Karşınızda AMD Vega Mimarisi; RX 500 Serisi, Yüksek Performans ve Tüm Detaylar


CES 2017 hakkındaki diğer tüm yazılarımızı buradan takip edebilirsiniz.
AMD, nihayet yeni nesil Radeon ekran kartlarının temelinde yatacak olan Vega mimarisinin kapağını kaldırarak bir ön gösterim ile karşımıza çıktı. Adını Güneşe en yakın parlak yıldızdan alan mimari firmanın en yeni 14nm grafik platfomunun kalbinde yer alacak. Vega ile artık üst seviyede de savaşın geri dönmesi beklenirken bu adım AMD açısından son yılların en önemli adımı.

Hatırlarsanız GCN -Graphic Core Next- mimarisi 2011 yılından beri AMD’nin kartlarında yer alıyor. İlk olarak HD7000 serisi kartlarda gördüğümüz ilk nesil GCN, her yeni seride yavaş ama emin şekilde geliştirilerek güçlendirildi. O zamandan beri masaüstü, mobil, konsollar gibi pek çok alanda yer edinen GCN, Vega mimarisi ile önemli bir basamağı daha çıkıyor.


GCN yanında Vega’nın içindeki grafik motorunun hemen hemen tüm parçaları yeni. Yeni nesil hesaplama motoruna ek olarak yeni bir piksel motoru ve yeni bir geometri motoru da bulunuyor. Önbellek ve render üniteleri de yine tamamen yenilenmekte.

Önce Vega’nın bellek teknolojisi hakkında konuşalım. Mimari en yeni ikinci nesil High Bandwidth Memory standardını desteklemekte. HBM2, HBM1’e kıyasla önemli ölçüde daha yüksek çalışma frekansı sayesinde pin başına 2 kat daha fazla bant genişliği yanında yığın başına kapasiteyi de 8 kat arttırıyor.

Vega’nın bellek ve önbellek tasarımı oldukça ilginç ve benzersiz bir yapıya sahip. Mimarinin sahip olduğu High Bandwidth Cache Kontrolcüsü sayesinde L2 Cache ve HBM bellekleri doğrudan yönetiyor. Bu sayede gecikme azatıldığı gibi enerji verimliliği noktasında ciddi kazanımlar elde ediliyor.
Vega mimarisi ayrıca yeni İşlem Birimi (NCU) ve yeni Geometri Motoruna da ev sahipliği yapıyor. Yenilenmiş NCU sayesinde daha yüksek saat hızlarında daha uzun süre kalınarak daha fazla talimatın yürütülmesine olanak sağlanıyor. Döngü başına performansı arttıran bu özelliğin yanında yeni Geometri Motoruda yine döngü başına iki kat performans artışı vaat ediyor. Bu sayede karmaşık sahnelerin çiziminde performans arttırılıyor.

Sonuç olarak Vega bize daha fazla hesaplama gücü, daha fazla döngü başına performans, daha yüksek saat hızları, daha güçlü bellek ve ön bellek sistemi ve daha verimli GCN mimarisini getiriyor. Şimdilik mimariye dair bildiğimiz detaylar bu kadar. AMD için bu sadece bir ön gösterimden ibaret. Vega mimarisine sahip ekran kartları yani RX 500 ailesi bu yılın ilk yarısında yani Haziran’a kadar gelmiş olacak.

Peki Ya Performans Ne Olacak

Performans konusunda şimdiden konuşmak ne kadar doğru olur bilmiyorum ama AMD üst seviyeyi hedefine almış durumda. Yani GTX 1080’in olduğu yerler. Hatta daha önceki haberimizde de belirttiğimiz gibi Ryzen ve Vega kartının içinde bulunduğu bir sistemde Doom ve Star Wars Battlefront oyunu 4K Ultra detaylarda test edildi. 60-70FPS arasında performans elde edildi.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.