Microsoft, Windows Phone'un Öldüğünü Resmen Onayladı | Dijitaller

Microsoft, Windows Phone’un Öldüğünü Resmen Onayladı


Zaten unutmuştuk

Microsoft, büyük beklentiler ile Windows Phone 7, Windows Phone 8, Windows Phone 8.1 ve son olarak Windows 10 Mobile adı altında mobil bir işletim sistemi ortaya koymuştu. Birkaç yıl önce en azından iyi bir çıkış yaparak rakiplerinden biraz pazar payı kapmayı başaran işletim sistemi arık son bir iki yıldır tabiri caizse sinek avlıyor.

Zaten Windows Phone 8.1’e olan destek tamamıyla kesilmişti. Şimdi de sıra Windows 10 Mobile’da. Microsoft’un mobilden sorumlu VP’si olan Joe Belfiore, kısa bir süre önce Twitter’da bir soru-cevap etkinliği düzenledi ve soruları yanıtladı. Belfiore’un açıklamalarına baktığımızda kendisinin de artık işletim sisteminden tamamen umudu kestiğini anlıyoruz.

Ayrıca Belfiore, Microsoft’un atık Windows 10 Mobile platformuna yönelik hiçbir geliştirme veya yeni bir donanım (yani telefon) duyurusu da yapmayacağını söylüyor. Platforma sadece güvenlik yamaları ve destek verilecek.

Bu Noktaya Nasıl Gelindi?

Belfiore ayrıca geliştiricilerin hiçbir zaman platformu desteklemediğini, Microsoft’un da birlikte çalışacak ortak bulamadığını aktarıyor. Microsoft’un geliştiricilere daha yüksek para ödediğini de biliyoruz ancak gerek platforma yönelik uygulama geliştirmenin zorluğu gerekse de platformu kullananların az olması Windows Phone ekosisteminin uygulama bazında hep eksik ve yetersiz kalmasına neden oldu.

Tabi Microsoft’un da burada suçu büyük. Firmanın ilk olarak Windows Mobile altyapısına sonra Windows Phone altyapısına ve son olarak Windows 10 Mobile altyapısına geçiş süreçleri geliştiricilerin de kafasını karıştırdı. Zaten platforma uygulama geliştirmek zordu, bu değişimler de eklenince doğal olarak geliştiriciler de buraya kaynak ayırmadı. Öte yandan Android ve iOS’un bu anlamda hiçbir sıkıntısı yok. Hatta Android’e kod bilmeden bile uygulama geliştirmeniz mümkün.

Başarısızlığın bir diğer nedeni ise kullanıcıların bir türlü ilgisini çekememek. Microsoft, tüketicilere basit bir şekilde Windows mobil platformunu anlatamadı. Yeterli reklam yapmadı. Yeterli farklı üretici bulamadı.

Türkiye’de başarılı olmadığını kahvehanelerde konuşulmamasından da anlayabiliriz. Eğer bir mal veya hizmet kahvehanelerde dayılar tarafından konuşulmuyorsa onun ülkemizde başarılı olması neredeyse imkansız. Şaka bir yana bu pazarlamanın eksikliğini gösteriyor elbette.

Son olarak firmanın üst düzey yöneticilerinin de kendi ürettikleri telefonu kullanmaması platforma olan inancın ve güvenin yok olmasının bir başka nedeni. Joe Belfiore bile neredeyse son bir yıldır iPhone ve Galaxy S7 ile görülüyordu ve bir ara Galaxy S8 kullandığını belirtmişti.

Microsoft Mobilden Tamamıyla Çekiliyor mu?

Elbette hayır. Evet, Microsoft’a ait bir telefon en azından şimdilik kesinlikle görmeyeceğiz. Ancak bu firmanın mobil pazardan çekileceği anlamına gelmiyor, çekilmeleri zaten aptallık olur. Zira burası inanılmaz büyük bir pazar. Microsoft artık telefon ile PC arasındaki bağı geliştirmeye zaman ayıracak. iOS ve Andorid platformlarına yönelik uygulamalar ile pazarda yer alacak.

Microsoft bir süre evvel, Android için bir başlatıcı-launcher- olan Microsoft Launcher‘ı markete getirmişti. Ayrıca firma, iOS ve Android’de Edge tarayıcının önizleme sürümlerini de yayınladı.

#Kaynak; GSMArena

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 1

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Microsoft, Windows Phone’un Öldüğünü Resmen Onayladı

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz