MediaTek Helio X20 Artık Resmi


Geçtiğimiz ay haberini yaptığımız MediaTek‘in 10 çekirdekli Helio X20 (MT6797) yongası artık resmiyete kavuştu. İlk 10 çekirdekli (Deca Core) yonga olma ünvanını taşıyan  Helio X20 performans anlamında da vaatkar. Ayrıca yonga içine gömülü olan Cortex M4 çekirdeği ile ses komutları ve sensörlerden gelen bilgileri işleyerek en iyi kullanıma olanak sağlıyor.

MediaTek-Helio-X20-1
Helio X20 temel olarak 3 işlem kümesinden oluşuyor yani big.LITTLE tasarımında olan düşük güç kümesi ve yüksek güç kümesine ek olarak orta güç kümesi ekleniyor. İlk küme olan düşük güç kümesi 4 çekirdekli Cortex-A53 çekirdeklerinden oluşuyor. Çekirdekler 1.4 GHz hızında çalışıyor. Orta güç kümesi yine 4 çekirdekli Cortex-A53 çekirdeklerinden oluşuyor ancak çekirdeklerin frekansı 2.0 GHz‘e çıkartılmış durumda. Son olarak yüksek performans sağlayan küme ise 2 çekirdekli Cortex-A72 çekirdeklerinden oluşuyor ve 2.5 GHz hızında çalışıyorlar. Kümeler 4 + 4 + 2 biçiminde (futbol taktiği değil) çalışıyor.

helio x20 vs x10 vs 808 vs 810
Bunlarla birlikte işin grafik tarafıda önemli. Yongada ARM Mali-T880 MP4 grafik birimi kullanılıyor. İddialı bir GPU olan Mali-T880 tabletlerde 120 Hz yenileme olanağı sağlıyor. Full HD ekranlarda 120 FPS, 2K ekranlarda ise 60 FPS‘de görüntü işleyebiliyor. Ayrıca donanımsal olarak 3D derinlik algılayıcı motoruna da sahip olan yonga ARM Cortex M4 birimi ile çeşitli ses komutlarını ve sensörleri işleyerek daha iyi bir kullanım sunuyor. Yonga güç tüketimi konusunda ise son dere iddialı. Firma bir önceki Helio X10’a(MT6795) göre %30 daha az güç tüketimi sonuçları aldıklarını söylüyor.
MediaTek-Automotive (1018 x 600)
Yonga 20 nm üretim sürecinde üretiliyor oluşu bu söylemleri biraz süphede bırakıyor diyebiliriz. Teknik detayları ile dolu bir tablo yansıtsa da bu iddiaları yerine getirebilecekmi hep birlikte göreceğiz. İleriki günlerde Qualcomm, Samsung ve MediaTek’in yoğun bir yarışa gireceği görünüyor gibi.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir