NASA, Binlerce Aday Arasında 12 Yeni Astronot Seçti


Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı –NASA, bünyesine 12 astronot daha ekleyerek aktif pilotlarını 56’ya çıkardı.

NASA, geçtiğimiz çarşamba günü binlerce başvuru içerisinden kendisine yeni astronotlar seçti. Açıklamaya göre tam 18.353 kişi NASA’ya astronot olmak için başvuruda bulunmuş ancak bunların sadece 12 tanesi seçilmiş durumda. NASA, astronot seçimlerinde oldukça seçici davranıyor ve bazı kriterler uyguluyor. Seçilen 12 yeni astronot bu kriterlerin çok üzerinde değerlere sahip NASA’nın açıklamasına göre.
Tabi NASA bünyesine katılan 12 yeni astronot için yolculuk daha şimdi başlıyor. Zira gerçek bir astronot olabilmek için NASA’nın uyguladığı zorlu 2 yıllık bir eğitim süreci var. Bu Ağustos ayında başlayacak olan eğitim zarfı boyunca astronotlar çeşitli ve titiz bir süreçten geçecek.

Soldan başlayarak; Zena Cardman, Jasmin Moghbeli, Jonny Kim, Frank Rubio, Matthew Dominick, Warren Hoburg, Robb Kulin, Kayla Barron, Bob Hines, Raji Chari, Loral O’Hara ve Jessica Watkins.

Örneğin yeni gelenler Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ve birçok sistemi hakkında her şeyi öğrenecekler. NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’ndeki (JSC) dev bir yüzme havuzunda uzay yürüyüşü yapmayı öğrenecekler ve yörüngedeki istasyonun dev robot kolu simülasyonlara girecekler. Ayrıca bildiğiniz gibi ISS’in en büyük ortağı Rusya olduğu için yeni oyuncular Rusça da öğrenecekler. Tabi süpersonik uçuşlar için de eğitilecekler. Bunun gibi bir dizi zorlu eğitim daha var, yani işleri kolay değil.
NASA’nın seçtiği 12 kişiden 5 tanesi kadın ve 7 tanesi erkek astronotlardan oluşmakta. Ayrıca aralarında bir adet SpaceX mühendisi de var. Seçilen 12 astronot NASA’da Mars görevleri dahil diğer görevlere atanabilir.
Kaynak; ScientificAmerican


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.