Microsoft'un Yapay Zekası Pac-Man Rekorunu Kırdı!


Artık popüler olmasa da bir zamanların en popüler oyunlarından biri olan Pac-Man’de gelmiş geçmiş en yüksek skor bir yapay zeka tarafından yapıldı.

Microsoft’un bu yıl satın aldığı Maluuba şirketin geliştirdiği bir Yapay Zeka (AI) yazılımı 1980’lerin en popüler oyunlarından biri olan Ms. Pac-Man’da tarihi bir rekora imza attı. Şimdiye kadar Ms. Pac-Man’de ulaşılmış en yüksek insan skorları Atari versiyonunda 266.360, Arcade versiyonunda ise 933.580 idi.
Ancak söz konusu AI yazılımı oyunun Atari rekorunu insanlar tarafından ulaşılması neredeyse imkansız olan 999.990 puan alarak rekor kırdı. Tabi yapay zeka sadece hızlı olarak bu rekora ulaşmadı. Tam çevresel kontrol ve hesaplamalar ile en uygun hamleleri yaparak bu rekora ulaşıldı.
Aşağıdaki videoda AI’nın işleyiş şekli hakkındaki videoyu izleyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi Yapay Zeka yazılımları sadece oyunlarda rekor kırsın diye geliştirilmiyor. Oyunlar onlar için sadece birer test sürecinden ibaret. Oyunlar aracılığıyla AI sistemleri gerçek dünya için bir nevi eğitiliyor diyebiliriz. Buradaki bilgi birikimi daha gelişmiş AI sistemleri için kullanılacak.
Diğer Yapay Zeka haberlerimize Buradan ulaşabilirsiniz. Bu arada Dijitaller Akış’ı görmüş müydünüz?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.