Milli Uydu 2020'de Yörüngeye Fırlatılacak!


TÜRKSAT genel müdürü Ensar Gül, yaptığı açıklamada milli uydunun 2020 yılında uzaya fırlatılacağını söyledi. Mühendislik ve tasarımıyla ilk yerli uydumuz 2019 yılı içerisinde tamamlanacak ve 2020 yılında uzaya fırlatılacak.
Uydunun tamamen yerli sermaye ile yapılması planlanmakta olup yaklaşık 550 Milyon TL finansmanın ayrıldığı belirtiliyor. Finansman yükünü Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TÜRKSAT ve TÜBİTAK karşılayacak. Ancak uydunun yapımında ASELSAN başta olmak üzere bir çok yerli kuruluş katkıda bulunacak.
Yerli sermaya, tasarım ve yazılımı içeren proje, 2019 yılında tamamlanacak ve 2020 yılında 42 derece doğu boylamında bir yere yerleştirecek. Yerden yaklaşık 36 bin kilometre uzağa çıkacak olan uydunun ağırlığı ise 5 ton civarında olacak. Bu tip yerli gelişmeler elbette gurur verici bir olay, özellikle gelişme uzay kapsamında olunca heyecanlanmamak elde değil.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.