Microsoft Yükseliyor; Hisse Senetleri Tarihi Rekor Kırdı!


Dünyanın en büyükü teknoloji ve yazılım firmaları arasında yer alan Microsoft‘ta işler tıkırında gidiyor diyebiliriz. Mobil tarafta Windows Phone ile beklediği başarıyı yakalayamamış olsada firma diğer konularda doğru hamlelerle üzerindeki ölü topraktan kurtulmaya devam ediyor. Windows 10 ile iyice ivmelenmeye başlayan oklar hali hazırda firma tarihinin en üst tepesine ulaşmış durumda.
Özellikle 2014 yılının ilk aylarında CEO pozisyonuna gelen Satya Nadella ile işleri iyice yoluna koyan Microsoft, yılın üçüncü çeyreğinde 22.3 milyar gelir elde etmeyi başardı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde ise bu rakam 21.7 milyar dolar olarak kayıtlara geçmişti. Bu baplamda firmanın yıldan yıla %3 oranında bir yükseliş gösterdiğini söyleyebiliriz.
http-com-ft-imagepublish-prod-s3-amazonaws
Microsoft’un yılın üçüncü çeyreği sonuçlarının iyi gelmesi aynı zamanda hisse senetlerinde de ciddi oranda bir yükselişe neden oldu. Yazılım devinin zirveye ulaştığı yıl olan 1999 senesinde hisse senetlerinde 58.7 dolar seviyesine ulaşılmıştı. Şimdi ise hisseleri %5.6’lık artış ile 60 dolar barajını geçmiş durumda. Bununla birlikte yine son çeyrekte firmanın net karı da 6 Milyar dolar olarak gerçekleşti.
Satya Nadella, CEO koltuğuna geçmeden önce Bulut ve Kurumsal Çözümler Bölümü Başkanı olarak hizmet ediyordu. Bu alanda çok verimli çalışmalara imza atan Nadella aslında Microsoft’un şu anda dünyanın en büyük bulut alt yapılarına sahip olmasındaki baş mimar. Hatta Nadella,  2018 yılında bulut uygulama ve altyapı platformu yani Azure‘dan sadece 20 Milyar dolar gelir elde etmeyi hedefliyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir