Microsoft, AMD'yi Satın Alabilir


Teknoloji dünyasının iki devi olan Microsoft ve Advanced Micro Devices (AMD) hakkında dedikodular ortaya çıkmaya başladı. Kitguru.net’in aldığı bilgilere göre Microsoft donanım pazarına girmek istiyormuş ve AMD’yi satın almaya sıcak bakıyormuş.
AMD‘nin şuan ki pazar değerine bakacak olursak yaklaşık olarak 2 Milyar dolar civarında olduğunu görüyoruz. Yüksek bir tutar gibi görünse de Microsoft için pek bir önemi yok zira Microsoft’un kasasında yaklaşık 100 Miyar dolar olduğu söyleniyor. Yani satın alım için maddi bir engel bulunmuyor. Daha ilgin bir bilgi ise Microsoft her bir Xbox One için AMD’ye 100 dolarlık bir ödeme yapmakta. Sonuca baktığımızda  Microsoft, AMD  1.30 Milyarlık bir ödeme yaptığını söyleyebiliriz.
AMD-Microsoft
AMD’nin piyasa değeri çok yüksek olmasa da elinde bulundurduğu alıcılar ve patentler olası satın almada fiyatı arttıracak unsurlardan. AMD ayrıca mevcut PS4, Xbox One ve Wii U ve önceki konsollarda çip üreticisi konumunda bulunuyor. Microsoft eğer AMD’yi satın alırsa hem iyi bir gelir elde edecektir hemde konsolda rakibi Sony’ye de hafif bir kazık atmış olacaktır. Yani Sony her sattığı PS4 için Microsoft’a ödeme yapması gerekecek.
İki dev şirkette henüz bir açıklamada bulunmuş değiller. Fakat olası satın alma gerçekleşirse donanım dünyasının en büyük hamlelerden biri olacağı kesin diyebiliriz. Geçmişe baktığımızda Microsoft, Nokia’yı da satın almıştı.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.