Minecraft yasaklanıyor | Dijitaller

Minecraft yasaklanıyor


Daha önce bilindiği üzere, Minecraft bakanlık tarafından incelemeye alınmıştı. Bakanlık bu inceleme sonucunda tespitlerini medya ile paylaştı. Peki neler bu tespitler? Başka hiçbir ülkede yasaklanmayan hatta çocukların zeka gelişimini olumlu yönde arttırdığı için desteklenen bu oyun nasıl oluyor da ülkemizde yasaklanıyor? İşte tespitler:

  • Çocukların yaratıcılığını artırmaya teşvik edici gibi görünse de oyunu inşa ederken şiddete yönlendirmesi nedeniyle çocukların psikososyal gelişimleri üzerinde menfi etkileri olduğu, kredi kartıyla oyunun satın alınabilmesi nedeniyle izinsiz kart kullanımına ne sebepten olabileceği, bu durumda çocukların izinsiz eşya alma davranışını genelleştirebileceği
  • Oyunun içeriğinde hane, tarla, köprü gibi yapılar oluşturulabildiği için yaratıcılığı geliştirdiği düşünülse de bu yapıların yıkılmaması için başka mobların (yaratıkların) öldürülmesine gerek duyulmaktadır. Kısacası şiddete dayalı bir oyundur.
  • Oynayan çocukların yaş ve gelişim özellikleri dikkate alındığında, soyut düşünceye sahip olmayan çocukların oyunda yer alan dünyayla gerçek dünyayı ayırt edemedikleri görülmektedir.
  • Oyun yüzünden çocukların, hayvanlara eziyet edebilecekleri, hayvanların hiç acı çekmediğini düşündükleri, şiddet içeren hareketlerde bulundukları, ziyan verilen mobların acı çekmeden ölmeleri nedeniyle çocukların, davranışlarının sonuçlarını düşünmeden hareket ettikleri tespit edilmiştir.
  • Çocukların başka oyuncularla bu oyunu oynayabilmeleri, gerçek dünyada dost edinebilmek için lüzumlu çabayı göstermemelerine ve sosyal izolasyon nedeniyle daha çok yalnızlaşmalarına ne sebepten oluyor.
  • Birden çok oyuncu tarafından oynanabilmesi, çocuğun tanımadığı kişilerle iletişim kurmasına ve sosyal risklere, istismar edilmesine yol açabilir.

Bu tespitler üzerine bakanlığın mahkemeden yasaklama kararı alması gerekiyor.

Şu yukarıda ki maddelere bakarsak, tüm internetin kapatılması gerekir. Nedir yani bu? Bir aile çocuğuna sahip çıkamıyor mu? Çocuğunuz bozulmaya bu kadar müsaitse bırakında bunu ailesi çözsün. Genelin suçu nedir? Doğru kullanıma teşvik edilmesi gerekirken bu sansürcü zihniyet neden?

Ben inanıyorum ki Türkiye’de Minecraft yasaklanırsa, tarihinin en fazla indirilme sürecine girecektir. Tuvalette 2 kişi sigara içerken müdüre yakalanıp “valla sigara içiyoruz hocam” diyen bir neslin oyununu elinden alırsan olacakları tahmin bile edemiyorum. Son olarak “La bu Minecraft size ne etti?” diyerek yazımı sonlandırıyorum.

Hepinize iyi günler.

Serhat Yücel
Dijitaller.com kurucusu ve editörü. Bahçeşehir Üniversitesi Yazılım Mühendisliği bölümünde okuyorum. Şuanda Crytek VR laboratuvarında oyun ve uygulama geliştirmeye çalışıyorum. Eskiden Web programlama ve tasarımıyla ilgilenmiştim.

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Minecraft yasaklanıyor

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz