Kickass Kapatıldı Torrent, Kurucusu Yakalandı!


Dünyanın bir numaralı torrent sitesi kickass.to sahibinin yakalanmasının ardından kapatıldı. Kickass bildiğiniz gibi özellikle yasa dışı yani korsan içerikleri barındırmasıyla ünlenmiş bir websitesiydi.   KickassTorrents olarak da bilinen site kurucusu olan Artem Valuin, Polonya’da yakalanmasının ardından kapatıldı fakat kopya (mirror) veri tabanı sayesinde farklı adreslerde yayın hayatına devam etmekte.
30 yaşındaki  Artem Valuin, ABD’de kara para aklama ve telif hakları ihlalinden yargılanacağı bildiriliyor. Bunun yanında Valuin’in yakalanma hikayesi ise oldukça manidar. Öyle ki  Artem Valuin, iTunes’dan yasal bir satın alımından sonra aynı IP ile Kickass (KAT) Facebook sayfasına yönetim girişi yapıyor. Apple ise bu bilgiyi yetkililer ile paylaşıyor.
Elde edilen ve tahmin edilen bilgilere göre Kickass içerisinde bulunan korsan içeriklerin yaklaşık 1 Milyar dolar değerinde olduğu söyleniyor. Toplam değeri 54 Milyar dolardan fazla olduğu düşünülen Kickass’ın aylık tekil ziyaretçi sayısı ise 50 Milyon civarında. Torrent sitesinin yıllık reklam gelirlerinin ise 12.5 milyon dolar ile 22.3 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.