Karşınızda Tümosan Pusat; %100 Yerli Zırhlı Araç!


IDEF 2017 fuarı son hız devam ederken TÜMOSAN’da yeni teknolojilerini ve ürünlerini tanıtmayı sürdürüyor. Tümosan Pusat ise yüksek yerlilik oranıyla fuarın ilgi çekenlerinden.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin savunma sanayisinin yüksek oranda yerli olması her zaman istenen ve arzulanan bir şeydir. Bu bağlamda ülkemizde son yıllarda bu alanda yerlilik oranını arttırmaya yönelik çeşitli projeleri yürütüyor. Tümosan Pusat’da bunların biri.

TÜMOSAN mühendisleri tarafından geliştirilen, yüzde 100 yerli taktik tekerlekli zırhlı aracın ilk prototipinin üretimi gerçekleştirildi ve IDEF’te sergilendi. Hafif Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç sınıfına giren Pusat, Tümosan’ın Ar-Ge ekibinin benzer modern projeleri inceleyerek oluşturduğu 4X4 hafif taktik tekerlekli zırhlı araç modüler yapısıyla da genişletilebilir bir platform imkanı sunuyor.

Muharebe ağırlığı 10 ton, maksimum ağrılığı 12 ton olan Pusat, 110 km/s azami hızına ulaşabiliyor, menzili ise 700 km. 4×4 bağımsız süspansiyona sahip olan araçta 5,2 litre motor ve 8 iler 1 geri şanzıman yer alıyor.
Pusat’ta kullanılan motor, şanzıman, güç aktarma, süspansiyon ve elektronik sistemler Tümosan tarafından tasarlanıp üretilmiş durumda. Ayrıca Tümosan’a göre yeni nesil 4 silindirli bu motor %30 yakıt tasarrufu sağlıyor. Tümosan’ın yeni hedefi ise Orta ve Ağır sınıf zırhlı araçlarda da %100’e yakın yerliliği yakalamak. Hemen aşağıdan ilgili videoyu izleyebilirsiniz.
IDEF 2017 hakkında gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Kaynak; Tümosan


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir