Microsoft Gerçek Zamanlı Yapay Zeka Platformunu Duyurdu | Dijitaller

Microsoft Gerçek Zamanlı Yapay Zeka Platformunu Duyurdu


Bulut + Yapay Zeka

Microsoft, bir yazılım şirketi ve iş ortakları ile bu gücünü birleştirerek harika donanımlara imza atmayı başaran nadir firmalardan. Firma her ne kadar Yapay Zeka (YZ) çalışmaları için yarışa geç katılmış olsa da yazılımdaki kuvveti onu ileri taşımaya yardım ediyor.

Firma bir süre önce Project Brainwave adındaki platformunu duyurdu. Bu, bulutta hızlı ve gerçek zamanlı YZ donanım hızlandırma platformu olarak özetlenebilir. Project Brainwave  için gerekli olan donanım ise Intel‘in yeni Stratix 10 programlanabilir geçit dizisi (FPGA) yongası sayesinde karşılanıyor. Bu yonga 39.5 teraflops’luk işlem gücü ile ağır derin öğrenme işlerini 1 milisaniyeden daha kısa sürede çözümleyebiliyor. Yani başka bir deyişle, karmaşık YZ görevleri alındığından kısa bir sürede halledilecek.

Microsoft elbette hiçbir sürprize yer vermeyerek bu platformu kendi bulut sistemi Azure üzerinden hizmete sunmak için çalışıyor. Bu sayede kurumsal işletmelere bulut tabanlı gerçek zamanlı YZ platformunun kapıları açılmış olacak. Firmalar böylece maliyetleri daha da düşürebilecek. Azure ise işletmeler için daha da cazip bir konuma yükselecek.

Microsoft’un Brainwave platformu ne kadar tutar elbette bilemiyoruz ama bu, firmanın YZ pazarını Google, Facebook ve diğerlerine bırakma gibi bir niyetinin olmadığının göstergesi.

#Kaynak; Venturebeat

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Microsoft Gerçek Zamanlı Yapay Zeka Platformunu Duyurdu

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz