Mozilla Firefox Quantum Çıktı; Chrome'dan Daha İyi, Daha Hızlı, Daha Akışkan!


Olmuş Cevdet olmuş

Mozilla, uzunca bir süredir beklenen Firefox 57 sürümünü ya da daha popüler adıyla Firefox Quantum‘u resmen bugün yayınladı. Mozilla söz verdiği gibi büyük performans iyileştirmelerini bu sürüm ile getiriyor. An itibarıyla Firefox Quantum, Windows, Mac, iOS, Android ve Linux‘da erişilebilir durumda.
Firefox, Quantum ile birlikte yeni bir motora ve kullanıcı arayüzüne geçiş yapıyor. Yeni motor, çok çekirdekli sistemleri daha verimli kullanırken yenilenmiş arayüz ise kolaylık sağlıyor. Mozilla, yeni tarayıcısına oldukça fazla güveniyor. Hatta onlara göre Quantum, önceki versiyona göre 2 kat daha hızlı. Google Chrome’a göre ise %30 daha az bellek tüketiyor.


Ancak hemen Firefox Quantum’a geçmeden size bir önemli bilgi daha vereyim. Firefox Quantum ile eklentiler düzeyinde de bir değişiklik yapılıyor. Firma şimdiye kadar tarayıcılarında eski ve WebExtension API kullanan eklenti ve uzantıları desteklemişti ancak şimdiden sonra sadece WebExtensions eklentiler çalışabilecek. Örneğin LastPass gibi uzantı artık çalışmıyor, güncellemeye ihtiyacı var.
Firefox’unuzu Quantum’a güncellemek için
 

  • New Fx Menu Menü düğmesine tıklayıp, ardından yardım Help-29 simgesine tıklayın ve Firefox hakkında‘yı seçin.
  • Mozilla Firefox hakkında penceresi açılacak ve Firefox güncellemeleri denetleyip kendiliğinden indirmeye başlayacaktır.

Doğturan Firefox Quantum’u indirmek için Windows (32-bit) (64-bit)
Mac için Firefox Quantum’u indirmek içine Buraya
iOS, Andorid ve Linux için ise Buraya tıklayınız
Firefox Quantum ve Google Chrome karşılaştırması ve Quantum’a özel tanıtım videosu için ise sizi son olarak aşağıdaki videolara alalım;

 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir