Logitech G105 Oyuncu Klavyesi İncelemesi


Merhabalar;
Dijitaller ekibinin inceleme canavarı, bugün yine güzel bir ürünle karşınızda! Bu haftaki konuğumuz orta halli oyuncu klavyelerinden olan: Logitech G105 oyuncu klavyesi. Ürünü vatan bilgisayardan indirimdeyken aldım. Neden aldım? Kimlere hitap ediyor? Yazma deneyimi nasıl? Tuşların yerleri nasıl? Ne gibi artıları ve eksileri var bahsetmek istiyorum.

Neden Logitech G105 Klavyesini Aldım?

Öncelikle klavye kullanmayı fazlaca seviyorum. Hatta mouse kullanmamak için elimden geleni yapıyorum. Mesela kullanıcı adı girme kısmından şifre girme kısmına geçmek için tıklama ile değilde “tab” tuşuna basmayı seçenlerdenim. Windows tuşuna bastığımda metro arayüze gidip klavyeyle programları seçip enterla girenlerdenim. Kısacası ne kadar az mouse kullanırsam bana o kadar kar. O halde maddeler halinde listeleyeyim.

 • Kısayolları seviyorum. G105 size 18 adet  kısayol tuşu sağlıyor.
 • Gecede kod yazdığım için, daha rahat bir şekilde çalışmak istediğim için, ışıklı bir klavye almam gerekiyordu.
 • Sessiz tuşlu olması gerekiyordu. Çatur çutur sesler çıkmasını istemiyordum.
 • Oyun oynarken müzik dinlemeyi seviyorum. Oyun esnasında müzik geçişleri yapabilmem, sesi tamamen kapatıp istersem düzeyini ayarlayabilmem gerekiyordu. (Multimedya tuşları)
 • Gerçekten tuş kalitesi çok önemliydi. Kullandıkça parmak yormayan ve fakat tık diye de içe göçmeyen tuşlara ihtiyacım vardı.

İşte bu yüzden Logitech G105 oyuncu klavyesini seçtim.

Kutu Açılımı Ve İçindekiler

Kutuyu elinize aldığınızda kesinlikle kaliteli olduğunu hissettiriyor. Siyah kutusu mevcut. Klavyeniz naylon poşet içerisinde üstünde izole, köpüğümsü bir örtüyle sizi karşılıyor. Klavye sağlam bir şekilde kutuya oturtulmuş. İçerisinden kullanıcı belgeleri çıkıyor. Herhangi bir yazılım DVD’si bulunmuyor. Yazılımı nereden indireceğinizi yazan, kullanım ve kurulum talimatlarının bulunduğu katlanmış bir kağıt bulunuyor. Kutu içi rengi açık mavi. Siyahla gayet uyumlu. Kablosu ise alışıla gelmiş standart klavye kabloları ile aynı. Sadece bükülmeye biraz daha dirençli. Yine diğerleri gibi siyah. Klavyede ki W,A,S,D ve yön tuşları gri. Diğer tuşlar siyah.
123

 

Artıları Neler?

Klavyenin artılarından bahsetme sırası geldi. Yukarıda aradığım özelliklerden beni pişman eden -hayallerimi param parça eden- herhangi bir durum oldu mu? Artılarını maddeler halinde yazıyorum.

 • Alırken, yorumları okuduğumda ışığı yetersiz diyenler vardı. Sabah sabah denediler velev ki. Akşam gayet başarılı bir performans sunuyor. 2 kademeli ışığı var. Az parlak ve biraz daha parlak olarak. Gece kullandığımda az parlak gayet yeterli oldu. Işık konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz, gayet başarılı.
 • 6 adet G tuşu sizleri bekliyor. 3 adet M tuşu. Dolayısıyla 6×3=18 adet kısayol tuşunuz olmuş oluyor. Benim için tamamen cennet. Müziklerime tek tuşla ulaşıyorum. FIFA 15’e tek tuşla giriyorum. Steam hesabım elimin altında. Oyundayken tak diye müziği kapatıp, sesi ayarlayıp, sıkılırsam parçaları değiştirebiliyorum. Ne kadar az mouse, o kadar iyi. Benim kafadaysanız, kesinlikle pişman olmayacaksınız.
 • Tuş düzeni olması gerektiği gibi. FN tuşuna basıp multimedya tuşlarını kullanıyorsunuz. FN tuşuna basmazsanız F1 F2.. tuşlarını kullanıyorsunuz. (Alışmış olduğum düzen benim için kesinlikle artı)
 • Tuş sesi fazla değil. Olması gerektiği kadar. (Space ve backspace tuşları diğer tuşlardan biraz daha fazla sesli)
 • G tuşları solda (solağım gayet sağlam bir artı)

