlemcileri ile yoğun rekabete girecek ancak özellikler bakımından AMD önde görünüyor. Açıkçası AMD Bulldozer mimarisi sonrası yani yaklaşık 6 yıldır bu pazara girememişti. Zen mimarisi ve mühendislik başarısının bir lütfu olacak ki AMD tekrardan oyuna dönüyor.

AMD EPYC 7000 Serisinde, sunucu pazarının %90’ından fazlasını oluşturan hem tek (1P) hem de çift (2P) soket sistemlerini hedefliyor. Yeni işlemciler Zen mimarisini temel alıyor ve birden çok Zen çekirdeğini içeriyor.
EPYC 7000 serisi, 12 adet işlemciden oluşuyor. Bu 12 işlemciden sadece 3 tanesi tek (1P) soketli platformlara yönelik olacak. Diğer tüm işlemciler 2P platformlar için tasarlanmış durumda. Çift soket yapılı 2P işlemciler 8 Çekirdek 16 İzlek birimden 32 Çekirdek 64 İzlek birimine kadar uzanan geniş bir cetvele sahip. 1P soketli platformlara yönelik diğer 3 işlemci ise sırasıyla güçsüzden başlayarak, 16C/32T, 24C/48T, 32C/64T yapısına sahip.


EPYC 7000 serisi işlemcilerinin en hızlısı, 32 çekirdek ve 64 izlek birimle gelen EPYC 7601 olarak karşımıza çıkıyor.   2.2 GHz taban ve 3.2 GHz boost frekans hızında çalışan işlemci 180W TDP değerine sahip. Tek yuvalı seride en hızlı yonga ise EPYC 7551P olup 32 çekirdek ve 64 izlek birimi bulunuyor.. 2.0 GHz taban ve 3.0 GHz boost hızına ve yine 180 W’lık TDP’ye sahip.

EPYC platformu bizlere 128PCIe şeridi sunuyor. Bu sayede yüksek bant genişliğine ulaşabilen platformda ayrıca 8 kanal DDR4 bellek desteği yer alıyor ve 2 TB’a kadar bellek destekliyor. Eğer 2P platformları için iki işlemci kullanırsanız bellek desteği 4TB’a kadar çıkıyor.

Fiyat ve Performans

AMD EPYC 7601 tabanlı sistem, diğer iki soketli E5 3699A V4 sisteminde daha yüksek performans sergiliyor. AMD’nin iki soketli diğer işlemcileri de aynı şekilde rakiplerinden %20 ila %70 arasında hazırlanan test şartlarında daha yüksek puana ulaşıyor. Tek soket tarafında da yine yeni EPYC işlemciler benzer fiyatlı rakiplerinden yarışı önde götürüyor.  Kısaca EPYC işlemciler performans tarafında AMD verilerine göre önde.
Fiyat tarafında ise AMD rakipleriyle oldukça ciddi bir rekabete giriyor. Performans alanındaki üstünlüğü bir yana sergilediği agresif fiyatlar ile de işletmeler ve veri merkezleri için harika bir çözüm olacağa benziyor. AMD net bir fiyat açıklamadı ancak yayınladığı slaytlarda fiyatların nasıl olacağını gösterdi. Buna göre en üst seviye işlemci 4000 Dolar civarında, en düşük işlemci ise 400 dolar seviyelerinde olacak.


Kaynak; WccftechAMD


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.