Karşınızda Bluetooth 5!


Oldukça uzun bir zamandır hayatımızda boy gösteren Bluetooth, sürekli geliştirilmeye devam ediyor. Bu bağlamda Bluetooth Special Interest Group (Bluetooth SIG), üreticiler için yeni Bluetooth 5‘in kapılarını ardında dek açtı. Bluetooth 5 ile beraber daha geniş menzilde daha yüksek hızlar sunulacak.
Bluetooth 4.2 sürümünün yerine gelen Bluetooth 5, selefine kıyasla 4 kat daha fazla mesafe sunarken, veri transferi tarafındaysa 2 kat dahayüksek hızlar sunabiliyor. Mesafe ve veri aktarım hızlarındaki iyileştirmelerin yanında Bluetooth 5, diğer kablosuz teknolojilerle olan potansiyel parazitleri azaltmaya yardımcı olan iyileştirmeleri de içeriyor; Bu kablosuz teknolojilerde önemli zira engellerin yer aldığı çevrede parazitler deneyimi olumsuz etkilemekte.

Bu geliştirmeler ışığında önemli bir faktörde Internet of Things (Nesnelerin İnterneti-IoT) düzeyinde gerçekleşecek. Basit ve geniş mesafe sayesinde Internetin birer şeyleri haline gelen ev araçları, binalar ve daha bir çok ürün geliştiricisi sayesinde iletişimleri daha sorunsuz hale getirecek. Bluetooth 5, iki ila altı ay içerisinde ticari cihazlarda sevkiyatlarına başlayacak. Kısacası 2017 içerisinde yeni kablosuz bağlantıyı bolca göreceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. Merhaba, akıllı saat ve bluetooth kulaklık kullanan biri olarak 5.0 özellikli bir telefona sahip olmam ne derece önemli olabilir sizce? Aynı anda birden fazla cihaza sorunsuz ve kesintisiz bir bağlantı, daha geniş bir kapsama alanı açısındna…
    Ve tabii, “wifi 802.11 ….. ac, çift bant”, evde ve işyerinde wifi kullanan biri olarak…
    Yani bu iki özelliği yeni telefonumda kesinlikle olmazsa olmazlarım arasına almalımıyım?

    1. Bluetooth 5 standart olarak artık çoğu üst seviye telefonlarda yerini alıyor. Olmazsa olmaz değil açıkçası zira Bluetooth 5 ile yapılan her şey Bluetooth 4 ile de yapılabiliyor.