Mars Görevinde Kullanılacak Falcon Heavy Roketi Özellikleri Belli Oldu


Geçtiğimiz hafta bildiğiniz gibi bilim dünyasını çok heyecanlandıran bir açıklama SpaceX‘den gelmişti. Firma 2018 yılında Mars’a gideceklerini açıklamış ve hedeflerini beyan etmişti. Yolculuk konusunda hala detaylar elimize ulaşmış olmasa da yeni paylaşılan bilgiler görevde kullanılacak Falcon Heavy roketinin özelliklerini bizlere gösteriyor.Falcon heavy kapasite, cababilities (1402 x 808)
Paylaşılan karşılaştırmalı tabloya baktığımızda Falcon Heavy roketinin Falcon 9‘dan aşağı yukarı en az 2 kat daha güçlü olduğu anlaşılıyor. Falcon 9 ile yapılan uçuşlarda alçak dünya yörüngesine 22,800 kg, üst yörüngeye 8,300 kg ve Mars’a ise 4,020 kg yük taşıma kapasitesinin olduğunu belirten SpaceX, Falcon Heayv ile alçak dünya yörüngesine 54,400 kg, üst yörüngeye 22,200 kg ve Mars’a 13,600 kg yük taşıyabilecek. Yük taşıma kapasitesi elbette görevlerde kullanılacak malzemeler konusunda daha geniş bir yelpaze elde etmemizi sağlayacak.

En Güçlü Falcon Heavy

Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda yeni roket hakkında bilgiler vermekten kaçınmadı. Musk; ”Şu anda işlevsel herhangi bir roketten iki kat daha güçlü. Tam bir canavar.” söyleminde bulunurken motorun kalkıştaki itici gücünün 5,1 Milyon pound olduğunu da belirtti.


Ancak Falcon Heavy bile tarihin en güçlü roketi değil. Zira NASA, 1967 ve 1973 yılları arasında Apollo ve Skylab programlarında kullandığı Saturn V hala en güçlü konumunda. Kullan at tipindeki roket hala en büyük, en ağır ve en güçlü unvanlarına sahip. Bu roket alçak yörüngeye 140,000 kg yük taşıyabiliyordu (Falcon Heavy 54,400 kg)
Ek olarak belirtmem gerekir ki Falcon Heavy roketi iniş anlamında Falcon 9’dan çok daha zor. Çünkü daha büyük ve daha ağır. Twitter üzerinden Elon Musk’a yöneltilen, “Falcon Heavy’nin 3 itici kısmını da aynı anda indirmek için ekstra uğraş verecek misiniz?” bu soruya Musk ise ”Evet” şeklinde bir cevap verdi. Zor ama imkansız değil yani.

Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.