Karşınızda Snapdragon 835 Tabanlı Windows 10 Bilgisayarlar


Intel çıldırıyor

Bayağı bir süre Qualcomm’un Snapdragon 835 yongasından güç alan yana ARM tabanlı Windows 10 bilgisayarların gelmesini bekledik. Microsoft kısa süreli ertelemeler yapmış olsa da kısa bir süre evvel ortaklı ve bu ortaklığın meyvelerini bizlere gösterdi.
Kısa bir şekilde artı ve eksilerini de hemencecik sizlere aktaralım. Ortaya çıkan ürünler, pil süresi ve genel performans bakımından çok memnun edecek, özellikle pil süresü inanılmaz. Ancak fiyat için bunu söyleyemeyiz, pahalılar.
Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Microsoft, ARM tabanlı Windows 10 bilgisayarlar üzerinde zaten çalıştığını duyurmuştu. Her ne kadar Intel, bu konuda Microsoft ve Qualcomm ortaklığından pek memnun olmasa da gelinen nokta bu.

HP ENVY x2

Hatırlarsanız Snapdragon 820 yongası üzerinde emülatör yardımıyla Windows 10 çalıştırılmıştı ve aslında genel anlamda da akıcıydı fakat istenilen düzeyde değildi. Snapdragon 835 ile birlikte performans ve verimlilik çok daha üst seviyeye geldi. Bu yonga ile birlikte Microsoft, kaput altında uzunca çalıştığını gösteriyor. Windows’un kodları ARM üzerinde doğal olarak çalışabilmesi için optimize edilmiş durumda. Fakat bazı eksiklikler var. Örneğin 64-bit uygulamalar ve çekirdek seviyesinde koruma isteyen Antivirüs kopya korumalı ürünler desteklenmiyor. Bunun nedeni ise çok daha ayrıntılı optimizasyonların gerektiği ve şu haliyle performası olumsuz etkilemesi olduğu aktarılıyor. DLL kütüphaneleri de optimize eden Microsot, böylece topu geliştiricilere attı, artık geliştiriciler ARM üzerinde doğal olarak çalışacak uygulamalarını optimize edecekler.
Yapılan etkinlik kapsamında Snapdragon 835’li iki dizüstü bilgisayar duyuruldu. Bunlar Asus NovaGo ve HP Envy X2. Her ikisi de Snapdragon 835, 8GB’a kadar RAM ve 256GB’a kadar depolama özelliklerini sunuyor.
Ayrı olarak Asus NovaGo, iksi bir arade yapısında ve 13.3 inçlik HD-FullHD dokunmatik ekran, USB 3.1, HDMI, microSD okuyucu özelliklerine sahip. NovaGO’nun başlangıç fiyatı 599 Dolar iken tavan fiyatı ise 799 Dolar.
HP’nin Envy x2 modeli de yine ikisi bir arada yapısındayken daha küçük olan 12.3 inçlik bir panel ile geliyor. Stylus ekran kalemi ve LTE (SIM) desteği ile gelen modelin fiyatı ise açıklanmadı. Bu arada her iki modelde de Windows 10S ve gigabit hızları destekleyen Snapdragon x16 modem bulunuyor. Windows 10S gözünüzü korkutmasın zira Windows 10 Pro’ya ücretsiz olarak yükseltebilirsiniz.
Asus NovaGo

Gerek DonanımHaber’den Erdi Özüağ’ın videosu gerekse diğer pek çok videoda da gördüğümüz üzere ARM ile desteklenmiş Windows 10 dizüstülerin performans ve multimedya kullanımları gayet iyi. Elbette bunlar GTA V oynatmayacaktır ancak zaten temel çıkış prensibi de bu değil. Şuan için internette gezen, yazı yazan, okula giden, bol bol video ve film izleyen, uzun seyehatlar yapan kimseler hedef kilte arasında yer alıyor. Zira bu bilgisayarlar 20-22 Saat pil ömrü sunuyor. Üstelik bekleme süresi ise 1 ay. Bunlar çok uç değerler.
Açıkçası şahsen en kötü yanı fiyat. 600 Dolar seviyesinde çok daha güçlü bilgisayarlar rahatlıkla bulunuabiliyor. Evet bu kadar uzun pil ömrü sunmasalar da yine oldukça uzun pil süresi vaat eden modeller de var. ARM Windows 10 projesi açıkçası Google’ın Chrome OS’unu çalıştıran dizüstüler ile rekabete girmeli, yani daha uygun fiyatlı olmalı. Zira kullanıcılar 600 Dolara, sadece uzun pil ömrü ve sürekli bağlı kalmayı istemeyecek yanında daha fazla performans da isteyecektir.

$Kaynak; TheVerge


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.