Microsot, Cortana ve Kullanıcı Etkileşimini Yeniden Düşünüyor


Hey, Cortana! Beat Ahmet please.

Microsoft’un sanal dijital asistanı Cortana, hayatımıza Windows 10 ile birlikte girmiş ve bazı çevreler tarafından da sevilmişti. Türkiye’de kullanımı zor da olsa sizlere yaptığımız rehberler ile Cortana’nın nasıl açılacağını aktarmıştık.

Bugün Cortana ve Microsoft hakkında çıkan bilgiler gösteriyor ki, dev şirket Cortana ile kullanıcı etkileşimini nasıl daha iyi yapabileceği üzerinde tekrardan düşünüyor. Bu konuda Windows Central ve Thurrott‘ta ki iki ayrı raporda Cortana’nin değişen kullanıcı arayüzünden bahsediliyor.
İki raporda da özet olarak Microsoft’un hem sanal asistanı keşfetmeyi hem de düzenli olarak etkileşime girmeyi kolaylaştırmaya çalıştığı aktarılıyor, ayrıca yeni bir kullanıcı arayüzüne de kavuşacağının altı çiziliyor.
Cortana’nın daha konuşkan bir arayüze sahip olacağı belirtiliyor ve bu Google Assistant’ına benzer bir şey olabilir. Bununla birlikte yine Google Allo gibi mesajlar yoluyla iletişim ve mesaja ek olarak sesli desteğinde gelebileceği, geliştirileceği bildiriliyor. Öte yandan bir diğer etkileşimi kolaylaştıracak şey ise Cortana’nın artık saatin yanında yer alacak olması.
Tabi bize kalırsa Cortana’nın en büyük eksikliği yetersiz dil desteği. Umarım Microsoft, şekilden ziyade içeriğe de odaklanmayı ihmal etmez.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.