Microsoft Build 2016 Etkinliğinden Akılda Kalanlar


Bilindiği üzere Microsoft‘un BUILD etkinliği bugün başladı. Microsoft’ta tabi ki bu etkinlik kapsamında yeni bilgiler açıklarken Windows 10 hakkında da gelecek güncellemenin yeniliklerinden bahsetti. Etkinliğe genel olarak baktığımızda şahane diyebileceğimiz şeylerin anlatılmadığını da belirtmek gerekir.

Klasik Çarpıcı Rakamlar

microsoft-build-2016-event-verge_81.0.0
Bu bağlamda Satya Nadella tarafından başlatılan açılış konuşması yerini Terry Myerson‘a bıraktı ve önemli isim, Windows 10 hakkında bir iki açıklamada bulundu. Bu bağlamda çıkışından bu yana 8 aylık bir süreci geride bırakan Windows 10, 270 Milyon kullanıcıya ulaşarak Microsoft tarihindeki en hızlı yayılan Windows konumuna yükseldi. 270 Milyon içerisinde sadece PC’ler yok elbette, akıllı telefonlar, tabletler, Xbox konsolları ve daha niceleri rakamın içerisinde. Bununla birlikte işletim sistemine entegre olan Cortana’ya ise bu süre zarfında 5 Milyar soru yöneltildi. Xbox One’da ise 6.6 Milyar saat oyun oynandı. Ayrıca etkinlikte yine HoloLens bir kez daha tanıtıldı.

Ve Beklenen Dev Windows 10 Güncellemesi

microsoft-build-2016-event-verge_283.0.0
Build etkinliği kapsamında aslında kullanıcıların en çok merak ettiği şey elbette Windows 10 ve ona gelecek güncellemelerdi. Daha önceki haberlerimizde Windows 10’un RedStone adında dev bir güncelleme alacağından bahsetmiştik ve şimdi bu güncelleme, Microsoft tarafından resmi ismi olan Anniversary Update (Yıldönümü) olarak gösterildi.
Yeni güncelleme aslında evrensel uygulama kapsamında Xbox One ve HoloLens gibi cihazlara da gelecek ve bir kez daha evrensel uygulamalara yaklaşacağız. Ek olarak güncelleme içerisinde GNU Unix komutu kabuğu Bash ilk olarak bizleri karşılıyor. Bash’ı kısaca DOS’un çok daha gelişmiş bir versiyonu olarak algılayabilirsiniz. Sanal makine olmaksızın çalışan Bash sayesinde geliştiriciler büyük bir kolaylık elde etmiş olacaklar. Ayrıca Win32 tabanlı eski masaüstü uygulamalarda evrensel uygulamalara dönüşecek. Bunun ilk denemesi  Age of Empires II HD için etkinlikte yapıldı. microsoft-build-2016-event-verge_205.0.0
Güncellemeden Cortana’da nasibini alacaklar arasında. Yıldönümü güncellemesi sayesinde artık Cortana kilit ekranına yerleşecek ve çok daha hızlı bir şekilde etkileşime geçilebilecek. Bunun yanında sesli asistanın daha iyi iletişim kurabilmesi için yapay zeka konusunda da geliştirmelerin olacağı söylendi. (Microsoft Tay gibi küfür etmese iyidir)
Son olarak yeni güncelleme Microsoft Pen‘i daha işlevsel hale getirecek, Edge tarayıcıya Windows Hello özelliğini konumlandıracak ve Ink Workspace sayesinde çizimlerimiz daha kolay olacak. Tüm bu yenilikleri ve geliştirmelerin yanında güvenlik tarafında da önemli geliştirmelerin olacağıbelirtildi.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.