Mars Toprağında Yetişen Ürünler Son Derece Sağlıklı


Bundan yaklaşık 3-4 ay önce yayınladığımız haberimizde bilim insanlarının Mars toprağında çeşitli meyve ve sebzeler yetiştirdiğini söylemiştik. Bilimsel bir araştırma olan ve Hollanda’nın Wageningen Üniversitesi araştırma ekibi tarafından yürütülen işlemin sonuçları kısa süre önce paylaşıldı.

İlginizi Çekebilir; Marslı Gerçek Oldu; Bilim İnsanları Mars ve Ay Toprağında Sebze Yetiştirdi!

Araştırmacılar Mars toprağının oldukça benzerinde 10 adet ürün yetiştirdi. Bu ürünlerden dört sebze ve tahılın yenmesinde bir sakınca olmadığı açıklandı. Geride kalan ve patatesin de dahil olduğu altı ürün hakkında testler devam ediyor. İçeriğinin sağlıklı olduğu açıklanan turp, bezelye, çavdar ve domatesin tehlikeli seviyede ağır metaller içermediği gözlemlendi. Ekip lideri Wieger Wamelink ise konu hakkında, “Bu çarpıcı sonuçlar çok umut verici. Aslında bu turp, bezelye, çavdar ve domatesleri yiyebiliriz ve tatlarının nasıl olduğunu çok merak ediyorum” dedi.
0,,18196639_403,00
NASA‘nın Mars hakkındaki araştırmaları bildiğiniz gibi son hızla devam ediyor. Çeşitli görevler ile Mars’a gidecek olan NASA, yaklaşık 10-15 yıl içerisinde ise insanlı uçuşlarını başlatmayı hedefliyor. Son bulgular Mars yüzeyinde sıvı halde suyun bulunduğunu gösterse de astronotlar için yiyecek işi biraz sıkıntılı. İşte bu yüzden Mars’ta yiyecek yetiştirmek son derece önemli. Ayrıca bu gelişmeler Mars One projesi için de önemli.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.