Karşınızda Android O, Tüm Detaylar ve Geleceği Cihazlar


Google, kısa süre önce gerçekleştirdiği I/O 2017 geliştirici konferansında Android O ile ilgili yeni bilgileri paylaştı.

Android’in en yeni sürümü olacak olan Android O, akışkan bir kullanıcı deneyiminin yanı sıra daha iyi pil ömrü, daha hızlı başlatma süreleri ve daha fazlasıyla birlikte önemli alanlarda iyileştirmeler sağlayacak bir sürü heyecan verici yeni özellik ile gelecek. Google, I/O 2017 konferansında bunların birkaçını gösterdi. Ve hayır, hâlâ O’nun neyi temsil ettiğini bilmiyoruz. O ile başlayan herhangi bir şey olabilir.
Google’ın I/O 2017’de sunduğu yeni Android O özellikleri iki ana kategoriye ayrılıyor: akışkan deneyimler ve hayati olanlar.

Android O: Akıcı Deneyimler

Picture-in-Picture

Çoğu durumda ekranda birden fazla uygulamayı çalıştırmak gerekebiliyor. Bunun farkında olan Google, Picture-in-Picture modunu Android O’ya eklemiş durumda. Bu özellik sayesinde, Not yazarken veya takvim randevularınızı düzeltirken, bir görüntülü sohbet veya bir YouTube videosunu aynı ekranda izleyebilirsiniz. Aslında bu özelliğe yabancı değiliz diyebiliriz.
Vee Notification Dots. Bu özellik bizlere daha kolay bir bildirim kontrolü sağlayacak. Herhangi bir uygulamada yeni bir şeyler yani bildirimler varsa, simgesinin üzerinde küçük dairesel noktalar olacak. Simgeye uzunca dokunduğunuzda bir önizleme alırsınız.
Notification Dots

Ardından, Android O, güçlü bir Otomatik Doldurma özelliği sunuyor. Bu, Chrome’da bir süredir mevcuttu, ancak şimdi de uygulamalara geliyor; bu özellik, sahip olabileceğiniz süper uzun ve süper güvenli şifreleri yazmak zorunda kalmadan hızlı bir şekilde giriş yapmanıza olanak tanır.
Bunların yanı sıran en çok kullandığımız bir başka şey ise Kopyala-Yapıştır. Android O, Smart Paste Selection özelliği ile sizin yazdıklarını otomatik olarak tanır ve bu yazdıklarınıza iki kez hafifçe dokunduğunuzda yazdıklarınızın tamamını seçer. Bunu yapmak için zengin sinir ağları kullanılıyor ve bu özellik her yazdığınız için geçerli değil, daha basit şeyler için mesela ad-soyad, e-mail, numara gibi.

Android O: Hayati Özellikler

Potansiyel olarak zararlı uygulamaları tespit etmek için Google’ın bağlı her bir cihazda her gün 50 milyardan fazla uygulamayı taradığını biliyor muydunuz? Çoğu kullanıcı bunu yapmıyor ve bu yüzden Google, bu check-up’ları Google Play Protect ile gerçekleştiriyor. Bu yeni özellik Play Store’da yer alacak ve potansiyel sorunlar için uygulamaları taramanızı sağlayacak.
Bir sonraki adımda, Android O için işletim sistemi optimizasyonları geliyor. Birincisi, Android telefonunuzda iki kat daha hızlı önyükleme zamanı kazanacaksınız. Ayrıca uygulamaların yükleme sürelerinde de önemli bir iyileşme söz konusu olacak Android O ile birlikte.
Google ayrıca, Android O’da çok ayrıntılı Geliştirici Araçları’nı sunuyor. Android Studio’da kolayca görünür bir sekmede ağ, bellek ve CPU gibi parçaların anlık işlevleri gösterilecek. Bu, geliştiriciler için önemli bir özellik diyebiliriz.
Son olarak, Google, Java ve C ++’ya ek olarak Android için Kotlin adında bir başka dili daha edkledi. Kotlin, Apache 2.0 lisansı altında açık kaynaklı bir proje olduğunu ve Expedia, Flipboard, Pinterest ve Square gibi bazı önemli firmaların bu dili kabul ettiklerini belirtelim.

Android O Çıkış Tarihi ve Güncelleme Alacak ilk Cihazlar

Google ayrıca Android O’nun çıkış tarihini de açıkladı ayrıca ikinci Beta sürümünü Android.com/beta adresinde kullanıma sundu. Google’ın söylediğine göre Android O, yaz sonunda kullanıma sunulacak. Android O sürümünü alacak ilk cihazlarda paylaşıldı. Bunlar;
 Google Pixel, Pixel XL,  Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, ve Pixel C
Google


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. San fransicsoda düzenlenen etkinliği oldukça heyecanlı bir şekilde takip ettim, android beta programına mutlaka tüm geliştiriciler katılmalı.