Microsoft Son Çeyrek Raporunu Açıkladı Firma Çeyreği Zarar İle Kapattı


Yazılım ve donanım devi Microsoft mali 4. çeyrek raporunu açıkladı. Nokia satın alımı dışında firma beklenen seviyede  gelir ve kar elde ederken gelirlere Nokia eklendiğinde 2.1 Milyar dolar zarar ortaya çıkmış oluyor. Bu zarar firmanın bu zaman kadar yaşadığı en büyük zararı.
Microsoft, Nisan – Haziran dönemini içeren raporda 22.2 Milyar dolar gelir ve 6.4 Milyar dolar net kar açıkladı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemi gelir 23.3 Milyar dolar seviyesindeydi. Bu gerilemenin nedeni Windows lisans satışları ve  XP desteğinin kesilmesine bağlandı. Windows lisans satışları %22 oranında azalma yaşadı. Microsoft, Surface kısmında ise oldukça iyi durumda. Surface 3 ve Surface Pro 3 büyük ilgi yaratmıştı ve bu ilgi raporda kendisini gösterdi. Firma Surface gelirlerini %117 arttırdı ve bu kısımdan gelirini 888 Milyon dolara çıkardı.
1
Lumia tarafından ise satışlar yükseldi ancak gelir azaldı. Geçen yılın aynı döneminde 5.8 Milyon Lumia cihazı satılırken bu rakam bu dönemde 8.4 Milyon seviyesine ulaştı. Ancak Lumia satışlarından elde edilen gelir %38 oranında azalarak 748 Milyon dolara düştü.
2
Xbox ve Office 365 rakamları firmanın yüzünü güldürüyor. Microsoft bu dönemde Xbox One ve Xbox 360 modellerinden toplam 1.4 Milyon adet satmış durumda.  Bu bölümdeki artış %28 olarak kayıtlara geçti ancak iki üründen hangisinin ne kadar sattığı belirtilmedi. Offiice 365 tarafında ise abone sayısı bir önceki çeyreğe göre 3 Milyon gibi büyük bir artış gösterdi. Toplam abone sayısı 15 Milyona ulaşırken bu kısımdan elde edilen kar %26 seviyelerine yükseldi.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.