Mersin'de ki Orman Yangınını NASA Uzaydan Görüntüledi!


Üzücü yangın…

NASA‘nın suyun çökelmesini, buharlaşmasını ve suyun döngüsünü incelemekle görevli Aqua uydusu geçtiğimiz günlerde merceğini ülkemizde meydana gelen dev yangına çevirdi. Cumartesi günü Mersin‘de başlayan ve yaklaşık 4 gün süren yangın uzaydan rahatlıkla görüldü ve yangının ne kadarda büyük olduğu gözler önüne serildi.

Ayrıca Okuyunuz; iPhone 8 Tüm Detaylarıyla Görüntülendi; Efsane Olmuş

NASA’nın Aqua uydusu dünyanın başka yerlerindeki yangınları da görüntülemekte fakat Mersin’in Anamur ilçesinde Asmaca mevkisindeki yangının çıkardığı duman hayli dikkat çekici. Dumanlarının neredeyse Kıbrıs adası boyutunda olduğu görülürken yangının uğrattığı hasar da devasa.
Günlerce süren yangında yaklaşık 200 hektarlık alanın yandığı belirtiliyor. Yeşil için kötü günlerdi.
NASA’nın dünyayı gözlemleyen Aqua ve Terra uyduları tam anlamıyla dünya ekolojisini inceliyor. Atmosferden orman yangınlarına, karaları ve okyanusları gibi çok çeşitli konuları inceleyen uydular bunu, Orta Çözünürlük Görüntüleme Spektroradyometresi (MODIS) sayesinde yapmakta.
Kaynak; NASA


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.