4

Eksileri Neler?

Klavyeyi aydınlıkta ve karanlıkta kullandım sadece bir eksik bulabildim.

 • Multimedya tuşları F tuşlarının altında. F tuşları aydınlık ama mutltimedya tuşları kırmızı renkte ve ışıklı değil. Dolayısıyla geceleyin eliniz alışana kadar hangisi hangisiydi ve neredeydi karıştırıyorsunuz. Ben bu yüzden macro tuşlarından birkaç tanesini multimedya tuşu olarak atadım. Çünkü dediğim gibi gece gerçekten gözükmüyor.
 • Bunun dışında birazcık sesli buldum aslında. Laptop klavyesinin biraz üstünde ses çıkarıyor. Valla ne bileyim beklentim biraz yüksekti. Ses rahatsız edici mi? Tabiki değil.
 • Birde yazılımsal bir şikayetim var. Macro tuşlarını ayarlayabilmek için. “Logitech Gaming Software” adlı programın kurulması gerekiyor. Buraya kadar sorun yok hatta program çok iyi. Sıkıntı şu; programı kapatınca macro tuşlar etkisiz hale geliyor. Yani bilgisayarınız açıkken macro tuşları kullanmak için bu yazılımın açık olması gerekiyor.

 
 
5 6
Sonuç itibariyle ürünü elinize aldığınız andan itibaren gerçekten kaliteli olduğunu anlıyorsunuz. Yazma deneyimi olsun, erişilebilirliği olsun, ışıklandırması olsun gayet başarılı. Tek sıkıntısı multimedya tuşlarının ışıksız olması. Buda sadece alışana kadar sıkıntı yaratıyor. Ses konusuna gelince de kesinlikle rahatsız etmiyor. Klavye piyasada 130TL civarlarında bulunuyor. Vatan bilgisayardan haftaya özel fiyatıyla; 101 liraya almış bulunmaktayım. Sizde benim gibi mouse’u fazla sevmeyen biriyseniz ve iki elinizde sürekli klavyede olsun istiyorsanız bu ürün gayet kaliteli. Ayrıca 18 adet programlanabilir tuşuyla akıcı bir oyun deneyimi sunmakta. Boyutları ise; 48CM genişliğinde, 19CM yüksekliğinde. Kutu içinden yazılım DVD’si çıkmıyor, internet üzerinden indirip, kuruyorsunuz. Arayüzü oldukça basit üzerine tıklayıp, istediğiniz görevleri ya da kısayolları atayabiliyorsunuz.
Klavye yazılımını buradan indirebilirsiniz
Logitech G105 Oyuncu Klavyesi İncelemesi
Logitech G105 Oyuncu Klavyesi İncelemesi
Hepinize iyi günler dilerim. Bir sonraki incelemede görüşmek dileğiyle.
 


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

14 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 1. abi mekanık klavyeden zaten haşır haşır ses gelmesi lazım ses kısmı oldukça doğal

 2. Mrh ark Logitech G105 alım Bütün led ışıkları yanıyor ama M1 M2 M3 MR tuşlarında ışık yanmıyor yanması lazımmı acana Tşk

  1. Merhaba;
   Hangi moddaysanız o tuşun yanması gerekir. Mesela ben sürekli M1 modunu kullanıyorum ve turuncu şekilde hep orası yanıyor. Diğer tuşlar yanmıyor, hangi moddaysanız onun yanması gerekir. Oyun yazılımını yüklediniz mi?