Moon Express Ay'a Gidiyor: Hedef, Çok Değerli Madenler!


Binlerce yıldan beri gökyüzü insanları her zaman ilgisini çekmiştir. Uzay’a ve Ay’a yolculuklar yamayı planlayan insanlar bu hedeflerine devletleri sayesinde ulaşabilmiştir. Amerika’nın Ay’a son gidişinden bu yana hiç bir insan yada bir devlet insanlı olarak oraya gidebilmiş değil. Araç gönderenlerin hepsi ise devlet kurumları. Fakat artık bir ilk oluyor. Moon Express adlı şirket Ay’a gidecek ilk özel şirket olma yolunda ciddi adımlar atıyor.
moon-express-lander-on-moon (1200 x 675)
2010 yılında 26 farklı Silikon Vadisi girişimcisi ve mühendis tarafından oluşturulan şirketin ilk amacı aslında Google’ın 30 Milyon dolar ödüllü yarışması Google Lunar X PRIZE‘ı kazanmaktı. Halada bu yarışmayı kazanmaya çalışıyorlar ancak hedefler çok daha geniş artık. Yarışma kurallarına göre şirket Ay’a uzay aracı indirecek, 500 metre hareket edip Dünya’ya resim ve videolar gönderecek. Yarışma başlangıcında 34 şirket katılımı vardı ancak şimdi sadece 16 şirket kaldı. Ve bunların sadece Moon Express ve Team SpaceIL firmaları bir roket firmasıyla anlaşabilmiş. Ek olarak fırlatma iznini ise sadece Moon Express alabilmiş. Dediğimiz gibi hedefler aslında çok büyük!

Hedef; Ay’da bulunan 16 Katrilyon Dolar Değerindeki Madenler (16.000.000.000.000.000$)

Moon Express’in 2017 içerisinde göndereceği hidrojen peroksitten gücünü alan MX-1 isimli uzay aracı, Ay’da bulunan Helyum 3 gibi çok değerli maden ve minaralleri keşfetmek için yola çıkacak. Şirketin uzun perspektifli yol haritasında ise bu madenleri Dünya’ya getirebilmek. Yani olay Uzay Madenciliği.
moon-express-lunar-lander-diagram
Şirketin kurucularından biri olan Naveen Jain ise konu hakkında Ay’da ki maden ve minerallerin değerinin 16 Katrilyon dolar olduğunu ve bir sürü kraterin olduğunu belirtiyor. Bildiğiniz gibi Asteroitlerinin çarpmasıyla oluşan kraterler çeşitli madenlerle doludur. Bu madenler arasında yoğun demir veya çok daha değerlisi platin bile bulunabilir.
Electron-Side-Shot.0 (1710 x 823)
Şirket fırlatma işlemi için Yeni Zelanda merkezli Rocket Labs firmasıyla anlaşmış durumda. Esasında bu firma lityum polimer hücreleriyle çalışan dünyanın ilk roketi Electron‘u geliştirmiş. Sadece 4.9 Milyon dolarlık bir fırlatma maliyeti olan roket henüz test edilmemiş olsa da Moon Express‘in ona güveni tam. Ayrıca bu roket işe yaramazsa diğer ülkelerin hatta SpaceX’in roketlerini de kullanabileceklerini bildiriyorlar.
Ülkemizden de uzaya gitmeye çalışan girişimleri görmek büyük mutluluk verirdi doğrusu.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.