Karşınızda AMD RYZEN; 8 Çekirdek 16 İzlek, Performans ve Tüm Detaylar!


AMD, kısa süre önce gerçekleştirdiği New Horizon etkinliği kapsamında sıkça konuştuğumuz, defalarca haberini yaptığımız, Zen çekirdeklerine dayanan yeni nesil RYZEN işlemci ailesinin performans detaylarını paylaştı. Merakla beklenen Zen mimarili işlemciler bundan böyle Ryzen markası altında karşımıza çıkacak. Bununla birlikte etkinlikte Ryzen hakkında çeşitli demolar ve detaylar da paylaşıldı. İsterseniz gelin onlara bir geçelim.
Tekrar belirtmek gerekirse AMD, 14nm sürecinde üretilen Zen tabanlı işlemciler için RYZEN markasını kullanıyor olacak. Temel CPU mimarisi Zen’e dayanıyor ve platformun kendisi Summit Ridge olarak biliniyor. Vitrindeki RYZEN işlemcisi, 4 MB + 16 (8 + 8) MB (L2 + L3) paylaşılan önbellek özelliği olan 8 çekirdekli, 16 izlekli model.

Çip, 3.4 GHz taban saatinde çalışıyor ve gelişmiş SMT (simultaneous multi threading) özelliğiyle dikkat çekiyor. AMD daha önceleri yeni mimari ile döngü başına %40 performans artışı olacağını söylüyordu ve bunu gösterilen demolarda kanıtladı. Ek olarak, firma yonganın 95W TDP’ye sahip olduğunu belirtiyor. 3.4 GHz hızında çalışan AMD RYZEN işlemcisi temel model ve daha yüksek hızlara sahip daha da hızlı modeller olacak. Bununla birlikte yenilenen Cache (önbellek) sistemi artık daha akıllı ve işlemleri öğrenebilir yapıda.

AMD RYZEN Blender Performans Testi


AMD, 3.4GHz hızında çalışan, 8 çekirdekli ve 16 izlekli Ryzen işlemcisini Blender testine tabi tuttu. Demo testinde Ryzen’e karşı X99 platformu kullanan 1000 Dolarlık Broadwell-E serisi Intel Core i7-6900K kullanıldı. Test sistemleri işlemciler dışında tamamıyla aynıyken i7 6900K üstelik 3.7GHz yani daha yüksek bir frekansta çalışıyordu. Buna rağmen Ryzen, testi aynı sürede tamamladı. (Hatta burun ucuyla geçti). Sıkı durun, en önemli noktaya değiniyorum; testte kullanılan Ryzen işlemcisi 95W TDP değerine sahipken i7 6900K 140W TDP değerine sahip.
Ek olarak 4K çözünürlükte Battlefield 1 ve Star Wars Battlefront’a gelen Rogue One DLC’si de test edildi. Yüksek çözünürlükte 60 FPS yakalandı.

Daha Düşük Voltaj, Daha Düşük Güç Tüketimi ve Daha Yüksek Frekans

AMD, en yüksek enerji verimliliğinde en yüksek frekansa ulaşmak için mimariyi gerçektende iyi tasarlamış. Extended Frequency Range – Genişletilmiş Frekans Aralığı – XFR – olarak adlandırılan sistem içerisinde iki adet kalemi barındırıyor; Pure Power (Saf Güç) ve Precision Boost (Hassas Yükseltme).


Pure Power, sıcaklık, frekans ve voltaj ölçümlerini gerçek zamanlı olarak Zen çekirdeği boyunca dağıtılan gömülü sensörlerü izleyerek çalışıyor. Elde edilen veriler ışığından en düşük gerilim kullanılarak işlemcinin daha az ısınması, daha az enerji tüketmesi sağlanıyor.
Precision Boost ise yine benzer bir yapıya sahip ancak bunun işi Pure Power’ın tam tersi. Yani burada, amaç herhangi bir voltajda maksimum frekans hedefleniyor. Ancak bu yapılırken de enerji tüketimine bir yük bindirilmiyor. Gerçek zamanlı olarak izlenen işlemcide hız artışları sadece milisaniyeler içerisinde gerçekleştiriliyor.

Meraklısına AMD X370 AM4 Anakartları


AMD X370, üst düzey performansa ihtiyaç duyan hız aşırtmayı sevenlere yönelik bir yonga. AM4 anakartların en üst seviyesi olan X370 yongası çoklu GPU desteğine sahip. Yani hem CFX (CrossFire) hem de SLI destekleniyor.
AMD, GPU’lar için yongada iki tam x16 (Gen3) portu konumlandırmış durumda. Ancak üreticiler PLX çipi üzerinden ilave PCI-e ekleyebilir, fakat elbette bu maliyeti artıracaktır. Yonganın ayrıca DDR4, USB 3.1 Gen 2, NVMe ve SATA Express seçenekleri için desteği bulunuyor.

Zen Mimarisi Summit Ridge ile Masaüstüne, Naples ile Sunuculara, Raven Ridge ile Notebook’lara Geliyor


Yazımızın sonuna gelirken son olarak yeni mimarinin hangi platformlara geleceğini belirtelim. Zen mimarisi Ryzen markası altında Summit Ridge (SR) olarak masaüstü platformuna 2017’nin ilk çeyreğinde gelmeye başlayacak. Piyasaya ilk adım atan modeller üst seviye işlemciler olacak, sonra orta ve giriş işlemciler gelecek. Ryzen’den sonra Naples ile sunucular, ve yılın muhtemelen ikinci yarısında Raven Ridge ile Notebook’lar Zen ile buluşmuş olacak.
Unutmadan, sizde etkinliğin tamamını aşağıdan izleyebilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir