NASA Jüpiter'in 4K Vidosunu Yayınladı!


NASA, (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi)  Hubble Uzay Teleskobu aracılığıyla Jüpiter’i mercek altına aldı ve 4K videosunu yayınladı. Video yüksek çözünürlüklü fotoğraflar ile elde edilmiş durumda. Elbette amaç sadece 4K video yayınlamak değil, Jüpiter üzerinde yer alan Büyük Kırmızı Leke‘yi de ayrıntılı görüntülemek.
4K videonun yayınlanmasında ki başlıca nedenlerden biri de NASA’nın 4K içerikleri yaygınlaştırmaya çalışması zira hem 4K TV kanalında hemde YouTube üzerinden NASA bu içerikleri yayınlamakta.
jupiterbefore-after-big_0
Büyük Kırmızı Leke‘ye dönecek olursak bunun 340 yıldan beri süren bir fırtına olduğunu söyleyebiliriz. Yayınlanan görsellerde Büyük Kırmızı Leke içinde daha önce dikkat çekmemiş filaman benzeri bir nesne görünüyor. Ek olarak Büyük Kırmızı Leke’nin 2014’e göre küçüldüğü de bildiriliyor. (240km) Bu fırtınanın büyüklüğü hakkında daha somut bir bilgi vermek gerekirse; Büyük Kırmızı Leke içine en az 3 tane Dünya alabilir.

Bilindiği üzere Hubble Uzay Teleskobu artık ömrünün sonuna yaklaşıyor. 25 Yıldır görevine devam eden teleskop 2018‘de yerini James Webb Uzay Teleskobu‘na bırakacak. Hubble elbette hemen çöpe atılmayacak, Jüpiter ile başlayan yeni bir görevi var artık. Hubble güneş sistemimizde ki diğer gezegenleri mercek altına alacak ve değişimler belirlenecek.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.