Müzik Yıldızı Olmanın Yolu: Popmundo


Covid’in etkisini hızla devam ettirdiği şu günlerde, uzun soluklu oynanabilen oyunlara rağbet oldukça arttı. Bunlardan bir tanesi de aslında uzun zamandır yayında olan Popmundo. Popmundo aslında karakter yönetme üzerine kurulu bir rol yapma oyunu. Oyundaki tüm ilerlemeniz karakterinizin gelişmesine paralel olarak devam ediyor. Bu yazımızda, karakterinizin neler yapabildiğinden, hangi aktivitelere katılabildiğinizden ve sosyal yaşantının neler üzerine kurulu olduğundan bahsetmeye çalışacağım.

Popmundo’yu Cazip Kılan Şey Ne?

Popmundo, siz oyunda olmasanız bile akmaya devam eden sosyal bir oyundur. Evet sosyal bir oyundur diyorum çünkü, oyunda diğer karakterlerle de etkileşime geçip duygusal bağlar kurabiliyorsunuz. Karakterinizi bir başka karakterle ilişkiye sokup, evlendirip, çocuk yapıp, birlikte görevden göreve koşturabiliyorsunuz. Yani insan ilişkilerine önem vermek hem önemli hem de oyunu daha oynanabilir kılıyor.

Öte yandan kendi grubunuzu kurup, en ünlü sanatçı olmaya çalışıyorsunuz. Kim ünlü bir rock star olmak istemez ki? Popmundo’da zirveye oynamak için yapmanız gereken tek şey emek vermek. Karakterinizi ve müzik grubunuzu güçlendirmek.

Yapabildikleriniz  bunlarla sınırlı da değil, eğlenceli bir sürü yan aktivite var. Elinize silah alıp zombi avına çıkabiliyorsunuz. Evet, zombi avına… Hem de öldürdüğünüz zombi sayısına göre başarım da kazanıyorsunuz. Keza sörf tahtanızı alıp şehir şehir gezip sörf de yapabilirsiniz. Popmundo’da ne yapmak istediğinize siz karar veriyorsunuz kısacası.

Karakter Gelişimi

Müzik kariyerinde iyi bir yere gelmek istiyorsanız, karakterinizin üzerine düşmesi gereken 2 önemli konu var:

  • Karakter özellikleri
  • Yetenekler

Karakter Özellikleri

Karakter özellikleri, karakterinizin sahnede yaptığı aksiyonları doğrudan etkileyen bir yapıdır. Çekicilik, dış görünüş, ses, müzik yeteneği, zeka, bünye, güç ve ustalık. Aslında her birinin etki verdiği konular başka başka olsa da yeteneklerinizi hızlıca kasabilmek için zekanızın, iyi bir şarkı yazarı olabilmek için müzik yeteneğinizin, basını oldukça etkilemek için de çekiciliğin önemli olduğunu bilmenizde var.

Yetenekler

Oyundaki birçok aksiyonun başarıyla gerçekleşmesi, ilgili yetenek seviyesi ile bağlantılıdır. Yani oyuna başladığınızda, dükkandan bir kitap satın alıp okuyup, onu geliştirmeniz güzel bir başlangıç noktası olabilir. Yetenekleri hızlı geliştirmenin yolu da zekanıza bağlıdır, bunu da hatırlatmış olayım.

Başarılar

Başarılar, sizi oyunda tutmak için oluşturulmuş amaçlar silsilesi aslında. Oyuna bir emek veriyorsunuz ve neticesinde puan ile ödüllendiriliyorsunuz. Başarıların kimisi oldukça kolay şekilde kazanabilirken, kimisi yıllarca oynamayı gerektiriyor. Bu yüzden gözünüze başarım kestirip bir yerden başlamanız gerekiyor.

Müzik Oyunu

Kendi grubunuzu kurabilir veya hazır kurulu gruba girip müzik hayatınıza başlayabilirsiniz. Şehir şehir konser vererek grubunuzun ismini yukarılara taşıyabilirsiniz.

Müzik oyununda grupların birbirleri ile yarıştıkları müzik yarışmaları da var. Bu yarışmalar insanların müzik bilgisini test ettikleri ve birbirleri ile rekabet ettikleri, her oyun yılının belirli zamanlarında yapılan etkinlikler aslında. Amaç en yüksek kalitedeki konseri verebilmek. Ve bunu yapabilmek için oyuna cidden oldukça fazla emek vermeniz gerekiyor.

Kısacası Popmundo, müzik alanı da dahil olmak üzere, bir sürü alan da ilerleyebileceğiniz sosyal bir oyun. Pandemi zamanı diğer insanlarla birlikte keyifli vakit geçirmek ve rol yapma oyunu oynamak istiyorsanız güzel bir seçenek olabilir. Bu arada oyunda bir konuda yardıma ihtiyacınız olursa bana ulaşabilirsiniz:

Karakter adım: Matt Revolve
ID: 1736266

Okuduğunuz için teşekkürler


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir